Tudástár

Pályakezdő tanár vagy? Így éld túl az első éved

UNIside | 2023-03-24
A tanítás hálás, de nem egyszerű hivatás. Különösen, ha pályakezdő tanár valaki, akkor az első év kihívásokkal teli lehet. Emiatt előfordul, hogy kezdő pedagógusok végül úgy döntenek, más munkát keresnek maguknak. Pályakezdő tanár növendékeknek ajánl olyan megoldásokat az Edutopia amerikai oktatási szakportál, amelyekkel könnyebben küzdhetnek meg az első éveik nehézségeivel.

Az Edutopia cikkének szerzője, Audra Lynam – aki maga is az első évét tölti a tanári pályán angol irodalom tanárként egy dél-dakotai iskolában –, öt jótanácsot ajánl pályakezdő társainak.

 

1. Az önértékelés és a tanári munka szétválasztása

Nyomasztónak tűnhet, amikor szembesülsz azzal, hogy mások szerint miként kellene tanítanod, mit kellene elérned az adott osztállyal. Lynam szerint azzal lehet elkerülni azt, hogy összenyomva érezd magad a tengernyi felelősség súlya alatt,

ha szétválasztod a saját személyes értékeidet attól, hogy képes vagy-e mások elvárásainak megfelelően teljesíteni.

Ennek legjobb módja, ha van kellő önismereted, illetve van elegendő önbizalmad. Ha nehezen tudod beazonosítani, hogy a valódi éneddel szemben tulajdonképpen ki vagy az iskolában, akkor jó lehet, ha leírod, hogy mik jellemeznek téged, illetve azt is, hogy milyen a „tanári éned”.

A legfontosabb dolog, hogy

tegyél valamit olyat, amivel az igazi énedet megélheted, és nem csak tanárként vagy jelen.

Így például csatlakozhatsz hobbiddal kapcsolatos online csoportokhoz. Ha ezeket az úgymond ünnepi pillanatokat beépíted a napi rutinodba, akkor az segíthet abban, hogy a kritikák és a valódi éned elkülönüljenek egymástól.

 

2. Találd meg a módját annak, miként tudsz felállni egy hiba után!

A hibázás utáni talpra állás fontos összetevője, hogy azonosítsd, mivel teheted helyre a hibádat. Ez minden egyes eset alkalmával másként nézhet ki, de a hirtelen felindulásból való cselekvés helyett a megoldások hideg fejjel történő átgondolkodása biztosan jobb eredményt hoz. Az ilyen helyzetekre a legjobb megoldás – Lynam szerint –, ha egyfajta cselekvési tervet készítünk a következő hasonló helyzetre.

A másik lényeges módja annak, hogy támogasd magad a tanári pályád kezdetén, ha a hibákon megfelelő módon lépsz túl. Ebben különösen nagy szerepe van annak, hogy urald a netán elszabaduló érzelmeidet. Az egyik módszer erre, amit az Edutopia-cikk szerzője használ, a tudatos légzés.

Egy pályakezdő tanár számára az első év kihívásokkal teli időszak lehet. (Fotó: 123rf)

 

3. Kapcsolj ki a nap végén!

Egy nehéz nap után fontos, hogy legyen valami, ami feldobja a hangulatodat. Lehet az önmagaddal törődés szellemi, érzelmi, akár fizikai síkon is. Ez a szokás azonban csak akkor hoz kellő eredményt, ha rendszeressé válik, beépül a napi rutinodba.

Továbbá segíthet túllépni a munkával kapcsolatos esetleges szorongásaidon. De egy közeli családtaggal vagy baráttal való rendszeres telefonbeszélgetés is nagyban segítheti a stresszes helyzetek kezelését.

 

4. Fejleszd az iskolán kívüli énedet!

A tapasztalatok szerint a régóta a pályán lévő tanárokra jellemző, hogy

az iskolán kívüli életben is erős identitással rendelkeznek, vagyis létezik az életüknek egy olyan szelete, ami a tanári hivatás mellett is fontos szerepet tölt be a mindennapjaikban.

Ez például lehet sport, hobbi, vagy rendszeres önkéntes munka is.

Az iskolán kívüli életed, identitásod és az azokhoz kapcsolódó közösségekhez való kötődés segíthet túllendülni a munkád során előforduló nehézségeiden.

Bár nehéz időt szakítani az iskolán kívüli tevékenységekre, mégis érdemes őket beépíteni a napi rutinba. A heti időbeosztásban célszerű ezekre az iskolán kívüli dolgaidra egy olyan idősávot kialakítani, amely szent és sérthetetlen. Ezzel lényegében azt segíted elő, hogy a tanításon kívüli dolgokban is kiteljesedhess, és örömöt találj.

 

5. Alakíts ki valódi kapcsolatokat a kollégáiddal!

Az elsőéves tanárok számára a tanári testületen belüli elszigeteltség valós probléma lehet. A mindennapos mókuskerék megnehezítheti a tanárok számára, hogy valódi kapcsolatot teremtsenek egymással. Pedig ez az egyik leghatékonyabb módja, hogy túllépjünk a kiégésen.

Sokat segíthetnek azok a kollégák, akikhez a nehéz helyzetekben fordulhatsz. A tapasztaltabb tanárok valószínűleg már maguk is voltak hasonló helyzetben, így el tudják mondani, miként lehet azokat a legjobban kezelni.

 

Az önbizalomhiány a tanárokat is sújtja

Magyarországon nemcsak a kezdő tanárok, hanem a társadalom jelentős része is önbizalomhiánnyal küzd – legalábbis a felmérések szerint. Erre reagálva Komócsin Laura mestercoach, a Business Coach Kft. alapító ügyvezető igazgatója ÖNbizalomNövelde néven, programsorozatot indított. A kezdeményezés célja, hogy a magyarok önbizalomszintje 2025-re elérje a nemzetközi átlagot.

Az Edutopia tanároknak szóló tanácsadó jellegű cikkeiből korábban azt is szemléztük, amely három olyan vitamodellt ajánl fel, amelyek jól használhatók magyar- vagy egyéb közismereti órák során, ha azok célja éppen az érvelési technikák, a vitakultúra fejlesztése.

 

Címkék: Edutopia   hobbi   iskola   kihívás   tanár   tanári pálya