Uni

Együttműködési megállapodást kötött a BME és a Honvédelmi Minisztérium

UNIside | 2024-03-29
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a Honvédelmi Minisztérium által aláírt együttműködési megállapodás új lendületet ad a magyar oktatás és honvédelem közötti partnerségnek.

2024. március 21-én együttműködési megállapodást írt alá Dr. Kutnyánszky Zsolt a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért, haderőfejlesztésért és védelmi iparért felelős államtitkára, Czigány Tibor, a BME rektora, valamint Pálfalvi András, a BME általános kancellárhelyettese. A megállapodás célja az oktatás és kutatás területén létrejött korábbi sikeres együttműködés elmélyítése, tematikus összehangolása, kiterjesztése és intézményesítése.

A BME-n folyó magas színvonalú oktatás segíti az együttműködést

Üdvözlő beszédében Czigány Tibor rektor rövid áttekintést adott a Műegyetemen folyó munkáról. Kiemelte, hogy a magyar kutató-fejlesztő mérnökök közel 70 százaléka a BME-n szerez diplomát, valamint felhívta a figyelmet az intézmény nemzetközi beágyazottságára, sikereire is. A Műegyetemet műszaki és természettudományos képzéseinek színvonala, széleskörű kutatás-fejlesztési portfóliója alkalmassá teszi arra, hogy egyfajta háttér intézményként segítse a Honvédelmi Minisztérium munkáját.

„A haza védelme fontos közügy, melyhez az egyetem magas szintű szakemberutánpótlás-képzéssel és kutatás-fejlesztési tevékenységgel csatlakozik. A mostani szerződés aláírása jó lehetőség az eddigi kapcsolatok elmélyítésére, valódi tartalommal való megtöltésére”

– mondta el a BME rektora.

Az egyik legfontosabb cél a szakképzett munkaerő megtartása

Dr. Kutnyánszky Zsolt kihangsúlyozta, hogy a mostani szerződés megújítja, és új tartalommal tölti meg a 2020. októberében aláírt együttműködési megállapodást. A Honvédelmi Minisztérium által elkészített Honvédelmi Nevelési és Oktatási Keretstratégiája meghatározza az oktatás fejlesztési irányait, és a Védelmi Ipari Stratégiával együtt a védelmi ipari képzésfejlesztés alappilléreként szolgál. A minisztérium ezzel párhuzamosan erősíti és új alapokra helyezi a felsőoktatási intézményekkel való együttműködését, melynek egyik legfontosabb célja a szakképzett munkaerő megtartása.

A BME és a Honvédelmi Minisztérium között létrejött megállapodás célja a korábbi sikeres együttműködés elmélyítése, tematikus összehangolása, kiterjesztése és intézményesítése. (Fotó: MTI)

Az államtitkár beszédében köszönetét fejezte ki az egyetemnek és rávilágított arra, hogy Magyarország számára elengedhetetlenül fontos a biztonság és a béke megőrzése. Az ország vezetése kiemelten kezeli a védelmi képességek megerősítését, és ezt nem csupán a jelen, hanem a jövő kihívásaira való felkészülés szempontjából is kiemelkedő fontosságúnak tartja.

Dr. Kutnyánszky Zsolt hangsúlyozta, hogy a modern, elszánt és erős haderő kiépítése stratégiai cél, amely hozzájárul Magyarország biztonságának és stabilitásának fenntartásához. A technológiai fejlődés és az innováció felhasználása a védelmi iparban lehetővé teszi, hogy a Magyar Honvédség hatékonyan tudjon reagálni a biztonsági kihívásokra.

„Bízom benne, hogy hallgatóik közül minél többen választják majd a szerződéses, hivatásos, vagy önkéntes tartalékos szolgálatot, hiszen a legnemesebb küldetés védeni a hazát.”

– zárta beszédét az államtitkár.

Közös munka az ország védelmi rendszereinek fejlesztésében

Az együttműködési megállapodásban foglaltak szerint a felek többek között kiemelt feladatnak tekintik az anyagtechnológiai, digitalizációs, mesterséges intelligencia-, autonóm eszköz-, távérzékelési, energiatárolási, ballisztikai, mechatronikai, légi- és űrjármű kutatás-fejlesztés és tudás magas szintű kompetenciáinak biztosítását. A megállapodásban vállalják, hogy konkrét védelmi innovációs és kutatás, fejlesztési projektek megvalósítása érdekében külön kötelezettségvállalást tartalmazó, jövőbeli írásbeli megállapodások kidolgozásában együttműködnek. A megállapodás folytatja és elmélyíti azt a gyakorlatot, mely során az egyetemi tudásbázis és a honvédelem közösen dolgozik az ország védelmi rendszereinek fejlesztésén.

Forrás: BME
Fotó: MTI