Az elmúlt 10 év legsikeresebb felvételije az idei

UNIside | 2023-08-20
A felsőoktatásba jelentkezők és a felvettek számát tekintve is rekordot döntött az idei felvételi eljárás. Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár a magyar gazdaság társadalmi igényei és a földrajzi elhelyezkedése kapcsán is jónak értékelte az idei felvételit.

Az államtitkár úgy értékelte, hogy az elmúlt 10 év legsikeresebb felvételije az idei. „A felvételi nemcsak attól jó, hogy a tavalyi évhez képest 28 százalékkal több diákot vettünk föl a megújult magyar felsőoktatásba, hanem amiatt is, hogy azokra a képzésekre vettünk föl sok hallgatót, és jelentkeztek sokan, ami a magyar gazdaság és társadalom szerkezet miatt fontos, másrészt pedig a földrajzi elhelyezkedése is jó a felvételinek, hiszen a vidéki egyetemekre is nagyon sok fiatalt sikerült felvennünk. A magyar gazdaság társadalmi igényeinek megfelelő felvételi számok születtek.” – nyilatkozta Hankó Balázs, innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár saját Facebook oldalán közzétett videójában.

A jelentkezések júniusi lezárultakor is látszódott, hogy jelentősen növekszik majd a felsőoktatásban résztvevők száma. Ugyanis 2022-höz képest összesen 27%-kal jelentkeztek idén többen a felsőoktatásba az országban, ami 126 449 tanulót jelentett idén. Látható volt, hogy megfordult a Budapest- vidék tengely, hiszen jóval nagyobb arányban jelentkeztek idén a vidéki egyetemekre, mint tavaly. A matematikai, természettudományos, informatikai és műszaki képzésekbe jelentkezők száma is növekedett, sőt az itt tapasztalható 34 százalékos változás meghaladja az átlagos jelentkezőszámot.

A magyar gazdaság társadalmi igényeinek megfelelő felvételi számok születtek – véli Hankó Balázs, innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár. (Fotó: 123rf)

A ponthatárok júliusi kihirdetésekor az is kiderült, hogy több intézményben is rekordot döntött a felvételt nyert diákok száma. Volt, ahol meglepően alacsony volt a ponthatár. Összesen idén közel 28 százalékkal nőtt a felsőoktatásba lépők száma, vagyis 94 785 fiatal nyert felvételt különböző képzésekre. A növekedés egyik oka a továbbtanulási kedv mellett, hogy átalakítások történtek a felvételi rendszerben. Nem voltak meghatározva központilag minimum ponthatárok, mint az elmúlt években, illetve az emelt szintű érettségi sem volt kötelező. Ezekről az intézmények dönthettek idén már. Ezért volt eleve a jelentkezők száma is sokkal több volt, mint az előző években.

A jelentkezéseket tekintve az Eötvös Loránd Tudományegyetem vezeti a legnépszerűbb egyetemek listáját, ahová idén több mint 31 ezer jelentkezés futott be. A következő két legnépszerűbb hely a Debreceni Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem volt.