Példakép

Különleges lesz az OTDK idei közgazdasági fordulója a Selye János Egyetemen

UNIside | 2023-04-17
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) közgazdaság-tudományi szekciójának döntőjét idén első alkalommal egy határon túli felsőoktatási intézmény, a szlovákiai Révkomáromban található Selye János Egyetem rendezi meg. A csak magyar nyelven oktató intézmény gazdaságtudományi és informatikai karán a hallgatók ötöde Magyarországról jár át Révkomáromba tanulni.

Április 20–22. között a szlovákiai Révkomáromban (Komarno) rendezik meg a 36. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) közgazdaság-tudományi szekciójának döntőjét, miután az ottani Selye János Egyetem látja vendégül a közgazdaság-tudományok jelenlegi és jövőbeni szaktekintélyeit.

Ez az első alkalom, hogy az OTDK közgazdaság-tudományi szekció döntőjét egy határon túli felsőoktatási intézmény rendezi meg.

650 diákot várnak a Selye János Egyetem által szervezett eseményre

Antalík Imre, az egyetem Gazdaságtudományi és Informatikai Karának dékánhelyettese a Makronómnak elmondta: 650 diákot várnak az eseményre, akik 602 dolgozatot mutathatnak be 72 tematikus tagozatban. A versenyzőket többfordulós selejtezőkön választották ki a Kárpát-medencei egyetemek közgazdász-hallgatóiból. A Selye János Egyetem részéről 9 tanuló jutott be a döntőbe. A dolgozatok értékelésére 50 különböző bírálóbizottság, zsűri vállalkozik, amelyekbe a Kárpát-medence 32 intézményéből 250 oktató érkezik.

650 diákot várnak a Selye János Egyetem által megrendezendő eseményre (Fotó: Selye János Egyetem/Facebook)

A Selye János Egyetem Gazdaságtudományi és Informatikai Karának szándéka, hogy a régió középiskoláit is bevonja a rendezvénybe. Erre szolgál a jövendő egyetemisták számára meghirdetett plakátverseny és az, hogy a 36. Országos Tudományos Diákköri Konferenciát nyitottá teszik az érdeklődő középiskolások számára is.

A Selye János Egyetemre a kar hallgatóinak ötöde Magyarországról jár át

Antalík Imre elmondta: a Gazdaságtudományi és Informatikai Kar 2004-ben az egyetem alapításakor jött létre. 2020-ban vették fel a kar nevébe az informatikát, ami követi a kar fejlődését, mivel a gazdaságtudomány mellett az informatika területén is mindhárom szinten folytatnak képzést, mindkét területen van doktoranduszi képzés is. A dékánhelyettes jelentős eredményként könyveli el, hogy a hallgatói létszám nem csökkent, jelenleg kilencszázan tanulnak a karon (az egész egyetemen körülbelül 1900-an).

A régió egyetemének tartja Antalík Imre a csak magyar nyelven oktató intézményt, amit az is bizonyít, hogy a kar hallgatóinak ötöde Magyarországról érkezik.

Tavaly volt Szlovákiában az egyetemek tudományos értékelése, akkreditációja, és ebben az univerzitás egyes tudományterületei nem maradtak le a szlovák intézmények átlaga mögött. Folyamatosan figyelik a hallgatóik elhelyezkedését, emellett szakmai gyakorlati rendszert is működtetnek. A tanulók munkához jutása esetén nincs szégyenkeznivalójuk a szlovákiai egyetemekhez viszonyítva – árulja el Antalík Imre. Az alkalmazott informatika szak diákjait szinte már menet közben elkapkodják a vállalatok, így sokan be sem fejezik a tanulmányaikat.

Az OTDK idei konferenciasorozata április 27-én zárul

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, az OTDK idei konferenciasorozata április 3-án kezdődött meg Győrben az Állam- és Jogtudományi Szekcióval. Az egyetemi hallgatói tehetséggondozás legfontosabb fóruma majd április 27-én zárul Szekszárdon, a Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekció programjával.

A hazai felsőoktatás idei legnagyobb hallgatói tudományos seregszemléje a jövő tudósai számára 16 nagy tudományterületi szekcióban kínál megmérettetési lehetőséget.

Idén több mint 5000 tehetséges hallgató kapott arra lehetőséget, hogy bemutassa pályamunkáját 11 városban 540 tagozati zsűri előtt.

Az ELTE BTK Trefort-kerti campusán április 13–15. között megrendezett Művészeti Szekcióba például több mint 450 hallgató nevezett, több mint 350 pályázattal, ami rekordnak számít a szekció történetében.

A kutatási eredményeiket ismertető tudósjelöltek 2134 intézményi tudományos diákköri konferencián nyerték el az OTDK-n való indulás jogát. Munkájukat több mint 6000 témavezető segítette – olvasható az eseményt megszervező Országos Tudományos Diákköri Tanács közleményében.