Uni

Várandósan a diploma felé

UNIside | 2023-06-12
Szerencsére manapság már nem számít szélsőséges esetnek az, ha valaki a főiskolai vagy az egyetemi évei alatt, esetleg közvetlen a diploma kézhezvételekor ad életet a gyermekének.

Egyre több az információ, ami a témában rendelkezésre áll, néhányat mi is összegyűjtöttünk, hátha pont most, a vizsgaidőszak alatt, gyermekvállaláson gondolkodsz. 

Tudjuk, az egyetemi évek, csakúgy, mint a kisbabával otthon töltött idő rengeteg örömmel, de legalább ugyanannyi kötelességgel is párosul.

Kezdjük az elején, és nézzük a hasonlóságokat. Amikor megtudod, hogy felvettek a vágyott szakra, az elégedettség mellett ott van az izgalom is, amit a legkönnyebben úgy tudsz leküzdeni, hogy előre megnézed, milyen feladatokat, kihívásokat kell majd teljesítened. Tehát végig kell pásztázni, hogy mivel fogsz szembesülni az évek során, mik a legnehezebbnek tűnő vizsgák, és milyen kötelező gyakorlatot kell abszolválni.

Ugyanígy van ez akkor is, amikor megtudod, hogy kisbabád lesz. Először talán meg is rémülsz egy kicsit, de ha előretekintetsz, rájössz, hogy a legtöbb dolgot, ami kérdésként motoszkál a fejedben, már sokan megélték, és rengeteg információt találsz a témáról.

Napjainkban egyre több előnyt biztosítanak a várandós kismamáknak a diplomaszerzésben. (Fotó: 123RF)

 

Könnyebbségekre is számíthatsz a tanulásban

Joggal merül fel az kérdés, hogy a két szinte teljes embert kívánó feladatot hogyan tudod majd végigcsinálni. A legfontosabb a tervezés, amely során át kell gondolnod a rád váró kilenc hónapot, és bele kell élned magad abba is, hogy mi lesz utána, amikor már kezedben tartod a csecsemőt. Az első pár hónapban természetesen előfordulhat, hogy fáradékonyabb leszel, és esetleg a rosszullétek sem kerülnek majd el. Ez az időszak általában hamar elmúlik, de arra is van lehetőség, hogy passziváltatod az adott félévet.

Az intézmények részéről is számíthatsz segítségre, a legtöbb helyen megértést tanusítanak a kismamák irányába, akár úgy, hogy online veszel részt az oktatásban, de akár a vizsgaidőpontokat tekintve is lehet rugalmasságra számítani. A társaktól is számíthatsz pozitív visszajelzésekre, vagy konkrét segítségre, akár egy ebéd formájában, akár közös tanulásban és persze tartozik a babához egy apuka is, aki megkönnyítheti a mindennapokat. A várandósság persze hatással van a hormonháztartásra is, de sokaknál ebben az időszakban jobb lehet a memória és az emlékek is felerősödhetnek.

 

A diplomás GYED és a munka

Az anyagiak miatt sem kell aggódni, mert a diplomás GYED (gyermekgondozási díj) a gyermek születésétől a gyermek 2 éves koráig jár. Összege a minimálbér-emelés következtében alapképzés esetén bruttó 162 400 forintra, mesterképzés esetén pedig bruttó 207 480 forintra emelkedett januártól.

Később pedig a munkaerőpiacon is hatalmas előnyre tehetsz szert. Fontos szempont, hogy fiatal nőként nem kell attól tartania a munkaadónak, hogy a munkába állás után rögtön szülési szabadságra mész. Ahogy már fentebb is szó volt róla, egy kisbaba nagyon komoly felelősséggel és munkával jár, ami a nap 24 órájában éberséget kíván, de határozott és jól beosztott napirenddel a tanulást az alvási időkben, vagy segítséggel tudod majd megoldani. A munkaadók cserébe egy stabil, megbízható, felelősségteljes munkavállalót alkalmazhatnak. 

 

Minél fiatalabb vagy, annál több előnnyel jár a gyermekvállalás

2023. január 1-jétől a 30 év alatti édesanyáknak, ha felsőoktatási tanulmányaik alatt vagy azok befejezése után 2 éven belül gyermeket szülnek vagy fogadnak örökbe, elengedik a teljes fennálló diákhitel-tartozásukat.

Szintén 2023. január 1-től azok a nők, akik 30 éves koruk betöltése előtt gyermeket vállalnak, egészen 30 éves korukig személyi jövedelemadó-mentességet kapnak az átlagbért terhelő adó mértékéig.

Ezeken felül több mint 30 különböző családtámogatás vehető igénybe. Érdemes tehát átgondolni, hogy nemcsak fizikailag, hanem anyagilag is jobb lehet, ha minél fiatalabban fogsz bele a családalapításba!

Címkék: diploma   GYES   szja   terhesség   várandósság