Uni

Műszaki, informatikai és agrár képzések széles választéka a Debreceni Egyetemen

UNIside | 2024-02-12
Bemutatjuk a Debreceni Egyetem Műszaki Karának, Informatikai Karának és Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának képzési kínálatát és gyakorlatorientált képzési formáit.

Ismerd meg a Debreceni Egyetem Műszaki Karának képzési kínálatát

A Debreceni Egyetem Műszaki Kara a munkaerőpiaci igényeket is figyelembe vevő, magas színvonalú, gyakorlatorientált képzést nyújt hallgatóinak. Ennek jegyében rendkívül színes az intézmény képzési palettája. Szeptembertől Szolnokon gépészmérnöki és műszaki menedzser alapszakokat tervez indítani a kar.

A továbbtanulni vágyó végzős középiskolás diákok vagy a már korábban végzettek a Debreceni Egyetem Műszaki Karán 8 alapszak közül választhatnak (építészmérnöki, építőmérnöki, gépészmérnöki, járműmérnöki, mechatronikai mérnöki, környezetmérnöki, repülőmérnöki, valamint műszaki menedzser szak). Ezek többségén a hallgatók – érdeklődési körüknek megfelelően – akár két vagy három különböző specializáció közül is tudnak választani.

A Műszaki Karon tanulók száma évről-évre növekszik. Korábban soha nem volt még ilyen magas, jelenleg több, mint 3 300 hallgató folytatja náluk tanulmányait – ismertette a kar oktatási dékánhelyettese.

T. Kiss Judit elmondta: a BSc diplomával rendelkezők 10 mesterszak valamelyikén folytathatják tanulmányaikat, választhatnak az építész, a gépészmérnöki, a környezetmérnöki, a létesítménymérnöki, a mechatronikai mérnöki, a műszaki menedzser, a sportmérnöki, a településmérnöki, a szerkezet-építőmérnöki, valamint a villamosmérnöki mesterszakok közül.

A munkaerőpiaci igényekre reagálva több, mint 20 szakirányú továbbképzési szakkal várjuk a már diplomával rendelkezőket, köztük a méltán népszerű EHS, a minőségirányítási, a polimertechnológiai, a lean menedzser, illetve a szerkezetintegritási és roncsolásmentes vizsgáló szakember képzéssel, valamint szakmérnöki szakokkal – sorolta. – Mind az alap-, mind a mesterdiplomával rendelkezők számára tervezzük elindítani a mérnöktanári szakunkat elektrotechnika-elektronika, építő-építészet, gépészet-mechatronika, környezetvédelem-vízgazdálkodás és műszaki-gazdasági specializációkkal.

A Műszaki Karon tanulók száma évről-évre növekszik. Korábban soha nem volt még ilyen magas, jelenleg több, mint 3 300 hallgató folytatja náluk tanulmányait. (Fotó: Debreceni Egyetem)

A kar külföldi hallgatóinak száma már megközelíti az ezret. A szakirányú továbbképzések között ezért vannak olyanok, amelyek már angol nyelven is elérhetők vagy csak kizárólag angol nyelven indulnak, mint például a műszaki és fenntarthatósági stratégiai vezető szakirányú továbbképzési szak. A külföldiek 5 alapszak (Civil Engineering, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering, Professional Pilot és Vehicle Engineering) és 5 mesterszak (Engineering Management, Mechanical Engineering, Mechatronical Engineering, Urban Systems és Environmental Engineering) közül választhatnak.

Ugyanakkor jelentkezhetnek az elsősorban magyar hallgatóknak indított, levelező tagozaton elérhető, angol nyelvű szakirányú továbbképzési szakok (Lean Engineer, Lean Manager, Strategic Engineering and Sustainability Leadership) valamelyikére is.

 Naprakész, gyakorlatorientált, duális képzések a Műszaki Karon

T. Kiss Judit hangsúlyozta, hogy a Műszaki Kar hallgatóinak kötelező a szakmai gyakorlaton való részvétel, valamint több szak duális képzési formában is elérhető. Debrecenben az alapképzési szakok közül a gépészmérnöki, míg a mesterszakok közül a gépészmérnöki, a környezetmérnöki és a műszaki menedzser szak érhető el duális formában.

A naprakész tudás elsajátítását a fiatalabb, lendületes oktatók mellett jelentős ipari tapasztalattal rendelkező tanárok is segítik. A gyakorlati tudás átadására korszerű eszközökkel felszerelt színvonalas laborok állnak rendelkezésre.

A naprakész tudás elsajátítását a fiatalabb, lendületes oktatók mellett jelentős ipari tapasztalattal rendelkező tanárok is segítik. (Fotó: Debreceni Egyetem)

2024 szeptemberétől Szolnokon tervezzük elindítani az ugyancsak duális formában elérhető gépészmérnöki és műszaki menedzser alapszakjainkat. A hallgatók a duális képzés során munkaviszonyban állnak a vállalattal, lehetőségük van keresetet realizálni és egyben gyakorlati tapasztalatot szerezni, miközben továbbtanulnak. Ez hozzájárulhat a diákok anyagi függetlenségéhez és tanulmányaik finanszírozásához. A szakmai gyakorlat, valamint a duális képzés révén a munka világa már nem lesz idegen a hallgatóknak. Releváns, értékes szakmai tapasztalatokat gyűjtenek, éppen ezért a Műszaki Karon végzett hallgatók nagyon jó esélyekkel, akár pár napon belül el tudnak helyezkedni a munkaerőpiacon, de többen már a diploma kézhezvétele előtt állásajánlattal rendelkeznek – egészítette ki az oktatási dékánhelyettes.

Infrastruktúra fejlesztés a debreceni műszaki képzési területen

T. Kiss Judit arról is beszámolt, hogy várhatóan még ebben az évben átadják a kor kihívásainak megfelelő, oktatási és kutatási célokat egyaránt szolgáló, korszerű laborokkal felszerelt új épületszárnyat. Ezt követően a meglévő épületeket átépítik, modernizálják, átalakítják az oktatási helyiségeket, a tanulói tereket, valamint további laborfejlesztések is várhatók, megteremtik a modern technológia alkalmazásának feltételeit az oktatásban.

 A Műszaki Kar elkötelezett abban, hogy minőségi oktatási élményt nyújtson hallgatóinak, ez a beruházás egy újabb lépés ennek érdekében.

 Adattudomány és mesterséges intelligencia? Tanulj a Debreceni Egyetem Informatikai Karán

Korszerű informatikai tudást kapnak és versenyképes diplomát szerezhetnek a Debreceni Egyetem Informatikai Kar hallgatói is. Az IK továbbra is olyan képzési lehetőségeket kínál, melyek szervesen kapcsolódnak az adattudományhoz és a mesterséges intelligenciához. A 2024-es általános felvételi eljárásban három alap- és egy osztatlan képzés, valamint öt mesterszak közül választhatnak a felvételizők.

Dr. Hajdu András, egyetemi tanár a Debreceni Egyetem Informatikai Karán.

Az informatika korunk legdinamikusabban fejlődő tudományterülete, a Debreceni Egyetem Informatikai Karán meghirdetett szakok minden esetben olyan tudást kínálnak, melyek képesek alkalmazkodni ezekhez a változásokhoz és a munkaerőpiaci igényekhez.

Az informatikára az élet minden területén szükség van, a digitalizálódott világban a szakma felelőssége is jelentősen megnőtt, a hozzáértő munkaerő jelenléte még inkább indokolt. Aki meg akarja érteni, mi történik a világban és mi várható a következő évtizedekben, az a képzéseinknek köszönhetően tökéletesen tudja majd követni a változásokat. A képzési kínálatunk az informatika minden területét lefedi, az adattudomány mesterképzés megjelenésével egy újabb fókuszpont is teret kapott a karon, ez iránt külföldről is nagy az érdeklődés köszönhetően annak, hogy a mesterséges intelligencia a mindennapokat is meghatározza. Olyan tudást akarunk átadni, mely révén jó szakemberekké válhatnak a hallgatók és a képzettségük alapján nemzetközi szinten is piacképesek lehetnek – fogalmazott Hajdu András, a Debreceni Egyetem Informatikai Kar dékánja.

 

A programtervező informatikus, a mérnökinformatikus, valamint a gazdaságinformatikus alapképzéseken gyakorlati tapasztalattal rendelkező, magasan kvalifikált oktatók képzik a jövő szakembereit. A hallgatók korszerű eszközparkkal felszerelt tantermekben ismerkedhetnek egyebek mellett a szoftverorientált információs technológiai rendszerek fejlesztésével és alkalmazásával, az algoritmusok tervezésével, a szoftverfejlesztéssel, a mesterséges intelligencia módszereinek és eszközeinek alkalmazásával, a számítógépes és távközlési hálózatokkal, valamint műszaki informatikai, információs rendszerek és szolgáltatások telepítésével, üzemeltetésével.

Az alap- és mesterképzések mellett az informatikatanár osztatlan tanárképzési szak révén a pedagógusképzés is elérhető, valamint lehetőség van arra is, hogy – országosan egyedülálló módon – a mesterséges intelligenciáról is a legszélesebb körű ismereteket szerezzék meg a mesterséges intelligencia szakember szakirányú továbbképzési szak keretein belül a hallgatók.

A programtervező informatikus, a mérnökinformatikus, valamint a gazdaságinformatikus alapképzéseken gyakorlati tapasztalattal rendelkező, magasan kvalifikált oktatók képzik a jövő szakembereit. (Fotó: Debreceni Egyetem)

Mivel egyre nagyobb igény van olyan szakemberekre, akik képesek hatékony informatikai megoldásokat tervezni és reagálni a szakterületük adatközpontú problémáira, az Informatikai Kar ipari vizsgaközpontja révén nemzetközileg elfogadott ipari (például Microsoft, Cisco, Nvidia) tanúsítványok megszerzésének lehetőségével is segíti a hallgatók munkaerőpiaci elhelyezkedését, a korszerű tudás elsajátítását. Az elmúlt két hónapban mintegy ezer hallgató vett részt ingyenesen az IK kapcsolódó, angol nyelvű vizsgafelkészítő kurzusain. A kar tervei között szerepel a vizsgaközpont és az ipari képzések kínálatának bővítése, így például a mesterképzésben résztvevők is szélesebb körben csatlakozhatnak majd. Mindemellett szakmai gyakorlatot teljesíthetnek a karon a fiatalok, akik az oktatási és kutatási tevékenységekbe is aktívan bekapcsolódhatnak.

Mi vár a diploma megszerzését követően?

A hallgatók úgy tervezhetik tanulmányaikat, hogy az alapképzés után bőven van lehetőségük további szakmai fejlődésre, hiszen a DE IK több mesterszakot is kínál. Az adattudomány, a programtervező informatikus, a mérnökinformatikus, a gazdaságinformatikus és az informatikatanár mesterképzéseken a legkorszerűbb tudást sajátíthatják el, egyebek mellett az adattudomány innovatív, kutatói szintű elmélyüléséhez kapnak segítséget, valamint elemzéshez, modellezéshez használt aktuális technológiákkal, a műszaki informatikai rendszerek fejlesztésének módszereivel, szoftvertervezéssel, rendszerszimulációval, az információmenedzsment valamennyi területével találkozhatnak.

Az Informatikai Kar oklevele a piacképes tudást igazolja, melynek birtokában azonnali munkalehetőségek kínálkoznak a végzősöknek. A pályakezdő fiatal informatikusok többek között adatelemző, adatmérnök, adattudós, üzleti elemző, szoftverfejlesztő, rendszertervező és -fejlesztő vagy akár vállalatirányítási informatikus, rendszergazda munkakörökben is könnyedén elhelyezkednek.

A diploma megszerzése után gyorsan munkát találnak a hallgatók. Debrecenben, az ország bármely pontján vagy külföldön is egyszerűen elhelyezkedhetnek, ráadásul ebben a szakmában az online munkavégzésnek is egyre nagyobb tere van. Ezt a fajta távmunkát már az egyetemi évek alatt is sokan végzik. Mesterszakon duális formában is van lehetőség a továbbtanulásra, ezt a gyakorlatalapú oktatást erősíti a nagyvállalatokkal való kapcsolattartás, mely a teljes képzési idő alatt kellően intenzív – tette hozzá a kari vezető.

A Debreceni Egyetem Informatikai Kara évről évre egyre népszerűbb, jelenleg mintegy 2800 hallgatójuk van. (Fotó: Debreceni Egyetem)

A Debreceni Egyetem Informatikai Kara évről évre egyre népszerűbb, jelenleg mintegy 2800 hallgatójuk van, közülük több mint 800-an külföldiek. A piacképes tudás mellett pezsgő hallgatói élet is várja a jelentkezőket, akik nemzetközi környezetben tanulhatnak és fejleszthetik a nyelvtudásukat.

 Debreceni agrár képzés, ahol a tradíció és az innováció találkozik

 Az ökológiai gazdálkodástól a precíziós mezőgazdaságig, az állattenyésztéstől az élelmiszeriparig – a 155 éves debreceni agrárfelsőoktatás a XXI. századi agrárium kihívásainak megfelelő szakembereket képez hazánk egyik legjobb kísérleti és technikai háttérének támogatásával. A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara 8 alap- és 8 mesterszakra, valamint osztatlan agrármérnöki képzésre várja a leendő hallgatókat.

 Élelmiszermérnöki, kertészmérnöki, lótenyésztő, lovassport szervező agrármérnöki, mezőgazdasági mérnöki, természetvédelmi mérnöki, mezőgazdasági vízgazdálkodási és környezettechnológiai mérnöki, továbbá vadgazda mérnöki alapszakokra, osztatlan agrármérnöki és az országban egyedülálló precíziós mezőgazdasági mérnöki képzésre jelentkezhetnek február 15-ig a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán az agrárium iránt érdeklődő fiatalok.

Dr. Stündl László, a Debreceni Egyetem, Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja. (Fotó: Debreceni Egyetem)

 

A debreceni agrárkar képzési kínálatát és tananyagait – követve a nemzetközi trendeket – folyamatosan fejlesztjük. A jövő szakembereinek, az ágazatban dolgozóknak ugyanis ismerniük kell a klímaváltozás vagy éppen a pandémiák mezőgazdaságra gyakorolt hatásait. A világ dinamikus változása megköveteli, hogy az oktatási rendszerünk lekövesse ezeket a folyamatokat – mondta a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja.

Stündl László kiemelte: a MÉK kiváló erőforrásokkal rendelkezik, kitűnő oktatói állománnyal, a legmodernebb infrastrukturális feltételekkel európai színvonalú képzést nyújt. A debreceni agrárkar a nemzetközi felsőoktatási rangsorokon agrártudományi területen a legjobb hazai intézmények között szerepel.

A debreceni agrárkar a nemzetközi felsőoktatási rangsorokon agrártudományi területen a legjobb hazai intézmények között szerepel. (Fotó: Debreceni Egyetem)

Képesek vagyunk olyan agrármérnököket képezni, akik a hazai precíziós mezőgazdaság, erőforrás-hatékony és környezetkímélő agrárium, alapanyag-előállítás és -feldolgozás révén európai színvonalú, magas hozzáadott értéket képviselő terméket tudnak előállítani. Hallgatóink egyetemünkön a legkorszerűbb ismeretekkel gazdagodnak a Big Data és a robotika által támogatott mezőgazdasággal kapcsolatban is – hangsúlyozta Stündl László.

A DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán a meglévő szakok mellett élelmiszer-higiéniai mérnöki és állategészségügyi mérnöki képzések elindításán dolgoznak, emellett kiemelt figyelmet kap az ökológiai gazdálkodás támogatása is.

Ennek, az Európában és hazánkban is növekvő jelentőségű gazdálkodási formának az ismerete beépül a képzési rendszerünkbe, az oktatási portfóliónk evolúciójának eredményeként pedig egy szakmérnöki képzés beindítását is tervezzük. A kar aktív kapcsolatot ápol az ökológiai gazdálkodás területén több évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkező Hajdúnánás-Kendereskerttel. Hallgatóink itt a hetesi gyakorlatok keretében széleskörű szakmai gyakorlatot szerezhetnek ezen a speciális területen – fejtette ki Stündl László.

A kar oktatási és kutatási tevékenységét meghatározza a gyakorlatorientáltság és a tehetséggondozás. (Fotó: Debreceni Egyetem)

A kar oktatási és kutatási tevékenységét meghatározza a gyakorlatorientáltság és a tehetséggondozás. Duális képzési formában a hallgatók csaknem 40 mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozásnál, együttműködő partnernél tölthetik tanulmányi idejük mintegy felét, korszerű gyakorlati ismereteket elsajátítva.

A debreceni agrárkar kiemelt figyelmet fordít a tehetséges diákok támogatására, amelynek fontos eleme a nagy hagyományokkal rendelkező tudományos diákköri tevékenység, ez a jövőben is kiemelt figyelmet kap.