Uni

Átadták az ELTE felújított Márton Áron Szakkollégiumát

UNIside | 2023-11-03
Ünnepélyes keretek között átadták csütörtökön az ELTE Márton Áron Szakkollégiumának megújult részeit. A munkálatok második szakaszában a tornatermet, színháztermet, valamint az A, C és E épületeket újították fel, így további közel 500 hallgató számára vált elérhetővé a magas színvonalú lakhatás.

Az utóbbi években az Eötvös Loránd Tudományegyetem nagy hangsúlyt fektet arra, hogy megújuljanak kollégiumai. A Márton Áron Szakkollégium felújítása 2019-ben kezdődött, 2023 őszére valósult meg a munkálatok második üteme is. A munkálatok második szakaszában a tornatermet, színháztermet, valamint az A, C és E épületeket újították fel, így további közel 500 hallgató számára vált elérhetővé a színvonalas lakhatás. A III. kerületi Kunigunda útján lévő szakkollégium felújított épületét Hankó Balázs államtitkár, Sára Botond Budapest Főváros főispánja, Scheuer Gyula, az ELTE kancellárja és Darázs Lénárd rektorhelyettes társaságában adta át, ezt követően az ünnepi esemény résztvevői épületbejáráson ismerhették meg a felújított kollégiumi szobákat, valamint a hozzá tartozó kiszolgáló helyiségeket- közölte az MTI.

Darázs Lénárd, az ELTE általános rektorhelyettese, Diczkó Dalma, az ELTE Hallgatói Önkormányzat elnöke, Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsõoktatásért felelõs államtitkára és Scheuer Gyula, az ELTE kancellárja átvágja a nemzeti színű szalagot az ELTE Márton Áron Szakkollégium felújított épületének ünnepélyes átadásán. (Fotó:MTI/Lakatos Péter)

Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára beszédét Márton Áron jelmondatára építette; nem futamodunk meg a munkától. Közlése szerint az elmúlt időszakban 150 milliárd forint értékben ötven kollégiumot vett át, váltott ki az állam magánberuházóktól. Az ezt követően lezajlott fejlesztések, melyek során mintegy 8000 kollégiumi férőhely újult meg, nemcsak infrastrukturális, hanem kiemelt nemzetpolitikai jelentőséggel is bírnak, tekintettel arra, hogy ezek a kollégiumok mintegy 300 külhoni magyar diák számára is otthont biztosítanak – írja az MTI.

A Márton Áron Szakkollégium az ELTE kollégiumai között azért különleges, mert a debreceni, szegedi és pécsi szakkollégiumok mellett a ma átadott budapesti is főként a Magyarországon tanuló határon túli hallgatókat támogatja. Az egyetem kiváló helyeken szerepelt a legfrissebb nemzetközi felsőoktatási rangsorokban. Hankó Balázs ezért is hangsúlyozta beszédében, hogy a magyar felsőoktatás ügyét a teljes Kárpát-medencében segítenünk kell. Kiemelte a tudáselőny, a tudásfölény fontosságát, mint mondta: versenyképes, minőségi magyar felsőoktatásra és ehhez kapcsolódó magyar „gazdasági erőtérre” van szükség -írja az MTI. Az államtitkár fontos célként fogalmazta meg, hogy a külhoni magyarság körében a diplomával rendelkezők száma meghaladja részarányukat az adott országban, az egyetemek pedig a külhoni magyarság kulturális életének szervezőközpontjaivá váljanak.

A szakkollégium tornaterme.
(Fotó: MTI/Lakatos Péter)

 A Márton Áron-szakkollégium átadását Hankó Balázs az infrastrukturális fejlesztés meghatározó pillanatának nevezte. Ezáltal az ELTE közel ezer diákjának korszerű, minden igényt kielégítő, a legmagasabb komfortfokozatú kollégiuma újult meg, amit a magyar állam két ütemben közel 13 milliárd forint értékben támogatott – olvasható az MTI közleményében.

Forrás: MTI