Tudástár

Külföldre készülsz a nyáron? Akkor neked is szól az MNB kampánya

Haiman Éva | 2023-05-16
Ha te sem tartozol azon szerencsés kevesek közé, akiknek a pénz nem számít, legyen szó akár a hétköznapi kiadásokról, vagy akár egy nyaralásról, akkor érdemes előrelátóan kezelni a büdzsédet a vakáció alatt is. Ebben segít neked sok hasznos tanáccsal az MNB kampánya a Pénzügyi Navigátor keretében.

Kommunikációs kampányt indít az MNB a zökkenőmentes nyaralások támogatására. A jegybank felhívja a figyelmet többek között a tudatos bankkártyahasználatra, emellett gyakorlati tanácsokkal és hasznos tippekkel segíti a körültekintő utazásod tervezését. 

 

A tudatosság az MNB kampánya kulcsa

 

Hogyan lehet gondtalan a nyaralás, a kikapcsolódás kellemetlen pénzügyi meglepetések, felesleges túlköltekezés nélkül? Erre ad választ tematikus tartalmakkal a Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi Navigátor honlapja.

Külföldi vásárlásoknál egyre többen használnak bankkártyát. A bankkártya mellett szól a biztonság (az átváltott valuta megrongálódhat), illetve a kártya egyszerű használata is. Kisebb összeget azonban mindenképpen érdemes készpénzben, sőt akár aprópénzben is magunkkal vinni. Elég csak arra gondolni, hogy esetleg mosdót kell igénybe vennünk, vagy egy régimódi, csak aprópénzt elfogadó kávé- vagy üdítő/szendvics automába botlunk éhesen vagy szomjasan. 

 

Érdemes felemeltetni a kártyánkon beállított költési limiteket. (Fotó: 123rf)

Amire a bankkártyánál figyelni kell

 

Utazás előtt a bankkártya kapcsán célszerű megtenni néhány fontos óvintézkedést – hívja fel a figyelmet az MNB kampánya. Ha szükséges, érdemes felemeltetni a kártyánkon beállított költési limiteket vagy a napi lehetséges tranzakciók darabszámát is. Hasznos lehet jelezni bankunk ügyfélszolgálatának, hogy a bankkártyánkat külföldön szeretnénk használni, nehogy az automatikus banki kockázatelemző rendszer szokatlan helyről érkező tranzakciónak minősítse azt.

Fontos tájékozódni utazásunk helyszínének kártyaelfogadási szokásairól, illetve a bankkártya műveletekhez kapcsolódó átváltási árfolyamokról, egyéb költségekről, díjakról. A legtöbb országban – hazánkhoz hasonlóan – a kártyás fizetés díjmentes. A készpénzfelvételnek azonban a hazainál általában magasabb a költsége.

Fizetésnél, készpénzfelvételnél a kártyatársaságok a külföldi kártyás ügyletek összegét először euróban vagy amerikai dollárban terhelik tovább a magyarországi hitelintézet felé.  Függetlenül attól, melyik országban fizettünk. Ha a kártyához forintszámla kapcsolódik, akkor a hazai bank ezután egy előre meghatározott árfolyamon átváltja a kártyatársaság által küldött összeget forintra. (Ha tehát nem az USA-ban vagy az euróövezetben nyaralunk, akkor két átváltás is történhet.)

Külföldi tranzakcióknál döntésünktől függően lehetőség van úgynevezett helyszíni átváltásra (dinamikus valutakonverzióra, DCC) is. Már, ha a POS-terminál vagy ATM felkínál ilyet. Ez azt jelenti, hogy a vásárlást vagy készpénzfelvételt átlátható módon már a külföldi helyszínen forint alapon végezhetjük el. (A tranzakcióval egyidejűleg látjuk a számlánkról levonandó fix forintösszeget.)  

A helyszíni átváltással kalkulált forintösszeget nem kötelező elfogadni: minden esetben dönthetünk úgy, hogy a vásárlás vagy készpénzfelvétel ellenértékét az adott ország helyi pénzében fizetjük ki. Ekkor a tranzakció forintra átszámítása és bankszámlára terhelése a „hagyományos” kártyatársasági (pl. VISA, MasterCard) és banki átváltással történik.

Ha esetleg nem hagyományos bankkártyán, hanem például Revoluton tartod a pénzedet, ezt a cikket olvasd el, mert találsz benne pár jó tanácsot! És igen, ha sokat utazol, válassz egy ilyen alternatív megoldást. Általában kedvezőbbek az átváltási, átutalási, pénzfelvételi díjak, mint a hagyományos bankok esetén.

 

Amire a pénzváltásnál figyelni kell

 

Az MNB kampánya külön fejezetet szentel a valutaváltásnak. Az egyik legfontosabb, hogy megbízható helyen váltsunk pénzt. Hazánkban pénzváltással csak olyan bankok és ügynökeik foglalkozhatnak, amelyek rendelkeznek az MNB erre vonatkozó engedélyével. Ezt legegyszerűbben az MNB intézménykeresőjével ellenőrizhetjük. Jobb is, ha így teszünk, és még itthon váltunk valutát, mert a helyi váltók az árfolyamokhoz képest nagyobb haszonkulccsal dolgoznak. Azaz a helyszíni pénzváltás drágább. 

 

Uniside.hu tanács

 

Ha idegen országban készpénzt váltunk, akkor keressük a No Comission feliratot. Mielőtt rábólintunk a váltásra, konkrétan kérjük meg a pénzváltót, írja le, vagy írja be a számológépbe, mennyi valutát fog adni nekünk. Ez azért fontos, mert gyakoriak az apró trükkök sok (nem csak egzotikus) országban. Ha nem vagyunk ilyen határozottak, akkor először csak kisebb összeget váltsunk, így ellenőrizve az árfolyamot. 

Továbbá: mindig csak hivatalos helyiséggel rendelkező pénzváltót vegyünk igénybe. Az utcán, kézbe számoló, sokszor eleve gyanús alakokat kerüljük, bármit is ígérnek. Még ha korrektül váltanak is, lehet, hogy kifigyelik értékeinket, és zsebtolvajlás áldozatai lehetünk. Értékeinket (például telefont, ékszereket) amúgy is kezeljük diszkréten, és tárcánkat a pénzzel, kártyával, iratokkal inkább például nyakba akasztós változattal hordjuk, póló, pulcsi alatt. Városnézéskor, buliban, tömeges helyen különösen legyünk óvatosak.