Uni

3 érv, hogy miért menj egyetemre!

UNIside | 2023-06-28
Muszáj? Vagy nagyon hasznos?! Miért érdemes egyetemre menned? Megnézzük ebben a cikkben.

Családi elvárás vagy hivatástudat? A legtöbben egyetemre mennek az osztályból, te sem akarsz lemaradni? Vagy: egyre többen jelentkeznek felsőoktatásba, te még hezitálsz? Az UNIside kiadványában öt olyan indokot gyűjtött össze, amiért valóban érdemes egyetemre menned. Ha kíváncsi vagy arra, hogy a diploma miért a legjobb befektetés a jövőbe, ez a cikk érdekes lesz számodra.

Magasabb a fizetés

Diplomával lényegesen jobb fizetésre számíthatsz. A diplomásoknak jelentős, 80 százalékos bérelőnye van a munkaerőpiacon. Az alapképzésen diplomát szerzettek havi bruttó, azaz adózás előtti átlagkeresete 2021-ben közel 560 ezer forint volt, míg az érettségizettek esetén csupán mintegy bruttó 390 ezer. Még nagyobb a különbség az érettségivel, illetve diplomával megszerezhető fizetések között, ha mesterképzésen szerzett diplomáról van szó, miután utóbbinál közel 800 ezer forint a bruttó átlagkereset. 

A teljes munkaidőben foglalkoztatottak bruttó átlagkeresete tavaly a fizikai dolgozóknál 368  618 forint volt, míg a szellemi munkakörökben 624 244.

A felsőfokú képzettség önálló alkalmazását igénylő állásokban pedig 724 664 forintot tett ki! A Diplomás Pályakövetési Rendszer információiból az is kiderül, hogy az informatikai és műszaki végzettségű diplomások bérezése kiemelkedő.

Diplomával lényegesen jobb fizetésre számíthatsz. (Fotó: 123rf)

Könnyebb elhelyezkedni

Lényeges érv a diplomaszerzés mellett az is, hogy a felsőfokú végzettségűek körében a legalacsonyabb a munkanélküliek aránya. 2021-ben az alapképzésben szerzett diplomásoknak csak az 1,8 százaléka volt munkanélküli (a mesterképzésen szerzett végzettségnél 1,7 százalék a ráta). Eközben az érettségizettek körében 5 százalékos volt az állástalanok aránya. Ezek az arányok egy év alatt, 2022-re tovább javultak, és az alapképzésben szerzett diplomásoknál a munkanélküliségi ráta 1,6, míg a mesterképzésen végzettek esetén 1,3 százalékra csökkent. A sima érettségivel munkát keresők esetén is csökkent az álláskeresők aránya, de itt még mindig magasabb, mint a diplomásoknál, 3,3 százalékos volt 2022-ben. Ebben az is közrejátszik, hogy a diplomások általában könnyebben tanulnak új szakmát; átlagosan 5 hét alatt el tudnak helyezkedni.

A felsőfokú végzettségűek körében a legalacsonyabb a munkanélküliek aránya (Fotó: 123rf)

Magasabb várható élettartam

Jó néhány tanulmány rámutatott már arra, hogy szoros összefüggés van az iskolai végzettség és a várható élettartam között. Ha érdekel, hogy a felsőfokú végzettséggel rendelkező nők és férfiak milyen átlagéletkorra számíthatnak, és milyen összefüggésben van ez a diplomaszerzéssel, akkor olvass tovább a témában az UNI2023 in &out, nyár kiadványban. Megtudhatod továbbá, hogy miért érdemes még diplomát szerezni, és a legmagasabb várható bruttó átlagbért adó top 15 szak rangsorát is megtekintheted.

UNI2023 in &out, nyár kiadvány megrendelhető:

https://uniside.hu/kiadvanyvasarlas/

Címkék: diploma   diplomás fizetés   egyetem