Magyar érettségi feladat lett a bikavér a PTE tanszékvezetőjének írása alapján

Haiman Éva | 2023-05-08
A 2023-as középszintű magyar érettségi szövegértést célzó feladata Máté Andrea, a PTE KPVK munkatársának egy korábbi cikke volt a bikavérről. Az Élelmiszergazdasági és Turisztikai Tanszék vezetőjét kellemes meglepetésként érte, hogy érettségi tétel lett az írása.

Máté Andrea, a PTE tanszékvezetőjének a bikavér témájában írt cikke is tétel lett az idei érettségin.

A Pécsi Tudományegyetem online magazinja kérdezte a PTE tanszékvezetőt, a Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karának munkatársát. Máté Andrea elmondta: nem tudott róla, hogy cikke, amely a bikavér történetét, eredetét járta körbe, érettségi tétel lesz. Mint fogalmazott, ez hatalmas megtiszteltetésszámára.

„Fiatal kutatóként, 2003-ban publikáltam ezt az írást, melyet a Rubikon folyóirat egy reprint válogatásban 2018-ban újraközölt.”

Az egri és a szekszárdi borvidék verseng egymással, de mindkettőnek megvan a maga legendája a bikavérről. (Fotó: Unsplash)

Egy bortörténeti áttekintésről van szó, amelyben a PTE oktatója az Egri és a Szekszárdi Bikavér történetét járta körül. A cikkben a bikavér létrejöttével is foglalkozik, és ebből kiderül: az a nedű, amit 1846-ban Garay János emlegetett a Szegszárdi bordal című versében, teljesen más bor volt, mint amit ma ismerünk. A két nagy borvidék verseng egymással, de mindkettőnek megvan a maga legendája erről a karakteres borról.

„Remélem, nem volt túl nehéz feladat a cikkem elemzése a diákoknak” – tette még hozzá a pécsi egyetem Élelmiszergazdasági és Turisztikai Tanszékének vezetője.

Másnap érhetők el a javítási útmutatók

A korábbi évek gyakorlatának megfelelően a feladatsorok, a javítási-értékelési útmutatókkal együtt a vizsgát követő napon kerülnek fel az Oktatási Hivatal oldalára. A reggel 8.00, illetve 9.00 órakor kezdődő vizsgák esetében a vizsga másnapján reggel 8.00 órakor, a 14.00 órakor kezdődő vizsgák esetében a vizsgát követő nap 14.00 órakor.

Címkék: bikavér   érettségi   érettségi 2023   magyar   Máté Andrea   PTE   PTE PVK