Uni

Újabb 6 diáklabor kapott támogatást a Selye János Diáklaborhálózat Kiépítése Program keretében

UNIside | 2023-12-08
A Selye János Diáklaborhálózat Kiépítése Program célja a kutatói életpálya népszerűsítése a középiskolások körében a közoktatási intézmények halózatszerű összefogásával. Most újabb 6 diáklabor megújítására biztosított forrást 343 millió forint értékben a program második köre.

A Selye János pályázatban a közoktatási intézmények arra kapnak keretet, hogy saját laborokat építhessenek ki, vagy fejlesszék a már meglévő MTMTI (Matematika, Természettudomány, Műszaki és Informatika) szakterületű laborjaik eszköztárát, felszereltségét. A pályázat keretében a szaktanárok a külső intézményekből jövő diákok tudományos tevékenységbe való bevonását számolhatják el előzetes vállalásaik alapján. A jól felszerelt laborok természetesen segítik a pályázó intézmény diákjainak fejlődését is, növelik a természettudományos pályaorientációt.

A Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) és a Magyar Diáklaborok Egyesület közös projektének keretében két újonnan létrejövő és négy fejlesztendő diáklabor kapott most vissza nem térítendő támogatást. Így lehetőség nyílik a laborok eszközparkjának modernizálására, csúcsminőségű, a kutatói életpályát vonzóvá tevő eszközök és az ezekhez szükséges humánerőforrás biztosítására. A diáklabor fejlesztések az Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alap közvetlen támogatásával jöhettek létre, hozzájárulva a fiatalok kutatói életpályára való vonzásához és a hazai felsőoktatásban rejlő tudás és kapacitások hatékony kihasználásához.

A programmal lehetőség nyílik a laborok eszközparkjának modernizálására, csúcsminőségű, a kutatói életpályát vonzóvá tevő eszközök és az ezekhez szükséges humánerőforrás biztosítására. (Fotó:123rf)

Selye János Diáklaborhálózat Kiépítése Program második köre

A természettudományos szaktanárhiány és utánpótlás-nevelés célján keresztül az egymással együttműködésben lévő iskolák a közös munkában új lehetőségeket kaphatnak a hálózaton keresztül. A program második körében pályázó diáklaborok eszközparkjai többek között olyan különleges felszerelésekkel gazdagodhatnak mint: naptávcső, hidrogén hajtású autó, szélenergia rendszer, hidrogén energiacella, PCR gépek, ködkamra, hőkamera, EKG és DNS vizsgálat elvégzéséhez szükséges eszközök vagy robotkarok. A Selye János Diáklaborhálózat Kiépítése Program célja a kutatói életpálya népszerűsítése a középiskolások körében. Célunk, hogy a természettudományos területen az iskolai oktatáson túlmutatva, interaktív kísérletezésekkel és tanórán kívüli foglalkozásokkal szerettessük meg a fiatal középiskolásokkal a tudományos és innovációs pályát” – hangsúlyozta a döntés közzététele kapcsán Bódis László, a NIÜ vezérigazgatója a program sajtóközleménye szerint.

A program nyertes pályázói:

A Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium sikeresen pályázott a Selye János Diáklabor-hálózat program keretében és közel 43millió forintos fejlesztés fog megvalósulni a dr. Béres József laboratóriumban. (Fotó: Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium hivatalos oldala)

A program nyitókonferenciáját októberben tartották, aminek a budapesti Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola adott otthont. Névadója, Selye János a legismertebb magyar kutató, akinek, nagyjából 1500 tudományos publikációját közölték, és aki 42 egyszerzős saját könyve jelentetett meg életében. Nemcsak elképesztő tehetsége, munkabírása miatt kapcsolódhat emléke a diáklaborhálózathoz, hanem azért is, mert mindig arra biztatta környezetét, hogy merjenek új dolgokat kitalálni, ne csak mások ötleteit csiszolgatni.