Uni

Tanévnyitó ünnepség a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen

UNIside | 2023-09-06
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanulmányainak elvégzését az állam szolgálatának előszobájának is tartják.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem igazi hivatást ad

Aki itt végez, az nemcsak szakmai pályát, de igazi hivatást is választ magának, és úgy dönt az életéről, hogy azt a közösség szolgálatába kívánja állítani.” – fogalmazott Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) tanévnyitó ünnepségén szeptember 5-én a Ludovika Arénában.

A kitűzött cél

Kihangsúlyozta, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem célja, hogy: magasan képzett, önálló gondolkodásra és döntésre képes fiatalokat bocsásson állami szolgálatba, olyanokat, akik erősíteni tudják a magyar állam cselekvőképességét és segítik, hogy ellenállóbb legyen a külső és a belső kihívásokkal szemben. Ebben a feladatban minden itt végzett hallgatónak fontos szerep jut, legyen szó közigazgatásról, katasztrófavédelemről, vízgazdálkodásról, honvédelemről, rendvédelemről vagy éppen a diplomáciáról”.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanévnyitóján kihangsúlyozták, hogy ez az intézmény igazi hivatást ad. (Fotó: 123RF)

Az egyetem rektora is köszöntőt mondott

„Előre jutni, feljebb jutni, akár a hivatali ranglétrán, akár a közszférában, különböző pozíciókban, csak tudás által lehet. Megszerzett, feldolgozott, átélt tudás által” – emelte ki köszöntőjében Deli Gergely. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora hozzátette: a hallgatók legfontosabb feladata az, hogy tudást szerezzenek, megszerezzék azokat a képességeket, kompetenciákat, amelyek ahhoz szükségesek, hogy helyt tudjanak majd állni szakmájukban és hivatásukban.

„Önök közül az fog gyorsabban előrejutni, magasabbra jutni, aki több könyvet olvas el az elkövetkezendő években – tette hozzá az NKE rektora, majd arról is beszélt, hogy a jelen lévő hallgatók egy idő után el fognak jutni arra a pontra, ahol már a könyvek nélkül kell megoldani a feladatokat.

„Önök vezetők lesznek, sokan tisztek lesznek. Olyan helyzetekbe fognak kerülni, amikor már nem támaszkodhatnak arra a tudásra, amit nálunk megszereztek. Egyedül lesznek, magányosak lesznek, könyvek nélkül kell dönteniük. Csak akkor fognak jól dönteni, ha végigjárják a lépcsőfokokat, szorgalommal és alázattal, és ha elolvasták a könyveket, amelyeket oktatóik, nevelőik, tanáraik a kezünkbe adtak” – adta tanácsul Deli Gergely.

A rektorhelyettes az ünnepi beszédében a doktoranduszokra külön kitért

„Nagy örömünkre szolgál, hogy idén több mint nyolcvan százalékkal nőtt a doktori képzésre jelentkezők száma, ezáltal több mint száz elsőéves doktorandusz hallgató kezdte meg tanulmányait a doktori iskolákban négy nagy szakterületen: a közigazgatás-tudományban, a hadtudományban és katonai műszaki tudományokban, a rendészettudományokban, illetve a víztudományokban” – hangsúlyozta Kovács László dandártábornok. 

Majd hozzátette: tudomány nélkül nincs jövő. „Meggyőződésem, hogy a tudományon, a tudományokon át vezet az egyetlen út ahhoz, hogy egyetemünk és ezáltal Magyarország is megmaradjon, illetve sikeres legyen a közelebbi és a távolabbi jövőben” – fogalmazott.

A klímaváltozás mindennapi hatásai és a szomszédunkban dúló háború pusztításai kapcsán Kovács László dandártábornok azt kérte a doktorandusz hallgatóktól, hogy maximális erőbedobással próbálják meg leküzdeni az előttük álló akadályokat, hogy eljuthassanak a tudományos fokozat kapujáig, amelyre büszkék lehetnek nemcsak ők, hanem az utánuk következő generáció is.

Hagyományok és számok

A tanévnyitó ünnepségen a hagyományoknak megfelelően fogadalmat tettek az elsőéves hallgatók, akik szalagot tűztek az egyetemi és a kari zászlókra.

„Egyetemünkre az idén tizenhét százalékkal többen jelentkeztek, mint tavaly. 2406 elsőéves hallgató iratkozott be az NKE-re, a Víztudományi Kar pedig megduplázta hallgatói létszámát” – emelte ki pohárköszöntőjében Varga Réka, az NKE Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karának dékánja.