Tudástár

Közeleg a határidő: napok maradtak a középiskolai jelentkezés leadásáig

Magyar Krisztina | 2023-02-14
Legkésőbb február 22-ig lehet leadni a középiskolai jelentkezést. Hamarosan indulnak a szóbeli vizsgák, rengeteg gimnáziumban óriási a túljelentkezés. Mutatjuk, mire érdemes odafigyelni!

Az írásbeli felvételi eredményt február 10-ére minden vizsgázó megkapta, ez alapján február 22-ig van lehetőség eldönteni, mely iskolákat jelölik meg a továbbtanuláshoz. A kijavított írásbeliket a szülők és a diákok egyaránt megnézhetik, adott esetben kérelemmel vagy fellebbezéssel fordulhatnak az adott intézményhez. 

 

Milyen határidőkre kell odafigyelni?

A középfokú felvételi eljárásban a jelentkezési határidő február 22-e, eddig lehet megküldeni felvételi lapokat. A szóbeli vizsgák február 27-én kezdődnek és március 14-éig tartanak. A felvételi jegyzék pedig március 17-én kerül nyilvánosságra, amely tartalmazza a jelentkező felvételi eljárásban elért összesített eredményét és az iskola által meghatározott rangsorban elfoglalt helyét.

 

Módosítás

A jelentkezések módosítására módosító tanulói adatlap kitöltésével március 21-22-én van lehetőség. Ekkor a megadott sorrendet lehet módosítani, illetve az érintett középfokú iskolával történt előzetes egyeztetés alapján, új tanulmányi terület megjelölésére is lehetőség van. Az egyeztetés tényét az intézménynek az eredetileg benyújtott jelentkezési lapon fel kell tüntetnie. Új iskolát (és annak tanulmányi területét) viszont nem lehet megadni, illetve korábban megadott iskolát sem lehet ekkor már törölni. 

A módosító tanulói adatlapokat március 23-ig kell továbbítania a jelentkezőnek (egyéni jelentkező esetén), illetve az általános iskolának (általános iskolás jelentkező esetén) a Hivatal felé. A középfokú felvételi eljárás időrendi áttekintéséről az Oktatási Hivatal oldalán lehet részletesen tájékozódni. 

A középfokú felvételi eljárásban a jelentkezési határidő február 22-e (Fotó: 123rf)

A szóbelik jelentősége

A népszerűbb gimnáziumokba a legtöbbször túljelentkezés fordul elő, mindez az elmúlt években is jól tetten érhető trend volt. Fontos tudni, hogy bár sok (főként szakképző) intézménynél nem felvételi követelmény a szóbeli vizsga, más iskolákban annál nagyobb szerepet kap a személyes megjelenés és a szóbeli felelet. Vannak olyan gimnáziumok, ahol feltétlenül számítanak a jelentkező megjelenésére, de akadnak olyan helyek is, ahol erre csak akkor van szükség, illetve lehetőség, ahol a felvételiző az írásbelin már elért egy meghatározott minimum szintet. A szóbeli felvételik további előnye, hogy az iskolák – ha csak egy rövid időre is – megismerkedhetnek a hozzájuk jelentkező tanulóval, így teljesebb képet tudnak alkotni a beszélgetés alapján, szóbeli tudás, személyes benyomás, családi háttér szerint is. Számíthat az is, hogy van-e olyan testvére a jelentkezőnek, aki már az intézmény tanulója.

 

Középiskolai felvételi számokban

A nyolcadikosok idén január 21-én írták a központi írásbeli vizsgákat. 

  • Összesen 94 ezer körül lesz felvételizők száma, de nem minden diák írásbelizett, ugyanis a középiskolák egy része – főként a szakképző intézményeknél ez nem elvárás.
  • A középiskolai írásbelit magyarból és matekból körülbelül 71 ezren írták meg.
  • A 9. évfolyamra felvételizők írásbelijére több mint 56 ezren jelentkeztek.
  • A hat évfolyamos gimnáziumi írásbelin közel 9100,
  • a nyolc évfolyamoson pedig több mint 6000 diák vett részt.