Uni

Pécsett még jobb lesz mérnöknek tanulni: tudományos és innovációs park épül

Tar Gábor | 2023-02-03
Idén őszre elkészülhet a Pécsi Tudományegyetem (PTE) tudományos és innovációs parkja, ahová 7 kutatócsoport költözhet be. A 4,5 milliárd forintos európai uniós támogatással zajló beruházás kivitelezése 2022 novemberében kezdődött meg. Mit kutathaszt Te is, akár hallgatóként? A parkban egészségügyi és gazdasági adatok elemzésével, másodlagos nyersanyag- és hidrogéntechnológia-hasznosítással, valamint intelligens egészségügyi alkalmazásokkal is fognak foglalkozni.

A beruházás az egyetem – korábban már más helyszínre költöztetett – egykori gyermekkórházának és pulmonológiai egységének átépítésével, korszerűsítésével jön létre. A két épületben összesen 2600 négyzetméter áll majd hét kutatócsoport rendelkezésére – számolt be az MTI.

Intenzívebb együttműködés a vállalati szektorral

A beruházás lényege, hogy a PTE „intenzívebben működjön együtt a vállalati szektorral, vagyis a cél az innováció, piacosítható termékek közös létrehozása” – emelte ki Betlehem József rektorhelyettes még szeptemberben a PTE honlapjának.

Az egyetemen napokban tartott sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a PTE Nyár utcai telephelye elhelyezkedéséből fakadóan összeköti az egyes tudományterületeket, így a helyszín kiváló bázisként szolgál a már elindult, és a későbbi fejlesztések összefogására. 

A PTE műszaki és informatikai karának épülete. A kar bázisán alakul ki a tudományos és innovációs park egy része (Fotó: PTE)

A Digitális Adatelemző és Labor Központ költözik a jövőben több kutatócsoporttal a főépületbe. Egészségügyi és gazdasági adatok elemzésével, másodlagos nyersanyag- és hidrogéntechnológia-hasznosítással, valamint intelligens egészségügyi alkalmazásokkal és eljárásokkal kapcsolatos kutatás-fejlesztéssel foglalkozó kutatócsoportok együttesen kapnak helyet ebben az épületben – derül ki a PTE közleményéből.

A hét kutatócsoport 2024-ben veheti át a parkot

Az egykori pulmonológia épületébe a későbbiekben az úgynevezett Tudásmenedzsment Center költözik be, ennek keretében kialakítandó kapacitások és folyamatok által egyrészt az egyetemi tudás áramlik az ipar felé, másrészt a gazdasági szféra igényeit is közvetíti a kutatók, oktatók, hallgatók irányába.

A kivitelezés 2022 novemberében kezdődött, és várhatóan 2023 őszén fejeződik be.

Az építési munkákkal párhuzamosan zajlik az épületek funkcionalitásához szükséges bútorok, számítástechnikai eszközök és kutatási eszközök beszerzése. A 7 kutatócsoport a tervek szerint 2024-ben veheti birtokba az elkészült Tudományos és Innovációs Parkot.

Hazai egyetemek is a tagjai a Tudományos Parkok Nemzetközi Szövetségének

Októberben számoltunk be arról, hogy a hazai felsőoktatási intézmények közül elsőként az Óbudai és a Soproni Egyetem, valamint a Testnevelési Egyetemért Alapítvány által alapított Sport Life Science Park lett a tagja a Tudományos Parkok és Innovációs Területek Nemzetközi Szövetségének (IASP).

A világ legnagyobb innovációs hálózatának számító, 1984-ben alapított szervezet 78 országból mintegy 400 tudományos parkot fog össze. Magyarországról a hazai egyetemek csatlakozásáig az Ipari, Tudományos, Innovációs és Technológiai Parkok Egyesülete (IPE), valamint a ZalaZONE Park volt tagja a szervezetnek.