Free

Átfogó felmérés készült a magyar emberek sportolási szokásairól

Szigetvári Vilma | 2024-04-09
Ezerháromszáz ember megkeresésével átfogó, reprezentatív felmérés készült a magyar lakosság sportolási szokásairól.

A közvéleménykutatás a Szabadidősport-eseményszervezők Országos Szövetségének (SZEOSZ) megrendelésére, az Aktív Magyarország támogatásával és a Testnevelési Egyetem közreműködésével zajlott. A projekt során személyesen kérdezték meg az embereket, kiemelt figyelmet fordítva a fővárosi, városi és vidéki területek megoszlására.

Előnyben részesített sporttevékenységek

A felmérés célja, hogy feltárja, mennyire aktívak a magyarok, milyen sporttevékenységeket részesítenek előnyben szabadidejükben, valamint hogy az iskolai végzettség és anyagi háttér milyen szerepet játszik a sportolás gyakoriságában. Emellett az is fontos kérdés, hogy mi akadályozza meg azokat, akik keveset vagy egyáltalán nem sportolnak.

A személyes megkeresések az elmúlt év végén történtek, az eredmények jelenleg is vizsgálják. Az adatok elemzését a Testnevelési Egyetem Társadalomkutatási Tanszéke végzi az ELTE Data for Good kutatócsoporttal együttműködve. Az eredményeket  tavasz végén fogja ismertetni az Aktív Magyarország államtitkársága.

Sportolási szokások

Az előző, tíz évvel ezelőtti hasonló felmérés adatai alapján kiderült, hogy az akkori magyar lakosság igen alacsony arányban vett részt fizikai aktivitásban. A 2014-ben publikált Eurobarométer adatok szerint a magyarok 44 százaléka soha nem sportolt, míg 18 százalékuk csak ritkán, körülbelül havi három alkalommal, és 23 százalékuk kisebb rendszerességgel, heti 1-4-szer sportolt.

A mostani felmérés eredményei lehetőséget adnak arra, hogy jobban megértsük a magyar lakosság sporttevékenységeit, és ennek megfelelően hatékonyabb módon lehessen támogatni a fizikai aktivitást az országban.

Maradj fitt – sportolási lehetőségek az egyetemen

Forrás: MTI