Tudástár

Ha ezt elolvasod, még inkább fogsz maszkot hordani

UNIside | 2023-03-22
Áttörést hozhat a levegőben terjedő kórokozók és légúti fertőzések kezelésében egy friss kutatás, amelyben a Semmelweis Egyetem munkatársai is részt vettek. Új tanulmányuk arra mutat rá, hogy a légúti fertőzések kapcsán nemcsak a felületek és a kéz fertőtlenítését kell kiemelni, hanem legalább ennyire kell figyelni a belélegzett levegővel történő fertőződés lehetőségére is. Nem kizárt ugyanis, hogy a vírusok egyedül is képesek a levegőben terjedni anélkül, hogy szállóporhoz vagy kisebb levegőrészecskékhez kapcsolódnának.

Az Energiatudományi Kutatóközpont, a Semmelweis Egyetem és a Wigner Fizikai Kutatóközpont munkatársai arra keresték a választ, milyen méretű levegőrészecskéken képes a koronavírus megtapadni, és milyen külső tényezők (levegőminőség, mozgás stb.) befolyásolják terjedését.

„A világon minden eddiginél szélesebb tartományban (70 nanométer – 10 mikrométer) tudtuk kimutatni a vírust a levegőrészecskéken – egészen alacsony méreten is” – idézi Müller Veronikát, a Semmelweis Egyetem (SE) Pulmonológia Klinikájának igazgatóját az SE közleménye.

 

Ultrafinom részecskén is kimutatható a Covid örökítőanyaga

„A koronavírus örökítőanyaga leginkább a 0,5–4 mikrométer tartományú aerosolban volt jelen, de ultrafinom részecskéken is azonosítottuk” – tette hozzá Müller Veronika.

Ez azért lényeges, mert

minél kisebb a részecske, annál könnyebben jut be a szervezetbe – s így rajta a vírus is.

A szállópor (PM 2,5 azaz 2,5 mikrométernél nem nagyobb részecskék) önmagában is veszélyes, mert a tüdő mélyébe is bejut.

A kutatás szerint a vírusokat nagyon könnyen belélegezhetjük, így fontos lehet a maszk bizonyos helyzetekben (Fotó: 123rf)

A 0,3 mikrométernél (300 nanométer) kisebb, néhány száz nanométeres részecskék pedig a felső légutakból a léghólyagokon keresztül közvetlenül a vérbe is be tudnak kerülni. Mivel ez a tartomány megegyezik a vírus RNS-ének méretével,

nem kizárt, hogy a vírusok egyedül is képesek a levegőben terjedni anélkül, hogy szállóporhoz vagy kisebb levegőrészecskékhez kapcsolódnának.

 

A felületek mellett a felkavart levegő is kockázat lehet

A részecskék döntően reszuszpenzióval kerülnek a levegőbe; azaz leülepednek, de hasonlóan a vízhez, mozgás hatására felkavarodnak. Vagyis, ha valaki átsétál egy kórtermen, felkavarja a levegőt, és belélegzi, bekerülhet a szervezetébe a kórokozó.

Tehát a légúti fertőzések szempontjából nemcsak a felületek jelentenek problémát, hanem maga a felkavart levegő is, amit belélegzünk

– hangsúlyozta Müller Veronika.

Ez még inkább előtérbe helyezi a takarítás jelentőségét.

„Eddig a felületek és a kézfertőtlenítés jelentőségét hangsúlyozták, ami vitathatatlan, ám legalább ennyire fontos az aeroszolokkal való fertőződés lehetősége”

– emelte ki a szakember.

 

Könnyen belélegezhetők a vírusok

„A kutatás nyomán már azt is tudjuk, hogy a vírusokat vagy egyéb kórokozót hordozó részecskéket nagyon könnyen belélegezhetjük, s bevallom, azóta én is másképp tekintek az izolációra.” A megállapítások a helyes maszkhasználatot illetően is segítséget jelentenek.

„Célunk, hogy segítsünk a kórházaknak, orvosoknak abban, hogy még hatékonyabban tudjanak fellépni a levegőben terjedő fertőzésekkel szemben, s hogy rámutassunk, egy intenzív környezetben (intenzív osztályon), ahol a fertőzés kockázata nagyon magas, az eddiginél is több figyelmet igényel az aeroszolok elleni küzdelem” – emelte ki Müller Veronika.

Ősszel írtunk arról, hogy soha nem látott mértékben hatott a fiatalok lelki egészségére a koronavírus-járvány. Egy európai uniós felmérés szerint csak 2021-ben több mint 40 százalékkal nőtt a gyermek- és ifjúságpszichiátrián kezelt fiatalok száma a 2019-es adatokhoz képest.