Uni

ELTE Next a középiskolásoknak – interjú Szücs Annamáriával

UNIside | 2024-01-18
Hogyan találkozik egy rendkívül sokszínű egyetemen, mint amilyen az ELTE, a hagyomány és az innováció? Hogyan képes egy ilyen nagy múltú intézmény reagálni az változó generációk új kihívásaira? Az ELTE kommunikációs, marketing- és rekrutációs igazgatóságának vezetőjével, dr. Szücs Annamáriával beszélgettünk

Az ELTE az ország vezető egyeteme, ahol tavaly óta jelentősen nőtt a hallgatói létszám is. Gondolhatnánk, hogy ilyenkor elégedetten hátradőlhet a kommunikációs, marketing- és rekrutációs igazgatóság, aminek egyik fontos feladata a diákok toborzása.

A jövőre mindig készülni kell, függetlenül attól, hogy az ELTE még mindig vezető, vagy már régóta vezető pozícióban van. Tavaly nagyjából 36 ezer diákunk volt, most ez további kétezerrel bővült. De azért sem dőlhetünk hátra, mert egyre nehezebb megtalálnunk a középiskolásokat. Sokat változott a felvételi eljárás, főként azzal, hogy az egyetemek is adhatnak most már 100 pontot a meglévők mellé. Úgy látjuk, hogy nehezebb megtalálni az információkat, bizonytalanabbak a középiskolások, egyre jobban bevonódnak a szülők a felvételi tájékozódásba.

Az intézményük hogyan tud segíteni a diákoknak és a szülőknek?

Egyrészt tájékoztató fórumokat tartunk kifejezetten szülőknek, másrészt évről évre október közepén van az ELTE-Feszt, ami a legnagyobb pályaválasztási eseményünk, és amire az idén több mint háromezren látogattak el. De mivel szeretnénk a legjobb diákokat minél korábban, akár már kilencedikesként is bevonni, ezért találtuk ki az ELTE Next programot. Ennek első fázisában közösséget szeretnénk építeni, így minden magyarországi régió egy-egy állomására ellátogatunk.

Az ELTE kommunikációs, marketing- és rekrutációs igazgatóságának vezetője, dr. Szücs Annamária. (Fotó: UNI2024 in@out kiadvány)

Ez mit kínál a továbbtanulóknak?

Már az érettségire is próbáljuk őket a legmagasabb szinten felkészíteni; lesznek érettségi előkészítő könyveink közösen az Eötvös Kiadóval, emellett kaphatnak kedvezményeket nálunk tartott érettségi előkészítőre. Továbbá az ELTE Next egyik érdekessége egy karrier-tanácsadó platform. Bármelyik diák, aki belép a Nextbe, megnézheti, hogy melyek a skilljei, merre orientálódjon, és hogy ezek alapján melyik szakot ajánljuk neki. Továbbá szeretnénk nyílt órákat tartani, valamint fejlesztünk egy gamifikált kampusztúrát, amit egy játék keretében végig lehet járni. Nemcsak a fiatalokat keressük meg egyenként, hanem osztálykirándulást is tartanánk a kampuszunkon. Szerveznénk kerekasztal-beszélgetéseket és slam poetry esteket. Összeségében az elsődleges célunk, hogy bemutassuk az egyetemista vagy az ELTE-s életérzést.

Mi az ELTE-brand vagy ELTE-életérzés, amit megmutatnának?

Szerintem a sokszínűség. Az ELTE-n kilenc karunk van, gyakorlatilag teljesen eltérő tudományterületekkel. Emellett azt szeretnénk kommunikálni, hogy ugyanolyan jó Magyarországon tanulni, mint külföldön. Azt javasoljuk, hogy az alapszakot mindenképp itthon végezzék, és később még mindig ki tudnak menni külföldre tanulni. Ráadásul az ELTE az egyetlen egyetem, amelyik el is tudja számolni a kint elvégzett képzést, tehát beleszámít a jegyükbe. Úgyhogy az elsődleges célunk az, hogy megmutassuk, hogy igenis érdemes Magyarországon tanulni. Abban is szeretnénk erősíteni őket, hogy ha valaki tényleg jó tanuló, akkor válasszon minket. Fontos, hogy eljuttassuk az információkat és bátorítsuk őket arra, hogy merjék első helyen az ELTE-t megjelölni.

Azok a középiskolások, akiket megszólítana az ELTE, az alfa generáció tagjai. Hogyan tud egy ekkora intézmény válaszolni e nemzedék újfajta kihívásaira?

Nincs egy titkos bevált recept. A legnagyobb nehézség az elérésük, hiszen ők már teljesen online térben vannak, a legtöbb időt a telefonjukon töltik. Ezért is fogalmazódott meg az ELTE Next ötlete. Mindig figyelünk a változásokra, a trendekre, feltérképezzük az új platformokat, ahol el lehet őket érni, ez a rekrutáció és kommunikáció kihívása. Egyébként nálunk az igazgatóságon is egyre több fiatal dolgozik, mert ők talán már jobban értik az új generációkat.

Maga az egyetemi oktatás képes érdemben reagálni a folyamatosan változó hallgatói elvárásokra?

Állami szinten is gondolkodnak egyfajta változásban az egyetemi léttel kapcsolatban. A jövő egyetemében nem oktató és passzív diák lenne, a tanárokból sokkal inkább mentorok válhatnának. Az lenne a jó irány, ha az egyetemek is inkább közösségi terekké formálódnának. Ez számunkra is kihívás. Vagy vegyük például a mesterséges intelligencia térhódítását, amely kezd begyűrűzni az oktatásba is. Erre is reagálnunk kell. És itt is mi inkább azt a választ adjuk, hogy tiltás helyett tanítjuk, és folyamatosan figyeljük a trendeket.

Adja magát a kérdés, hogy egy ilyen nagy múltú intézménynek mi az elsődleges: a hagyomány vagy az innováció?

Elsődlegesen biztos, hogy a hagyomány, de nagyon erős az innovációs láb is. Azt gondolom, hogy a jövő ebbe az irányba visz. Szerencsére elég sok támogatott projekt van az ELTE-n, olyanok, amelyek a természettudományos képzésekre alapulnak és amelyeknek a sikereire nagyon büszkék vagyunk. 

 

Nézd meg az ELTE Next programról készült videónkat, amit az ELTE Roadshow veszprémi állomásán készítettünk!

További interjúinkat és az egyetemek rangsorát megtalálhatod friss kiadványunkban. Az UNI2024 in&out kiadványt már megrendelheted!