Uni

Íme a Harvard friss antiszemita botránya, és annak következményei

Halaska Gábor | 2024-01-05
A Harvard Egyetem vezetője 2024. január 2-án, kedden írásban adta be lemondását, miután az elmúlt hetekben igen jelentős medianyomás alakult ki vele szemben az egyetemen belül felbukkant, antiszemita incidensek kapcsán.

A Harvard Egyetem vezetője tehát azután adta be lemondását, miután az elmúlt hetekben hatalmas volt a medianyomás vele szemben.

A Harvard Egyetem vezetője, Claudine Gay, a lemondó nyilatkozatában többek közt kifejtette, hogy az egyetem érdekeit figyelembe véve, a Harvard kormányzó tanácsának tagjaival folytatott megbeszélések eredményeként döntött így.

Érdekelnek a jó egyetemek? Olvasd el ezt a cikkünket is!

Friss felsőoktatási rangsor – 4 magyar egyetem a világ legjobbjai között

Az elmúlt hetekben, az izraeli-palesztin konfliktus kiújulása, illetve Gáza elleni hadművelet kezdete óta az egyetemen belül végrehajtott, a hallgatók által rendezett palesztinbarát, Izrael-ellenes, néha kifejezetten antiszemita demonstrációkra utalt, amikért kritikák érték őket.

A Harvard lemondott vezetője Claudine Gay - fotó: Harvard

A Harvard lemondott vezetője, Claudine Gay – fotó: Harvard

Az egyetemen tanuló izraeli és zsidó származású hallgatók meglehetően ijesztő légkörről számoltak be, és bírálták azt, hogy az egyetemi vezetése, illetve az adminisztrációs munkatársak nem avatkoztak be kellően hatékonyan a gyűlölködő cselekedetek ellen.

Éppen ezért az egyetem több ismert támogatója vonta vissza ezért vállalásait, amellyel több százmillió dolláros kárt okozott a Harvard költségvetésének.

Amint az intézmény lemiondott vezetője, Claudine Gay megfogalmazta levelében, ezekben a korszakokban teljes mértékben az egyetemre kell koncentrálni, nem egyénekre. Továbbá „riasztónak és személyeskedő támadásnak” ítélte meg az őt ért eseményeket, amelyeket saját szavaival rasszista indíttatású rosszakarat is támogatott – tekintettel arra, hogy Gay afroamerikai származású.

Elmondta: lemondását követően visszatér a tudományos tevékenységhez és folytatja oktatói munkásságát.

Az egyetemen történt események kapcsán a szövetségi jogalkotás alsó kamara bizottsága az elmúlt év decemberében tartott tárgyalást, amelyen a Harvard mellett jelen volt a Pennsylvaniai Egyetem és a MIT (Massachusetts Institute of Technology) vezetője is.

A meghallgatás során elhangzottak különösen nagy figyelemre tarthattak számot, mivel az intézményvezetők a demonstrációkon felmerült követelésekkel, azaz Izrael felszámolásával kapcsolatban úgy nyilatkoztak, hogy ez függ a kontextustól, hogy ezek az egyetemi szabályzatokkal ellentétesek-e vagy sem.

 

A Harvard metrómegálló - a kép illusztráció - fotó: Unsplash

A Harvard megálló – a kép illusztráció – fotó: Unsplash