Uni

Az egészségügyben rengetegféle talentum használható jól

UNIside | 2023-07-21
A Bethesda Gyermekkórház nem átlagos egészségügyi ellátóhely. Családias, közösségi hely, aminek belső kultúrája van - mondja Velkey György, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Arról, hogy mit jelent a közösségi gyógyítás, milyen presztízse van az orvosoknak, miben lehet a fiatal generációk erőssége az egészségügyben, olvasd el az alábbi interjúnkat.

A Bethesda az ország egyik legjelentősebb gyermekkórháza, ami a régióban egyedülállóan egyházi fenntartású. Miben más itt dolgozni, mint a hasonló kórházakban, illetve nagy kórházak gyermekosztályain?

A Bethesda az egyetlen protestáns kórház és az egyetlen egyházi fenntartású gyerekkórház. Sajátos belső kultúránk van, ami az emberiességre épül, és megnyilvánul egymás között, valamint a betegek, a családok felé is a nagyon fontos küldetésünk. Kis kórház vagyunk, családias méretű, ami lehetővé teszi a közösségi gyógyítást és a közösségi életformát. Az egészségügyben elkerülhetetlen hierarchiát igyekszünk minimalizálni, mert az az elvünk és a gyakorlatunk, hogy igazán jól gyógyítani akkor tudunk, ha ismerjük, elfogadjuk és segítjük egymást.
A mindennapokban ennek az egyik legmarkánsabb megjelenési formája a ma már kevés munkahelyen meglévő szolidaritás. Erre nagyszerű példa a közelmúltból, hogy miután az orvosbérek az emelések nyomán jóval meghaladják jelenleg az ápolókét, az orvosok igen jelentős része rendszeresen mond le a fizetése egy részéről az ápolók javára. Az így összegyűlt összegből minden hónapban azokat támogatjuk, akik erre éppen a leginkább erre rászorulnak. Több ehhez hasonló kezdeményezés, program van, ami bizonyítja, hogy egy közösségben élünk, és egymásra figyelve igyekszünk dolgozni.

Velkey György, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója (Fotó: UNI2023 in &out, nyár kiadvány)

A fizetések itt is bértábla alapján kategorizáltak, de vannak-e egyéb juttatások?

Sokféle természetbeni juttatásunk van: nagyon kedvezményes nyaralást tudunk biztosítani például az Erzsébet-táborokban dolgozó munkatársaink családjainak, külföldről érkező minőségi ruhákat tudunk biztosítani a dolgozóknak, a diakóniai alapítványunk pedig jelentős támogatást biztosít a szakmai továbbképzésekhez, konferenciarészvételekhez.

A Bethesda oktatókórház is, gondolom, a végzett hallgatók is szívesen maradnának.

Igen, nagyon sok diák jár hozzánk, és van egy mentorprogramunk, amelynek keretében az egyetem mellett is végezhető munkákat is tudnak vállalni nálunk orvostanhallgatók: ápolói, műtős, vagy ehhez hasonló feladatokban, és ezzel a lehetőséggel nagyon sokan élnek is. Az ápolóképzésben is részt veszünk, kapcsolatban állunk sok szakképző iskolával, illetve mi is részt veszünk a Károli Egyetem diplomás ápolóképzésében. Nagyon sokan jelentkeznek hozzánk, van miből választani.

„Kis kórház vagyunk, családias méretű, ami lehetővé teszi a közösségi gyógyítást és a közösségi életformát.” (Fotó: UNI2023 in &out, nyár kiadvány)

Ön nemcsak kórházigazgató, de a MKSZ elnöke is, így teljes rálátása van az ágazatra. Mennyire vonzó ma a fiatalok számára az orvosi, ápolói pálya, általában az egészségügy?

Válasszuk ketté a dolgot. Az orvosi pálya rendkívüli módon felértékelődött, elsősorban a már említett béremelés miatt. Sokkal kevesebben akarnak már külföldre menni, miközben az egyetemekre jelentkezők száma nő. Az orvosi pálya egy sajátos elköteleződést és életformát igényel, de aki ezt vállalni tudja, annak ez azért biztosít egy olyan megélhetést és karrierpályát, ami láthatóan vonzóvá teszi ezt a hivatást. Én közel 40 éves szakmai múlttal kijelenthetem, hogy az orvosok még csak megközelítőleg sem voltak soha olyan jó egzisztenciális helyzetben, mint most.
Hasonló a helyzet a pszichológusoknál, ezért azokon a képzéseken is nagyon jelentős a túljelentkezés. Az ápolók esetén azonban a helyzet messze nem ilyen ideális. Pedig a 2010-es évek elején megkezdett bérfejlesztés stabilizálni kezdte ezt az egyébként kiemelten érzékeny csoportot, de a fizetésemelés nem folytatódott. Ezt nagyon gyorsan pótolni kell, mert hosszú távon meggyőződésem szerint az ápolói életpálya sok mindenkinek lehetőséget jelent arra, hogy értelmes munkát végezzen megfelelő egzisztenciáért. Meggyőződésem, hogy nemcsak az egészségügy, de mindannyiunk érdeke és feladata, hogy ennek a gyönyörű hivatásnak biztosítsuk a társadalmi rangját és a megbecsültségét minden értelemben.

Milyen változást lát a mostani fiatal generációk mentalitásában az utóbbi 10-20 évben?

Ha érdekel, mit tart dr. Velkey György, a Bethesda főigazgatója a fiatalok legfőbb értékének, és szeretnéd tudni, hogy javasolja-e nekik az ápolói és orvosi hivatást, akkor olvasd el a teljes interjút az UNI2023 in &out, nyár kiadványban.

UNI2023 in &out, nyár kiadvány megrendelhető:

https://uniside.hu/kiadvanyvasarlas/