Uni

Ennek az egyetemnek ajánlotta fel Karikó Katalin a Nobel-díja mellé járó pénzjutalmat

Szigetvári Vilma | 2024-04-17
A Nobel-díjas Dr. Karikó Katalin tiszteletére ünnepi ülést rendeztek a Szegedi Tudományegyetemen. Az SZTE kutatóprofesszora nemcsak élménybeszámolót tartott, de bejelentette, hogy felajánlja a Szegedi Tudományegyetemnek a díj hiteles másolatát, valamint a díjjal járó több mint félmillió dollár pénzjutalmat.

Szeged városa és az Szegedi Tudományegyetem (SZTE) közössége egy felejthetetlen esemény részese lehetett 2024. április 16-án, amikor Dr. Karikó Katalin, az SZTE kutatóprofesszora ünnepi keretek között tette tiszteletét alma materében. 

A rektor üzenete

Az eseményen Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora is beszédet mondott. Kiemelte Karikó Katalin rendkívüli teljesítményét, és hangsúlyozta, hogy a Nobel-díj nemcsak az ő, hanem az egész egyetemi közösség elismerése is.

„A felfedezés, amelyért a Nobel-díj járt, olyan új utakat nyit az egészségügyben, amelyek alapvetően teszik gyorsabbá, hatékonyabbá és humánusabbá a kezeléseket. Szeretném hangsúlyozni, hogy itt két dolog találkozik: a kiváló infrastruktúra és a kiváló személyiség. Hallgatóinknak azt üzenem, hogy ismerjék meg magukban ezt a kiváló személyiséget, hiszen, mint láthatják, ha a Szegedi Tudományegyetemet elvégzik, megvan a lehetőségük, hogy kis szerencsével bármit elérjenek.” – mondta Prof. Dr. Rovó László.

A rektor Karikó Katalinnak egy egyetemi köpenyt adományozott, ezzel kiegészítve a korábban felajánlott dolgozószobát, amit Szent-Györgyi Albert is használt.

Karikó Katalin felveszi az egyetemi köpenyt, amit a rektortól kapott.

A rektor Karikó Katalinnak egy egyetemi köpenyt adományozott, ezzel kiegészítve a korábban felajánlott dolgozószobát, amit Szent-Györgyi Albert is használt. (Fotó: University of Szeged Facebook-oldal)

A Szegedi Egyetemi Énekkar köszöntője

Az esemény emellett gazdag kulturális programokkal is színesült. A Szegedi Egyetemi Énekkar megrendítően adta elő Kodály Zoltán Cohors Generosa című művét, méltóképpen tisztelegve Karikó Katalin előtt. A jövőre 100 éves énekkar 1938-ban Szent-Györgyi Albertet is hasonlóan köszöntötte díszdoktorrá választásakor.

Karikó Katalin felajánlása

Az ünnepi esemény egyik csúcspontja Karikó Katalin személyes beszéde volt, ahol megosztotta gondolatait és érzéseit a Nobel-díj kapcsán. Beszélt az elmúlt időszakról, és kiemelte, hogy a tudományos munka minden résztvevőnek köszönhető. Szavai inspirációt nyújtottak mindazoknak, akik a tudomány és a kutatás iránt érdeklődnek.

Karikó Katalin amellett, hogy a Nobel-díj érmének hiteles másolatát az egyetem állandó kiállításán helyezte el, felajánlotta a díjjal járó pénzjutalmát is a Szegedi Tudományegyetemnek. 

Karikó Katalint ünneplik a Szegedi Tudományegyetemen.

A nagylelkű, több mint félmillió dolláros felajánlása a legkiválóbb hallgatók és oktatók támogatására fordul majd, ezáltal elősegítve a tudomány és az oktatás folyamatos fejlődését. (Fotó: University of Szeged Facebook-oldal)

„Én nem vagyok nagyon díj és kitüntetés párti, negyven éven át jól megvoltam nélküle is. Föl kellett ismernem, hogy a díjak lényege az, hogy ilyenkor a tudományra, a kutatókra esik a fény, ezt kell kihangsúlyozni. Nagyon sok ember dolgozott ezen a vakcinán velem párhuzamosan és előttem is, akik már nincsenek is velünk, az ő nevükben is veszem át ezeket a díjakat. Ezért szeretném most megosztani mind a díjat, mind pedig az érte kapott összeget, a jövő generációjával, akik itt ülnek fönt” – mutatott a karzaton helyet foglaló fiatalokra és a jelenlévő egyetemi hallgatókra is utalva Dr. Karikó Katalin, az SZTE Nobel-díjas kutatóprofesszora.

A nagylelkű, több mint félmillió dolláros felajánlása a legkiválóbb hallgatók és oktatók támogatására fordul majd, ezáltal elősegítve a tudomány és az oktatás folyamatos fejlődését.

A Szegedi Tudományegyetem büszkesége Karikó Katalin

„Szeged régóta felkerült Európa egyetemi térképére, az utóbbi években pedig fényesebben ragyog, mint valaha. A hazai tudomány egyik fellegváraként büszkék vagyunk Karikó Katalinra.” – hangsúlyozta Dr. Fendler Judit, a Szegedi Tudományegyetem kancellárja.

Karikó Katalin példája és ajándéka a fiatalok számára is inspirációt jelent, hogy kövessék álmaikat és tegyenek azokért.

Forrás: Szegedi Tudományegyetem

Videó: Szegedi büszkeség a Nobel-díj

Nyitókép forrása: University of Szeged Facebook-oldal