Uni

Szakkollégiumi körkép: Bibó István Szakkollégium

Buzás Boglárka | 2023-02-07
A szakkollégium intézményét már-már hungarikumként tartjuk számon, mely elválaszthatatlan a hazai felsőoktatás hagyományaitól. E cikkünkben az ELTE jog- és politikatudományi szakkolijával, a Bibó István Szakkollégiummal ismerkedünk meg.

 

A Bibó István-kollégium akkor és most

 

A Bibó-szakkolit 1983-ban alapították, tehát az intézmény idén ünnepli 40 éves jubileumát. Célja mindig is az elkötelezett, tehetséges hallgatók többletigényeinek kielégítése volt. Az egyetemi, zömmel elméletfókuszú képzést ellensúlyozandó főleg kiscsoportos, a gyakorlati tudást középpontba helyező tanulási lehetőségeket kínált. 

 

A szakmai élet itt is az érdeklődési köröknek megfelelő műhelyekben zajlik, a közösségért pedig úgynevezett stábok a felelősek. A kollégisták előmenetelét biztosítja többek között a félévente elkészített beszámoló, illetve a szakmai terv, melyben összefoglalják a soron következő félév vállalásait a területükön. A nagyjából hetven főt számláló bibósok a szakmai gyakorlatuk teljesítésével kapcsolatban is extra segítségben részesülhetnek.

 

A szakkollégium az Eötvös József Collegiumhoz hasonlóan a Ménesi úton helyezkedik el, lehetőség van a bentlakásra, de bejárós státusz is létezik. A szobák többnyire kétágyasak, és saját fürdőszobával is rendelkeznek.

Bibó épülete

A Bibó épülete (Fotó: Facebook)

Felvételi, lehetőségek

 

A felvételi eljárásban első- és másodéves jogász-, illetve politológushallgatók vehetnek részt. Az Eötvös-kollégiummal ellentétben itt nem a nyár folyamán, hanem az őszi félévben lehetséges pályázni egy CV és egy bemutatkozó esszé beadásával. A felvételinek írásbeli és szóbeli fordulója van, melyeket a szóbelin továbbjutók esetében egy tábor követ. Az írásbeli forduló során az érvelési készségeket, illetve a logikát mérik fel. A szóbelin előre megadott tanulmányok, illetve cikkek képezik az anyagot. Azonban a kollégium weboldala kiemeli, hogy nem klasszikus vizsgahelyzetre kell számítaniuk a jelentkezőknek. Az utolsó lépcsőfok az úgynevezett tízperces, amely tulajdonképpen egy kötetlen beszélgetést takar a felvételi bizottsággal.

 

A kollégium a már említett szakmai programokon túl támogatja a nyelvtanulást is. Említést érdemel még a Szakmai nap nevet viselő rendezvény, amely tulajdonképpen a Bibó belső tanulmányi versenye. A hallgatók saját dolgozataikat, pályaműveiket mutathatják be szakmai zsűri és opponens előtt. Ez nemcsak az előadókészség fejlesztése végett lehet izgalmas, hanem a későbbi szakdolgozatvédésre is jó előkészületet jelenthet.

 

Egy egyetemi kollégium persze nem is létezhetne közösségi élet nélkül, a Bibó pedig ebben is jeleskedik. Mind a gólyák (vagyis elnézést: harkályok), mind a végzettek „kapnak” egy nekik dedikált bulit a tanév folyamán, de ezeken kívül sem unatkoznak a kollégisták. Rendszeresek a közös színházlátogatások, sportesemények, irodalmi estek és filmklubok. Az itt lakóknak lehetősége van tevékenyen részt venni a közösségi élet alakításában, így sok minden múlik azon is, hogy a közösség tagjaiban éppen milyen igény merül fel. A szakkollégisták közös utazásokat, túrákat is szerveznek, valamint külön hangsúly kap az alumnusokkal való együttműködés, találkozás is.

 

A Bibó István Szakkollégium elérhetőségei

 

Weboldal: https://bibo.elte.hu/ 

Facebook-oldal: https://www.facebook.com/bibokoll/ 

Instagram: https://www.instagram.com/bibokoll/ 

Ha kíváncsi vagy, milyen kollégiumok között választhatsz Budapesten, akkor olvasd el ezt a cikkünket, ha pedig a vidéki lehetőségek érdekelnek, akkor ezt ajánljuk olvasásra.