A felvételi időszakban egyszerre van szükség állóképességre és felkészültségre

UNIside | 2024-01-20
„Sokat kell tudni az érettségin, de a jogászképzésben azért akadnak nagyobb megpróbáltatások” – interjú prof. dr. habil. Fábián Adriánnal, a PTE ÁJK dékánjával.

Mit tart a kar legfontosabb jellemzőinek, amik a hasonló karoktól megkülönbözteti önöket?

Hiszünk abban, hogy a kar egy közösség, amely nem lehet sikeres a hallgatók sikere, elsősorban tanulmányi előmenetele nélkül. Ennek szellemében szervezzük Pécsett a jogi felsőoktatást és dolgozunk azon, hogy a nehézségeket, az akadályokat elhárítsuk a tanulóink elől. Akkor vagyok elégedett, ha a hozzánk jövők később azt mondják, hogy jó döntést hoztak. A jogászképzés hagyományosan a keresett felsőoktatási szakok közé tartozik, fontos, hogy vonzó legyen a PTE ÁJK kínálata és megjelenése a felvételizők számára. Továbbá a pécsi jogi diploma a „veretesebbek” közé tartozik, és az elhelyezkedési lehetőségek is szélesek.

Milyen fejlesztések voltak a közelmúltban, vagy lesznek a közeljövőben?

Mintatanterveink az elmúlt három évben megújultak, még jobban igazodva a kor, a munkaerőpiaci és a hallgatók igényeihez. Az idén ünnepeltük a kar (és az egyetemünk) Pécsre költözésének, illetve az itteni felsőoktatás modernkori indulásának 100. évfordulóját. Ebből az alkalomból a campusunk külsőre is megújult, megújul.

Milyen perspektívát kínálnak, e képzési területnek milyen a jövője?

A jogászi hivatás gyakorlását is befolyásolja a társadalmi-gazdasági környezet alakulása, valamint a technológiai fejlődés. Utóbbi bizonyosan jelentősen hat a jogászok munkájára. A képzésünkben lehetőséget biztosítunk a jog és a technológia kölcsönhatásának a megismerésére is. Látható, hogy a digitalizáció egyre újabb és újabb jogászi szakmákat nyit meg, ennek a megalapozása pedig az egyetemeken történik.

Mennyire gyakorlatorientált az itt folyó képzés?

Milyen gyorsan tudnak állást találni a végzőseik, és milyen jövedelemre, karrierre számíthatnak, akik itt végeznek?

A fenti kérdésekre adott válaszokat, illetve az interjúnkat teljes terjedelmében friss kiadványunkban olvashatod, amit itt, hírlevél feliratkozás után, kedvezményesen rendelhetsz meg:

UNI in&out 2024

Névjegy:

• Dr. Fábián Adrián egyetemi tanár, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának (PTE ÁJK) dékánja.
  • 2002-ben kapott jogászdiplomát a PTE ÁJK-n. 2003-ban magister legum (LL.M.) végzettséget szerzett a bayreuthi egyetem jogi karán.
  • 2008 és 2018 között a PTE ÁJK Közigazgatási Jogi Tanszékének vezetője, 2018-tól dékán. 2013-tól 2022-ig a Nemzeti Választási Bizottság Országgyűlés által választott tagja.
  • Szakterülete a közigazgatási jog, öt könyv szerzője e témakörben.
  • Angolul és németül beszél.
  • Nős, két gyermek édesapja.