Egyre több a külföldi diák Magyarországon

Tar Gábor | 2022-09-26
Az utóbbi években jelentősen megnőtt a magyarországi egyetemeken tanuló külföldi diákok száma. A Miskolci Egyetem idén először rendezett gólyatábort a nemzetközi hallgatók számára, míg a legnagyobb létszámú külföldi hallgatói közösséggel rendelkező Debreceni Egyetem falai között a most indult tanévben már közel 7200, más országból érkezett diák tanul.

Első alkalommal rendezett a külföldi hallgatók számára gólyatábort a Miskolci Egyetem. A három napos programon közel száz frissen felvett külföldi hallgató vett részt, akik a világ számos országából (például Pakisztánból, Indiából, Spanyolországból, Franciaországból) érkeztek a Miskolci Egyetemre, ahol a külföldi hallgatók aránya az elmúlt három évben jelentősen megnőtt.

Az egyetemek tevékenységét minősítő londoni elemző cég, a Quacquarelli Symonds (QS) idén júniusban megjelent, globális rangsort bemutató kiadványa a Miskolci Egyetem külföldi diákjainak számaként mintegy 450 főt szerepeltet, ami a közel 8 ezer fős teljes hallgatói létszámhoz képest 5,6 százalékos aránynak felel meg.

Arányaiban a Semmelweis Egyetemen tanul a legtöbb külföldi

Magyarországon arányaiban a Semmelweis Egyetemen tanul a legtöbb külföldi diák. Az egyetem honlapján elérhető adatok szerint a 2021-2022. tanév II. félévében közel 35 százalékos volt a nemzetközi hallgatók aránya, miután csaknem 4 ezer főt tett ki a külföldi diákok száma.

A 2022/2023-as tanévben a nemzetközi orvosképzésének 40. évfordulóját ünneplő egyetemen a most elindult szemeszterben minden korábbinál többen kezdik meg tanulmányaikat az angol és német nyelvű képzésben. A legtöbb külföldi hallgató az Általános Orvostudományi Karon, a Fogorvostudományi Karon és a Gyógyszerésztudományi Karon tanul.

Fotó: pexels.com

Debrecenben a legnépesebb a nemzetközi hallgatói közösség

Miközben az arányokat tekintve a Semmelweis Egyetemen tanul a legtöbb külföldi hallgató, létszámában a Debreceni Egyetem bír a legnépesebb nemzetközi hallgatói közösséggel. A most elindult tanévben közel 7200 külföldi diák tanul az egyetemen, ami az intézmény honlapja szerint a Magyarországon tanulmányokat folytató nemzetközi hallgatói közösség több mint ötödének felel meg, és egyben Kelet-Közép-Európa legnagyobb külföldi tanulócsoportjának számít.

„A külföldiek körében továbbra is az orvos- és egészségtudományi képzéseink a legnépszerűbbek, de közben fokozatosan nő a Műszaki- és az Informatikai Karra, valamint az előkészítő kurzusokra jelentkezők száma”

– mondta a hirek.unideb.hu-nak Jenei Attila, az egyetem Nemzetközi Oktatást Koordináló Központjának igazgatója.

A szintén népesebb külföldi diáksággal rendelkező Szegedi Tudományegyetemen pedig a most elindult tanévben közel 5000 főt tesz ki a nemzetközi hallgatók létszáma.

Tíz év alatt megduplázódott a külföldi egyetemisták száma

A Magyarországon tanuló külföldi egyetemisták száma az elmúlt években jelentősen megnőtt.KSH tavaly nyáron megjelent elemzése szerint a 2010/2011-es és 2020/2021-es tanév között a külföldi hallgatók száma 15 ezerről 32 ezerre, az összes hallgatón belüli arányuk pedig 6,9 százalékról 17 százalékra emelkedett.

A külföldi diákok közül legtöbben (32 százalék) egészségügyi képzési területen folytatják tanulmányaikat, ezen kívül a műszaki tudományok (12 százalék), illetve a társadalomtudományok (10 százalék) képzései voltak a legnépszerűbbek körükben a 2020/2021-es tanévben.

A külföldi hallgatók számára a nappali doktori képzések is egyre népszerűbbek, e területen a külföldiek száma meghétszereződött a 2020/2021-es tanévre a 2010/2011-es tanévhez képest. A 2020/2021-es tanév adatai szerint közel 2,8 ezer külföldi hallgató vett részt doktori képzésben, így a nappali doktori képzésben tanulók közel harmada külföldi volt.

A 2021/2022-es tanévre vonatkozó előzetes KSH-adatok szerint a hazai felsőoktatásban összességében több mint 40 ezer külföldi diák tanult, számuk az összes hallgató közel 14 százalékát tette ki.

Nemrégiben írtunk arról, hogy Budapest a 66. helyre került a világ legjobb egyetemi városairól készített idei QS-felmérésben, amely kimondottan a külföldön történő tanulást fontolgató fiatalok számára nyújt fogódzókat. A számos szempontot vizsgáló, 110 várost rangsoroló listán a magyar főváros a megfizethetőség terén érte el a legjobb eredményt, a 30. helyezést.