Uni

A természettudományok oktatóinak tartottak fórumot a Debreceni Egyetemen

UNIside | 2024-04-19
Tíz város 36 iskolájából, több mint száz pedagógus érkezett a Természettudományos Tárgyakat Tanító Középiskolai Tanárok Fórumára. A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának rendezvényén a természettudományokkal kapcsolatos érettségi követelményrendszerről és a komplex természettudományos tárgy bevezetéséről is szó volt.

Az esemény lehetőséget adott a középiskolák pedagógusai számára, hogy a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar, valamint a Tanárképzési Központ és az Oktatási Főigazgatóság szakembereivel áttekintsék az aktuális szakmai problémákat, amelyek kihívások elé állítják az iskolákat, különösen a természettudományos tárgyakat oktató pedagógusokat.

Komplex természettudományos tárgyak bevezetésének kérdése

Kun Ferenc, a TTK dékánja a szombati rendezvény megnyitóján felidézte, a fórumot először 2015-ben rendezték meg és 2019-ig minden évben sor került rá, azonban a koronavírus-járvány miatt a hagyomány megszakadt.

Padban ülve jegyzetel egy tanár a tanári fórumon.

Több olyan téma is szóba került a rendezvényen, amely most aktuális. (Fotó: Debreceni Egyetem)

Az esemény célja, hogy valódi fórumot teremtsenek, ahol a különböző iskolák tanárai, vezetői összegyűlhetnek, találkozhatnak egymással és az egyetem azon képviselőivel, akik a természettudós tanárokat képezik. Több olyan téma is szóba került a rendezvényen, amely most aktuális. Az egyik, hogy megváltozott a nemzeti alaptantervben a természettudományokkal kapcsolatos érettségi követelményrendszer, ami komoly kihívás elé állítja a tanárokat, illetve szintén fontos kérdés a komplex természettudományos tárgy bevezetése az iskolákban.

A fórumon a felkért iskolák képviselői is rövid prezentációkat tartottak a természettudományok tanításának aktuális problémáiról.

Felsőoktatási felvételi változásai

Pósánné Rácz Annamária oktatási főigazgató a beiskolázási és felsőoktatási felvételi eljárás újdonságairól számolt be.

Szó esett többek között a pontszámítási rendszerről, az érettségi pontot adó tárgyakról, emelt szintű érettségi követelményekről, illetve arról, hogy hogy rugalmasan választják meg a felvételibe beszámító ötödik tantárgyat.

A Debreceni Egyetem oktatási főigazgatója a jelenlévők figyelmébe ajánlotta azokat az egyetemi honlapokat, amelyek mind a felvételizőket, mind a pályaorientációban aktív pedagógusokat segíti a szakszerű információk megismerésében. Külön felhívta a figyelmet a beiskolazas.unideb.hu portálon elérhető szak- és tantárgyválasztó alkalmazásra, amely a felvételi előtt állók szakválasztását segíti, valamint az egyetem saját fejlesztésű pontszámító kalkulátorára

Debreceni Egyetem tanári fórum előadóteremben nézik a kivetítőt a padokból.

Elhangzott még a fórumon, hogy 2024 őszétől a technikumban ötödik éven, tehát végzős évfolyamon tanulók úgynevezett előzetes hallgatói jogviszonyt hozhatnak létre a felsőoktatási intézménnyel egy szak bizonyos résztanulmányainak elvégzésére. (Fotó: Debreceni Egyetem)

Előzetes hallgatói jogviszony a technikum ötödik évében

Elhangzott még a fórumon, hogy 2024 őszétől a technikumban ötödik éven, tehát végzős évfolyamon tanulók úgynevezett előzetes hallgatói jogviszonyt hozhatnak létre a felsőoktatási intézménnyel egy szak bizonyos résztanulmányainak elvégzésére. Ezek kidolgozása folyamatban van, de már most kijelenthető, hogy nagyon sokat profitálhatnak majd ebből a diákok.

A rövid ciklusú tanári mesterképzés

A DE tanárképzési főigazgatója, Forisek Péter a megújuló tanárképzésről és gyakorlatairól számolt be. A TTK oktatási dékánhelyettese, Kozma Gábor a rövid ciklusú tanári mesterképzésükről tartott ismertetőt, míg Kun Ferenc a kutatási és doktorálási lehetőségekről adott tájékoztatást. A fórum a szakterületi szekciók megbeszéléseivel zárult.

Ez is érdekelhet:

E-sporttól a falmászásig: irigylésre méltó az egyetemi sportélet Debrecenben!