Tudástár

Az emelt szintű nyelvi érettségi kiválthatja a nyelvvizsgát

UNIside | 2024-03-03
Az nem kérdés, hogy nyelveket tanulni mindig, idegen nyelvből érettségit tenni pedig kötelező. De vajon milyen esetben válthatja ki a nyelvi érettségi a nyelvvizsgát?

Ha az idegen nyelvből tett emelt szintű érettségi vizsgád eredménye eléri a 60 százalékot, akkor középfokú (B2) komplex nyelvvizsgával, ha a 40 százalékot, akkor pedig alapfokú (B1) komplex államilag elismert nyelvvizsgával egyenértékű. Fontos viszont kiemelni, hogy fordított esetben nem működik az elismerés, tehát a nyelvvizsga nem váltja ki az érettségit, illetve középszintű érettségivel sem lehet nyelvvizsgát szerezni.

Azt is érdemes megemlíteni, hogy az emelt szintű érettségi vizsgán elért eredmény alapján keményfedeles nyelvvizsga bizonyítványt nem kapsz, az érettségi bizonyítvány záradékában szerepel az, hogy az érettségi bizonyítványod nyelvvizsga-bizonyítvánnyal egyenértékű okirat.

Nemzetiségi nyelvű nevelés-oktatás

A nemzetiségi nyelvű nevelés-oktatásban érettségizőkre összetettebb szabályok vonatkoznak. Itt két feltétel együttes teljesülése esetén szerezhető nyelvvizsgával egyenértékű érettségi bizonyítvány: nemzetiségi nyelven kell érettségi vizsgát tenni két vizsgatárgyból, valamint nemzetiségi nyelv és irodalomból kell érettségi vizsgát tenni. Ha ennek eredménye eléri

– emelt szinten a 60 százalékot, akkor felsőfokú (C1) komplex

– emelt szinten a 25 százalékot, akkor középfokú (B2) komplex

– középszinten a 80 százalékot, akkor középfokú (B2) komplex

– középszinten a 60 százalékot, akkor alapfokú (B1) komplex

nyelvvizsgával egyenértékű lesz az érettségi bizonyítvány.

Ha az idegen nyelvből tett emelt szintű érettségi vizsgád eredménye eléri a 60 százalékot, akkor középfokú (B2) komplex nyelvvizsgával, ha a 40 százalékot, akkor pedig alapfokú (B1) komplex államilag elismert nyelvvizsgával egyenértékű. (Fotó: 123rf.com)

Emelt szintű nyelvi érettségi a két tanítási nyelvű oktatásban

A két tanítási nyelvű nevelés-oktatásban szintén két feltétel együttes teljesülése esetén szerezhető nyelvvizsgával egyenértékű érettségi bizonyítvány. Ehhez célnyelven kell érettségi vizsgát tenni két vizsgatárgyból, valamint célnyelvből emelt szinten legalább 60 százalékot kell elérni. Ebben az esetben, ha minden vizsgarészt teljesítesz, felsőfokú (C1) komplex nyelvvizsgával egyenértékű lesz az érettségi bizonyítványod.

Ha az emelt szintű érettségi és a nyelvvizsga kapcsolatáról további kérdéseid merültek fel, az Oktatási Hivatal weboldalán részletesen tájékozódhatsz.

Emelt és középszintű idegen nyelvi érettségi

Bármely élő idegen nyelv érettségijét is választod, ugyanazoknak a szabályoknak megfelelően kell vizsgáznod. Ehhez adtunk támpontokat tavalyi cikkünkben, amit a linkre kattintva olvashatsz.

A középszintű írásbeli vizsga megírásához összesen 180 perc áll rendelkezésedre. Ez a vizsgaszint az Európa Tanács skáláján a B1-es szintnek felel meg, de nyelvvizsga nem szerezhető vele. Az írásbeli vizsga négy feladatlapból áll: olvasott szöveg értése, nyelvhelyesség, hallott szöveg értése, és íráskészség. A szóbeli vizsga tételhúzás alapján történik, időtartama körülbelül 15 perc. 

Mint ahogy ezt korábban részleteztük, az emelt szintű vizsga az Európa Tanács skáláján a B2 szintnek felel meg, vagyis a középfokú nyelvvizsgának. Az írásbeli rész itt 240, a szóbeli pedig 20 percig tart. 

Szükséged lenne nehány tippre a nyelvtanuláshoz? A magoláson túl több módszerrel is csiszolhatod a meglévő tudásodat, a nyelvvizsga megszerzésében akár a hangoskönyvek is segíthetnek.

Érdemes emelt szintű érettségit tenned!

Nemrégiben dr. Vanó Renátával, az Oktatási Hivatal felsőoktatásért felelős elnökhelyettesével beszélgettünk arról, hogy mik az emelt szintű érettségi előnyei. Az alábbi videóban meghallgathatod a legfontosabb információkat, az interjú egy részletét pedig korábbi cikkünkben olvashatod.

2024-ben átalakul a pontszámítás

Az idei felvételi eljárás során változik az 500 pontos felvételi pontszám összetétele és az emelt szintű érettségi lehetséges végleges pontértéke. Az egyetemek ez évtől nagyobb mozgásteret kapnak abban, hogy mely tantárgyakat fogadják el, és milyen pluszteljesítményért adnak többletpontot. 

Az új pontszámításról készült cikkünkben részletesen tájékozódhatsz arról, hogy hogyan oszlik meg az 500 maximum pont, mi minősülhet intézményi pontnak, vagy szükség van-e a nyelvvizsgára.