Tudástár

Mi a közös Szent-Györgyi Albertben és Karikó Katalinban?

UNIside | 2023-10-15
A magyar biokémikusi Nobel-díj, de emellett egy közös iroda is.

Karikó Katalinnak a Nobel-díj átadása utána szimbolikus jelentőséggel ajánlotta fel Szent-Györgyi Albert korábbi dolgozószobáját a Szegedi Tudományegyetem.

Ahogyan korábban megírtuk, igazi sztárként ünnepelték Szegeden a nemrég Nobel-díjat kapott Karikó Katalint. Bár szolnoki származású, mégis Szegeden végezte felsőfokú tanulmányait.

Karikó Katalin méltán lehet büszke elismerésére. (Fotó: Kovács-Jerney Ádám)

A világhírű tudós így nyilatkozott: Ha megnézitek a Szerelmes Földrajz című televíziós sorozatot, akkor látni fogjátok, hogy két várost jelöltem meg, amibe szerelmes vagyok, Kisújszállást és Szegedet. A második részben több egyetemi épület is feltűnik majd. Számomra Magyarország volt az a hely, ahonnan el se akartam menni, és amikor tudtam, visszajöttem.”

Később a Tudományegyetem rektora – Rovó László – kifejtette: „Valami hasonló tehetetlenséget éreztünk mi is a pandémia idején és a „megváltást” Karikó Katalinnak is köszönhetjük. A Covid-19 pandémia megfékezésében kulcsszerepű mRNS-alapú vakcinák kifejlesztése irányította a világ figyelmét dr. Karikó Katalinnak a hírvivő RNS-sel kapcsolatos felfedezései jelentőségére. Büszkék vagyunk rá, hogy az elmúlt héten ezt a munkát Nobel-díjjal ismerték el! Egyértelmű, hogy a Nobel-díj arany fémjelzése ennek a több évtizedes munkásságnak, ami reményt ad más betegségek gyógyítására is a jövőben.” – írta meg a hellosajto.hu.