Tudástár

Kezdetét vette a végzős középiskolai diákok utolsó megmérettetése: a középszintű szóbeli érettségi

Bodzás Szabolcs | 2023-06-19
A középszintű szóbeli érettségik június 19-e és 30-a között kerülnek megrendezésre.

Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, az 2022/23-as tanév tavaszi vizsgaidőszakának emelt szintű szóbeli vizsgái már lezajlottak, június 7-e és 14-e között.

A legtöbb érettségizőt azonban a középszint érinti. Matematikából nem kell szóbelizni, csak abban az esetben, ha valakinek rosszul sikerült a vizsga írásbeli része. Magyar irodalomból és nyelvtanból, történelemből és egy szabadon választott idegen nyelvből kötelező minden érettségizőnek vizsgát tennie.

1163 helyszínen, 3171 vizsgabizottság előtt, az érettségit szervező középiskolákban és a kormányhivatalokban kerül sor a szóbeli érettségi vizsgákra. (Fotó: Pixabay)

Magyarból és történelemből egyaránt 15 perc áll rendelkezésre a vizsgára. A vizsga 50 pontot ér, tehát az írásbeli résznek pontosan a dupláját. Ebből a két részből áll össze a végső érdemjegy. A tételsort az az intézmény állítja össze, ahol az érettségiző vizsgázik, tehát a saját iskolája. A felelethez vázlatot szabad készíthetsz, ami használható végig a beszámoló közben. A szóbeli feleletek értékelési útmutatóját is az adott középiskola határozza meg. A vizsgabizottság elnökének minden esetben egy másik intézmény pedagógusát kérik fel.

Az MTI közleménye szerint 1163 helyszínen, 3171 vizsgabizottság előtt, az érettségit szervező középiskolákban és a kormányhivatalokban kerül sor a szóbeli érettségi vizsgákra.

Az érettségi eredmények kihirdetésére a középszintű szóbeli vizsgák lezárása után kerül sor, amely a vizsgabizottságok feladata.

Az érettségi bizonyítvány kézhezvétele után a tanulók végre élvezhetik a nyarat. A felsőoktatásba jelentkezők számára július 26-án fog kiderülni az eredmény. Azok számára, akiket felvettek, szeptembertől egy teljesen új életforma veszi kezdetét: kezdődnek az egyetemi évek. Akik más utat választottak és nem adták be a jelentkezésüket semmilyen felsőoktatási intézménybe, rájuk pedig a vár a munka világa, azaz a nagybetűs ÉLET.