Uni

A Miskolci Egyetemre jelentkezők száma töretlen

UNIside | 2024-03-30
Az idei felsőoktatási jelentkezési időszakban is sokan választották a Miskolci Egyetemet. Első helyen hasonló számban jelentkeztek, mint tavaly.

A 2024 februárjában lezárult felsőoktatási jelentkezési időszakban a Miskolci Egyetemet összesen 6735 jelentkező választotta. Ebből 3613-an jelölték meg  első helyen az egyetem valamelyik képzését, ami lényegében megegyezik az előző évi adatokkal. A hagyományosan népszerű műszaki, jogi, gazdasági és egészségügyi képzések mellett idén kiemelkedő érdeklődés mutatkozott a pedagógusképzés iránt is. Emellett jelentős számban nyújtottak bejelentkezést az először szeptemberben induló kortárs könnyűzenei képzésre is, ami meghaladta a várakozásokat.

A Miskolci Egyetemre idén jelentkezők 22 százaléka a Gépészmérnöki és Informatikai Kar, 21 százaléka a Gazdaságtudományi Kar, 19 százaléka a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, míg 15 százaléka az Állam- és Jogtudományi Kar valamelyik képzésére jelentkezett. További 23 százalékuk az Anyag- és Vegyészmérnöki Kar, az Egészségtudományi Kar, a Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar, valamint a Bartók Béla Zeneművészeti Kar kínálatából választott.

Miskolci Egyetem előadójában hallgatók ülnek a padokban.

Emellett jelentős számban nyújtottak bejelentkezést az először szeptemberben induló kortárs könnyűzenei képzésre is, ami meghaladta a várakozásokat.
(Fotó: Miskolci Egyetem)

Az elmúlt évhez képest szignifikáns növekedés tapasztalható a Bartók Béla Zeneművészeti Kar és a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar első helyes jelentkezései tekintetében. A Bartók Béla Zeneművészeti Kar esetében a jelentkezők száma több mint háromszorosára emelkedett, míg a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar esetében 18 százalékkal nőtt az első helyes jelentkezések száma.

A tudományterületek között továbbra is a műszaki képzések, a gazdaságtudományok, a jogi és az orvos- és egészségtudományi képzések a legnépszerűbbek. Azonban a pedagógusképzés területén is markáns növekedés figyelhető meg, amely területen idén 12,6 százalékra nőtt a jelentkezők aránya az előző év 8,7 százalékához képest.

Jelentős érdeklődés mutatkozott a Miskolci Egyetem új képzései iránt is. A 2024 szeptemberében induló közösségszervezés alapképzést 71 fő, az egészségügyi mesterképzést 56 fő, a régészet mesterképzést 9 fő választotta. Fizikatanár képzésre 16 fő jelentkezett, míg matematikatanár képzésre 60 fő. A várakozáson felüli jelentkező szeretne bekapcsolódni az egyetem kortárs könnyűzenei képzésébe, amelyre összesen 166 fő pályázik.

Az UNIside kérdésére dr. Ádám Zoltán oktatási igazgató elmondta, a tavalyi évhez hasonlóan alakult a jelentkezők száma az egyetem szakjaira. Azt pedig külön kiemelte, hogy a pedagógusképzésre jelentősen nőtt a jelentkezők száma az elmúlt évekhez képest.

Az új képzések iránt is jelentős érdeklődés mutatkozott a Miskolci Egyetemen. A 2024 szeptemberében induló közösségszervezés alapképzésre 71 fő, az egészségügyi mesterképzésre 56 fő, míg a régészet mesterképzésre 9 fő jelentkezett. A fizikatanár képzésre 16 fő adta be jelentkezését, míg a matematikatanár képzésre 60 fő érdeklődött. A Miskolci Egyetem 2024 szeptemberében ismét meghirdeti a TOP 10 ösztöndíj programját, amelynek keretében az önköltséges hallgatók számára lehetőség nyílik pályázati úton az ösztöndíj elnyerésére. Az ösztöndíjat a felvételi összpontszám alapján a legjobb 10 százalékba eső hallgatók kaphatják meg, és az összegét az általuk befizetett önköltség mértékében állapítják meg.

Miskolci Egyetemen oktató és diákok egy laptopot néznek.

A Miskolci Egyetem 2024 szeptemberében ismét meghirdeti a TOP 10 ösztöndíj programját, amelynek keretében az önköltséges hallgatók számára lehetőség nyílik pályázati úton az ösztöndíj elnyerésére. (Fotó: Miskolci Egyetem)

Képzési TOP 10 a Miskolci Egyetemen a 2024. évi általános felvételi eljárásban, a februári jelentkezések alapján

 A legtöbb jelentkezés alap és osztatlan képzésben:

  1. gazdálkodási és menedzsment ANA (364 fő)
  2. jogász ONA (303 fő)
  3. gyógypedagógia ANA (290 fő)
  4. jogász OLA (289 fő)
  5. kereskedelem és marketing ANA (284 fő)
  6. gépészmérnöki ANA (245 fő)
  7. ápolás és betegellátás (gyógytornász) ANA (227 fő)
  8. gépészmérnöki ALA (208 fő)
  9. villamosmérnöki ALA (204 fő)
  10. gazdálkodási és menedzsment ALA (192 fő)

A legtöbb jelentkezés mesterképzésben:

  1. kriminológia MLA (76 fő)
  2. egészségügyi mérnöki MLA (41 fő)
  3. emberi erőforrás tanácsadó MLA (40 fő)
  4. vezetés és szervezés MLA (36 fő)
  5. tanári [3 félév [matematikatanár]] MLA (31 fő)
  6. tanári [4 félév [egészségügyi tanár]] MLA (29 fő)
  7. személyügyi, munkaügyi és szociális igazgatás MLA (27 fő)
  8. egészségügyi szociális munka MLA (27 fő)
  9. szakvédőnő MLA (25 fő)
  10. villamosmérnöki MLA (25 fő)

Nyitókép forrása: Miskolci Egyetem