Tudástár

Fekete öves vizsgázók kézikönyve az erős esszékhez

Buzás Boglárka | 2023-01-29
Iskolai életünk során a legtöbb számonkérést írásban teljesítjük, ennek ellenére összefüggő szövegeket egészen ritkán kell osztályzás céljából alkotnunk. Az érettségin is csupán a történelem- és a műelemző esszé jelent hasonló megmérettetést, az egyetemen viszont (főképp bölcsészkaron) rendkívül gyakori az esszéírós vizsga.

Ha túljutottál az érettségin, egészen bizonyos, hogy valamekkora rutinod már van az írásbeli szövegalkotásban. Azonban két olyan „műfajban” szereztél jártasságot, amelyet – kis túlzással – csak akkor fogsz hasznosítani, ha magyar vagy történelem szakra jársz. Azonban más szakok vizsgáin is előfordulhat, hogy esszé lesz a feladat.

 

A legfontosabb különbség, hogy mindkét érettségi feladat esetében van egyfajta „kapaszkodód” írás közben: a történelmi forrás vagy az elemezni kívánt irodalmi mű. Épp ezért sokkal több esélyed van arra, hogy a látott anyagok révén felidéződjenek benned a vonatkozó ismeretek. Egy egyetemi vizsgán azonban legtöbbször más a helyzet.

 

Miben más az egyetemen a vizsgaesszé?

 

Legtöbbször egy címet vagy tételt, esetleg problémafelvetést kapsz, amelyet összefüggő mondatokban kell kifejtened a vizsgán. Ha rövidebb esszé a feladat, az is előfordulhat, hogy a cím vagy kérdés az anyag egy igen specifikus részére vonatkozik. Az írásbeli vizsgának ráadásul nagy hátránya, hogy személyes jelenléteddel nem tudod befolyásolni a dolgok kimenetelét.

 

Gondolkozz előre!

 

Ahogy a szóbeli esetében, úgy itt is már a készülés folyamán tudatosítsd, hogy esszéírásra készülsz, és ennek megfelelően szervezd a tanulást. Különösen fontos, hogy részekre bontsd az anyagot. Akár még az egyes tételeket is résztémákra szedheted, hogy felismerd az ezek közötti összefüggések rendszerét. A tananyag megértése kulcsfontosságú, ugyanis nem lesz mód arra, hogy a tanárod segítő kérdéseket tegyen fel, ha elakadnál. Érdemes ebben az esetben is kulcsszavakat, vázlatpontokat memorizálnod.

 

Légy logikus!

 

A dolgozatodat javító oktató akkor lesz biztos abban, hogy tudod az anyagot, ha az írásod egy következetes logikai ívet jár be. A memorizált kulcsszavak épp azért lehetnek hasznosak, mert így ezek köré építheted fel a mondanivalódat. Írásban különös jelentősége van a szövegkohéziónak is. Használd bátran (és helyesen) a különböző, oksági és egyéb viszonyt kifejező kötőszavakat. Következtess és indokolj, tárj fel minél több kapcsolatot az állításaid között.

 

Légy szakszerű!

 

A logikus szerkezettel valószínűleg már félsikered van. A másik fele ennek a sikernek (persze, a helytálló tartalmi információkon túl) a szakmaiságod kidomborítása. Használd a szaknyelvet, a szakkifejezéseket, hivatkozz szerzőkre, cikkekre, könyvekre, kötelező irodalmakra. Természetesen senki nem várja el, hogy oldalszám pontossággal citáld a szakirodalmat. Viszont a tájékozottság hatását kelti, ha legalább címek és nagyjábóli tartalom szintjén tudsz írni a legjelentősebb, tételhez kapcsolódó szakmai anyagokról.

 

Hass az olvasóra!

 

Bár a cikk elején azt írtuk, nincs mód arra, hogy személyes hatást tégy a javítóra, ez nem teljesen igaz. Ebből a szempontból a legfontosabb a dolgozatod külalakja. Elismerjük, nem mindenki képes kalligrafikus szépségű betűket a papírra vetni, azonban ettől még lehet olyan az esszéd, amire „jó ránézni”. A legfontosabb, hogy írj olvashatóan, bármennyire  nehezedre is esik. Hidd el, nem biztos, hogy lesz ideje a tanárodnak kisilabizálni az általad felrajzolt ákombákomokat (de akár félre is olvashatja, mit írtál), így pedig nem biztos, hogy a valós tudásodra kapsz jegyet.

Lényeges az is, hogy a szerkezet látszódjék a külalakon is: tagold egyértelműen bekezdésekre a szöveged. Emellett kerüld az átfirkálásokat, oda-vissza nyilazásokat, hiszen ez azt a hatást keltheti, mintha valójában fogalmad sem lenne arról, mit is szeretnél mondani a tárgyról. Inkább gondold át, mit szeretnél írni, és higgadtan, nagy figyelemmel kezdj neki a munkának. Ha mégis elrontottál valamit, egyetlen (!!!) vonallal húzd át, és írj tovább, mintha mi sem történt volna. Ha a téma megengedi, mindenképp vond be a személyes látásmódod is, ez akár a dolgozat lezáró bekezdésének is jó kiindulópontja lehet.

Nem kell, hogy szépek legyenek a betűid, de fontos az esszé olvashatósága (Forrás: Pexels)

Mit ne tegyél?

 

Két fontos dolog van, amelyeket mindenképp muszáj külön is megemlítenünk. Bár csábító, hogy minél több oldalt adj be a vizsga végén, valójában ez egyáltalán nem segít hozzá a jobb érdemjegyhez az esetek többségében. Az oktatód nem véletlenül dolgozik egy egyetemen: a szakterületén jártas, tájékozott ember, aki nagy eséllyel a harmadik mondat után észreveszi, ha érdemi mondandó nélkül „rizsázol”. Inkább legyen rövidebb az esszé, de minden szó bírjon benne súllyal.

Hasonlóképpen csábítja a hallgatók egy részét az is, hogy minél igényesebb(nek vélt) nyelvezettel írják meg a vizsgafeladatot. Ez azonban – mivel senki nem lesz egy vizsgahelyzet hatására egyszeri hallgatóból Pázmány Péter vagy Kölcsey Ferenc – éppen ellenkezőleg szokott elsülni. Az eredmény: véget nem érő, érthetetlen, túlbonyolított mondatok, helytelenül használt idegen kifejezések. Törekedj inkább a letisztultságra, egyértelműségre – ahogy az életben, úgy a vizsgákon sem érdemes megjátszanod magad!

Címkék: egyetem   esszé   fogalmazás   írásbeli   szövegalkotás   vizsga   vizsgatipp