Uni

Amerikai egyetemen tanulnál? Már lehet pályázni a Fulbright-ösztöndíjakra

UNIside | 2023-02-26
Már lehet pályázni a Fulbright Magyar-Amerikai Oktatási Csereprogram Bizottság által meghirdetett 2024–2025-ös tanévre szóló ösztöndíjakra. Ezekre posztgraduális hallgatók, oktatók és kutatók pályázhatnak. A sikeres pályázók az általuk választott amerikai egyetemen tanulhatnak, kutathatnak vagy oktathatnak.

Amerikai ösztöndíj, érdekel?

Az ösztöndíjra azok pályázhatnak, akik legkésőbb 2023. július 31-ig megszerzett felsőfokú végzettséggel, valamint megfelelő szintű angolnyelv-tudással rendelkeznek. Pályázni bármely tudományterületen és művészeti ágban lehet.

A pályázók az USA akármelyik akkreditált egyetemét választhatják. A 2024–2025-ös tanévre szóló ösztöndíjak 2024 augusztustól teszik lehetővé a kiutazást.

Íme, a posztgraduális amerikai hallgatói ösztöndíj

Alapkövetelmény:

  • a pályázott témában legkésőbb 2023. július 31-ig megszerzett legalább BA/BSc szintű diploma,
  • magas szintű angolnyelv-tudás (TOEFL IBT, TOEFL Mock vagy IELTS nyelvvizsga, mesterprogramra jelentkezőknek GRE teszt).

Időtartam:

  • maximum egy tanév (9 hónap), míg a Visiting Student Researcher (VSR) ösztöndíj esetében átlagosan 5 hónap. (Utóbbi PhD vagy DLA fokozat megszerzéséhez kapcsolódó kutatás végzésére vagy bármilyen más kutatásban való részvételre vonatkozik.)

Jelentkezési határidő:

  • 2023. május 15.

PhD fokozattal rendelkező pályázók amerikai posztgraduális hallgatói ösztöndíjra nem, csak kutatói, illetve oktatói kategóriákban pályázhatnak – olvasható a Fulbright honlapján.

Az amerikai ösztöndíjra a hallgatók május 15-ig pályázhatnak (Fotó: 123rf)

Az amerikai oktatói, illetve kutatói ösztöndíj követelményei

Alapkövetelmény:

  • a pályázott témában 2023. december 1-jéig megszerzett PhD/DLA oklevél,
  • meghívólevél egy intézménytől.

Időtartam:

  • az oktatói ösztöndíjnál egy vagy két egyetemi félév a fogadó intézmény anyagi hozzájárulásától függően,
  • a kutatói ösztöndíjnál jellemzően 3-5 hónap, a fogadó intézmény anyagi hozzájárulásától függően maximum 9 hónap.

 Jelentkezési határidő:

  • 2023. október 16.

A különböző ösztöndíjakról részletes információt találhatsz ebben a kiadványban.

A pályázók mintegy 20 százaléka kap amerikai ösztöndíjat

Az USA és a világ 160 országa között működő oktatói, kutatói és tanulmányi ösztöndíjakat kínáló Fulbright csereprogramot 1946-ban hozták létre. Magyarország 1992-ben csatlakozott a programhoz.

Az elmúlt években átlagosan a diák pályázók 15-20 százaléka, a kutatói és oktatói pályázók 20-25 százaléka kapott amerikai ösztöndíjat. Az elmúlt időszakban évente 25-30 magyar résztvevője volt a programnak.

Ha pedig inkább európai egyetemen tanulnál, akkor az Erasmus+-program adta lehetőségeket kell áttekintened. A magyar fiatalok erasmusos tapasztalatairól ezekben a cikkekben írtunk:

Így duplázd meg az erasmusos élményeket – interjú

Erasmus+ élmények: Lisszabonban jártunk

Címkék: