Tudástár

Vedd észre, élvezd te is: a költészet mindenhol jelen van

Haiman Éva | 2023-04-11
A magyar költészet napja alkalmából országszerte számos izgalmas, érdekes programmal várják nemcsak a versek szerelmeseit, de mindenkit, aki fogékony a szépre, a jóra. Hagyjátok, hogy rátok is hassanak a versek, járjatok nyitott szemmel és füllel, most különösen érdemes!

József Attila születésnapján, április 11-én ünnepeljük a magyar költészet napját 1964 óta.

József Attila a rakodópart alsó kövén. (Fotó: PIM)

Költészet úton, útfélen

Az idei költészet napja alkalmából Budapest buszmegállóit és metróállomásait az Instagram-posztok világát idéző versrészletek lepték el. Az idézetek a költészet napi apropón túl az adott helyszínhez is kötődnek. A Nyugati pályaudvaron áthaladók például ezt a Fodor Ákos haikut olvashatják: „Nem én kések, a világ siet.”

A magyar kultúra napja, január 22. óta pedig a buszra várás közben vagy a Széll Kálmán téren áthaladva bárki kinyomtathat egy-egy pár soros versikét a „versmegállóban”.

A Széll Kálmán téren az egyik megállóban bárki kinyomtathat magának egy versikét. (Fotó: Őrsi Gergely polgármester/Facebook)

Fizess verssel!

Verset olvasni, mondani menő! – hirdeti a PostART Kulturális Színtér. Ez a különleges helyszín most különleges lehetőséggel vár Budaörsön: ezen a napon verssel fizethetsz a kávédért! A hely célja, hogy minél több ember számára eljuttassa azt az üzenetet, hogy vannak dolgok, amelyek pénzben nem mérhetők. Fontos, hogy a mai felgyorsult világban időt szánjunk magunkra és egymásra, figyeljünk érzéseinkre, hiszen valahol mindenkiben ott rejtőzik a költő.
A magyar költészet napján arra buzdítják a kávészerető közönséget, hogy egy finom kávé mellett az asztalokra kikészített lapokra írják le kedvenc verseiket, idézeteiket.

A PIM-en belül, a PIM-en kívül

A Petőfi Irodalmi Múzeum április 11-én a múzeum falain belül és kívül változatos programokkal ünnepli a magyar költészet napját.

• A Duna-parton, a József Attila szobornál versdobolás és múló emlékműállítás lesz.
  • A Landerer nyomdában Novokrescsenszkov Tamás vándornyomdász, betűszedő segítségével életre keltik Landerer és Heckenast nyomdagépét.
  • Este pedig Másik János koncertjével várják látogatókat.
  • A nap során tematikus tárlatvezetések is lesznek a múzeum kiállítótereiben.

Pincérek verselnek a Centrálban

Kevés autentikusabb hely van a költészet napjának megünneplésére, mint a Centrál Kávéház.

Pincérek verselnek, verselők pincérkednek a költészet napján a híres kávéházban. (Fotó: Centrál Kávéház Facebook)

A régi Centrál Kávéház egyik legfontosabb hagyománya a híres vendéglátáson túl, a kávéház intellektuális jellege, a pezsgő kávéházi szellemi élet volt. Egykor az éjjel-nappali nyitvatartás mellett festők, újságírók, színházi emberek, fotósok, muzsikusok, de legfőképp számos hazai költőnk otthona, törzskávéháza volt. Most a Centrál csapatával visszarepülhetsz az időben, hogy az irodalmi pincérek előadásában meghallgasd a leghíresebb magyar költők műveit!

Ingyenes népzenei koncert

József Attila szülőházában, a ferencvárosi Gát u. 3.-ban modern, interaktív állandó kiállítással és rendszeres programokkal várják az irodalomszeretőket. A József Attila Emlékhelyen „Szeress, ha kedves az életem!” címmel ingyenes költészet napi koncert lesz. Fekete Bori és barátai József Attila szerelmes verseit adják elő népzenébe csomagolva április 11-én 17 órakor. A koncerten levélrészletek, megzenésített versek és népdalok mutatják majd be József Attila néhány fontosabb szerelmét.

Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött:

Késelés villával

A Nyitott Műhelyben a fenti címmel meghirdetett programsorozat részeként fiatal költők beszélgetnek a fiatal költészet állásáról április 11-én este 18.30-kor.

• Fancsali Kinga verseket és színházkritikát ír, jelenleg a szociális szférában dolgozik egy civil szervezetnél.
  • Horváth Florencia az ELTE magyar-színház szakos hallgatója. Verseket, kritikákat, cikkeket ír, nyaranta kreatív írást tanít gyerekeknek, a Kötetlenül című beszélgetéssorozat állandó moderátora.
  • Kupihár Rebeka iskolapszichológusként dolgozik, irodalomterápiát és pszichológiát hallgat. Verseket ír.
  • Locker Dávid költő, kritikus, az ELTE BTK irodalomtudományi doktorandusza.

Az est moderátorai Csete Soma és Vida Kamilla.

Keresztény séta

A Magyar Evangéliumi Keresztény Diákszövetség költészet napi sétát szervez. Négy ikonikus fővárosi helyszínt látogatnak meg, hogy néhány perc erejéig megelevenítsenek jól ismert vagy épp rég elfeledett sorokat. Célba veszik a Kosztolányi-lakta Logodi utcát, az Arany János által kedvelt Margit-szigetet, a József Attilát megörökítő dunai szobrot és végül célba veszik a körutat, amelyet Tóth Árpád is oly jól ismert. Az estét (energia és szabad ülőhelyek függvényében) egy irodalmi kávéházban zárják.

Találkozási pont: 17.30, Clark Ádám tér (Budavári sikló bejárata).

Élő költők társasága

A fenti címmel nyílik kiállítás a Ferencvárosi Művelődési Központ és Intézményeiben (FMK). Székelyhidi Zsolt Költők – fotók kortársakról című tárlatát Zsille Gábor József Attila-díjas költő, műfordító nyitja meg. A kiállításon 33 kortárs költő portréja látható versidézetekkel. Utána rendhagyó irodalomterápiás tárlatvezetést tartanak.

Regisztráció: