Tudástár

Lógj az iskolából legálisan: látogass egyetemi nyílt napokra!

Szádeczky-Kardoss Klára | 2022-12-17
Tudtad, hogy igazolt hiányzásnak számít, ha egyetemi nyílt napon veszel részt? Ráadásul ezt évente kétszer is megteheted. De nem csak az a legjobb, ha ezzel megúszhatsz egy dolgozatot, számos előnye van, ha élsz ezzel a lehetőséggel.

Az egyetemek és a főiskolák minden évben tartanak nyílt napokat. Ilyenkor bemutatják az egyetem működését, körbevezetnek a campus fontosabb részein, és bemutatóórákon is részt vehetsz. Az érdeklődő diákok és jövendőbeli hallgatók emellett az adott intézmény szellemiségéből, hangulatából is ízelítőt kapnak.

Milyen előnyei vannak a nyílt napoknak?

Ha nem tudsz a szakirányok közül választani, esetleg még nem tudod, hogy két egyetem közül melyiken szeretnél inkább tanulni, akkor ez remek alkalom, hogy összemérd őket. Érdemes több nyílt napra is ellátogatni. Akkor is jól jön ez a kis betekintés, ha még ötleted sincs, merre szeretnél továbbtanulni. Ilyenkor nézd ki magadnak a legizgalmasabbnak tűnő előadásokat, hátha valamelyiken kedvet kapsz az adott területhez!

Egy dolgozat megúszásán túl számos előnye van, ha élsz a nyílt nap lehetőségével. (Forrás: 123rf)

A nyílt nap alkalmával igazolást is adnak a felsőoktatási intézmények, amivel bizonyítani tudod, hogy nem lógtál a középsuliból. Sok helyen csak az adott programok végén állítják ki ezt a diákoknak, de van, ahol már napközben, pár bemutató óra után is odaadják.

Mit érdemes megfigyelni a nyílt nap alkalmával?

Itt a lehetőség, hogy kiderítsd, valóban szeretnéd a következő minimum három évet ezen a helyen tölteni. Mennyire tartottad érdekesnek az órákat, amikre beültél? Egyáltalán, ilyennek képzelted az adott karnak az óráit? Lehet, hogy most döbbensz rá, ez nem a te utad, vagy éppen ellenkezőleg: véletlenül beleszeretsz egy olyan szakirányba, amire eddig nem is gondoltál.

Figyeld meg azt is, hogy szimpatikusak-e az oktatók és a hallgatók? Mennyire hangulatos a campus és az épületek? Mennyire aktív a kari élet az adott egyetemen? Tetszenek-e a diákegyesületek által biztosított lehetőségek? Otthonról fogsz tudni bejárni, vagy szükséged lesz majd albérletre, kollégiumra? Modernnek találod a termek felszereltségét, praktikusnak a könyvtárat, tisztának a mosdókat, bőségesnek a büfé kínálatát? Természetesen ne az alapján döntsd el a karrieredet, hogy milyen finomságokat tudsz szünetben vásárolni. De sok kis apró dolog van, amivel már előre belophatja a szívedbe magát az adott egyetem, vagy éppen eltávolíthat magától.

Tényleg elfogadja az iskolád az igazolást?

Ezt a két napot biztosítania kell az iskoládnak, mert rendeletbe van foglalva! Ezzel a lehetőséggel nemcsak a középiskolások, hanem az általános iskolások is élhetnek. Természetesen ők ilyenkor a középiskolai nyílt napokra látogathatnak el.

„A mulasztást igazoltnak kell tekinteni, ha az általános iskola 7-8. évfolyamos, valamint a középfokú iskola 10-12. évfolyamos tanulója – tanítási évenként legfeljebb két alkalommal – pályaválasztási célú rendezvényen vesz részt vagy pályaválasztási céllal marad távol feltéve, ha a részvételt a szervező intézmény által kiállított bizonylattal igazolja.”

Amennyiben nagyon céltudatosan előre kinéztél felsőoktatási intézményeket már évekkel az érettségi előtt, akkor igazából tizedikes korodtól egészen ballagásig 6 egyetemet is meglátogathatsz! Hiszen évente kettő nyílt napra kapsz igazolást.

Mi a helyzet, ha te három egyetemet szeretnél megnézni idén?

Az első két nyílt nap esetében igazolt a távolléted, de te nem akarod az évi 3 nap szülői igazolást erre elhasználni? Ha a szüleid írásban, az iskola házirendje szerint előzetesen kérik, hogy részt vehess egy harmadik intézmény nyílt napján, akkor az iskola engedélyével erre is van lehetőséged.

Nézz körül bátran, hogy milyen egyetemek és főiskolák tartanak nyílt napokat mostanában, és látogass el a legérdekesebbekre. Csak ne felejts el a végén igazolást kérni!

Címkék: egyetem   felsőoktatás   főiskola   nyílt nap