Tudástár

A tudomány a társadalmi igazságosságért

Haiman Éva | 2022-12-12
Tudomány a társadalmi igazságosságért (Science for Social Justice) volt a címe az idei Tudományos Világfórumnak (World Science Forum – WSF), amelyet kétévente, magyar kezdeményezésre rendeznek meg, és idén először tartották Afrikában. A szervezők a tudomány nélkülözhetetlen szerepére igyekeztek felhívni a döntéshozók figyelmét a világszerte súlyosbodó társadalmi, gazdasági, környezeti válságok feloldásában.

Az emberiségnek kulcsfontosságú globális kihívásokkal kell szembenéznie. A legfontosabbak: a járványos betegségek, az éghajlatváltozás, az élelmiszerellátás bizonytalansága, a biológiai sokféleség csökkenése, a konfliktusok, a migráció és a tartós szegénység. Ebben a helyzetben minden eddiginél nagyobb szükség van arra, hogy a tudomány kritikusan hozzájáruljon egy egyenlőbb, igazságosabb és igazságosabb világ megteremtéséhez. Többek között ez volt a lényege az idén december 6–9. között Fokvárosban megrendezett Tudományos Világfórumnak.

Magyarországgal az élen a tudomány nevében

A WSF egyik fővédnöke a magyar köztársasági elnök Novák Katalin volt, a másik Audrey Azoulay, az ENSZ Oktatási Szervezete, az UNESCO főigazgatója. Nem véletlenül: a Tudományos Világfórum ötletét egy UNESCO-rendezvény adta, amit  1999 júniusában Budapesten rendeztek. Akkor vetődött fel az igény egy a tudományos közösség és a társadalom közötti vitafórum iránt. Ezután hozta létre a WSF-t a Magyar Tudományos Akadémia az UNESCO-val, a Nemzetközi Tudományos Tanáccsal és az Amerikai Művészeti és Tudományos Akadémiával közösen. A fórumot kétévente rendezik meg Budapesten, ám most először az afrikai kontinens adott otthont, Fokvárosban. A konferencia megnyitóján a fórumot alapító szervezetek vezetői, így Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke is köszöntötte a résztvevőket.

A találkozó célja a tudományos közösség, a társadalom, a politikai döntéshozók és az ipar közötti párbeszéd elősegítése és fenntartása.

A World Science Forum négy napja alatt több mint 900 vezető tudós, a politika, az ipar világának döntéshozói, a civil társadalom és a média képviselői mondták el véleményüket a tudomány előtt álló XXI. századi kihívásokról. 

A konferencia megnyitóján Freund Tamás, az MTA elnöke is köszöntötte a résztvevőket. (Fotó: WSF)

Jobbá tenni a világot

A Tudományos Világfórumon elfogadott nyilatkozat szerint a társadalmi igazságtalanság a globális bizonytalanság egyik fő oka, amit a megnövekedett geopolitikai konfliktusok és feszültségek is bizonyítanak. A széles körben elterjedt erőszak, a különböző társadalmi csoportok kizsákmányolása, a diszkrimináció és a kirekesztés mind a társadalmi igazságtalanságban gyökereznek. A tudománynak nagyobb szerepet kell vállalnia e kedvezőtlen dinamikák kezelésében és megfordításában – vélik a WSF résztvevői.

A nyilatkozat rögzíti a fórum résztvevőinek kötelezettségvállalását. E szerint minden lehetőséget megragadnak a tudomány eredményeinek alkalmazására az egyenlőtlenség, a marginalizálódás, a környezet pusztítása, az éghajlati zavarok és a társadalmi igazságtalanság egyéb formái elleni küzdelem érdekében.