Tudástár

A nagy TikTok-kérdés: segíthet a tanulásban, ám bullying alapjává is válhat

UNIside | 2023-09-29
A TikTok egy 2011-ben, Kínában megalapított social média platform. Népszerűsége elképesztő, egy friss felmérés szerint a 4 és 18 év közötti gyerekek naponta átlagosan 91 percet töltenek el rajta.

Miért hasznos a TikTok?

Idegen nyelv, pénzügyi ismeretek, matematika, biológia, történelem, idegen kultúrák – csak néhány azokból a témakörökből, amelyekből izgalmas videókat láthatunk a közösségi felületen. A videók között rálelhetünk Petőfi Sándorra, aki saját életéről tanít, de hasznos matek-tippeket, izgalmas fizikai és kémiai kísérleteket, sőt, még autóvezetési tananyagokat is találunk a csatornák között.

A TikTok-ot aktívan használó diákok több mint 60 százaléka szerint a rövid videók segítenek a tanulásban és a házi feladat elkészítésében is, tehát edukációs céllal is pörgetik a feed-et, nem csak a szórakozás miatt.

A Tiktoknak előnyei és hátrányai egyaránt vannak. (Fotó: unsplash)

Mindezek ellenére hatalmas az ellentábor a szülők körében

A magyar szülők döntő többsége egyelőre tartózkodó a platformmal kapcsolatban. Ennek az oka valószínűleg, hogy a TikTok bugyuta táncikálós videókkal indult eleinte, és sokakban ez a kép rögzült.

„Mára azonban az építő jellegű tartalmak és a minőségi szórakoztatás vette át az uralmat, ráadásul a TikTok egyre szigorúbban szűri a káros vagy nem gyermekeknek való videókat is. Sokan nem tudják, de az alkalmazásban szülői korlátozó funkció is van, beállíthatjuk, hogy mit ne dobjon fel a gyereknek a feed, de azt is, hogy mennyit pörgetheti az app-ot naponta.” – árulta el Soós Dávid, a TikTok Production tulajdonosa.

Nemsokára ráadásul a hazai TikTok a társadalmi szerepvállalásban is részt fog venni. Bizonyára elsősorban azon fognak meglepődni a szülők, hogy ezek a videókat – a többek között Jászai Mari-díjas – Kautzky Armand fogja narrálni, aki az ügy mellé állt.

Miért van szükség arra, hogy a TikTok részt vegyen a társadalmi szerepvállalásban?

Ennek első számú oka a bullying. Az UNICEF Magyarország felmérése szerint a helyzet a magyar tinédzserek 85 százaléka már legalább egyszer megtapasztalta az iskolai bántalmazás valamely formáját.

Ez a szám elképesztően magas, így mindenképpen tenni kell annak érdekében, hogy visszaszoruljon.