Uni

Űrkutatás: a gödöllőiek már a Mars felszínén járnak

Haiman Éva | 2023-03-12
A Hold és Mars felszínét járó roverek speciális forgó tengelyeinek és tömítéseinek kopását vizsgálják a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatói. A világon ezek az első ilyen jellegű vizsgálatok, pedig ez az űrkutatás szempontjából életbevágó lehet: a Challenger űrrepülőgép 1986. január 28-i katasztrófáját is egy rossz tömítés okozta.

A hold- és marsjárók alkatrészeinek kopásának világszínvonalú vizsgálatával a nemzetközi űrkutatás sikeréhez járulhatnak hozzá a MATE Műszaki Intézetének kutatói.

A legfőbb cél kideríteni, hogy a Hold és a Mars felszínén közlekedő roverek speciális forgó tengelyei és tömítései milyen ütemben kophatnak el. A roverek idegen égitestekre küldött, azok felszínén mozogni képes űrszondák. Bár számtalan sikeres űrmisszió zajlott az elmúlt évtizedekben amióta űrkutatás létezik, ilyen jellegű vizsgálatokat még sohasem végeztek az Európai Űrügynökségnél.

 

Speciális vizsgálatok a MATE-n

A MATE gödöllői kutatóintézetének munkatársai a Hold és a Mars felszínét borító regolithoz rendkívül hasonló, de földi körülmények között előállított modellmintákat kaptak az Európai Űrügynökségtől a laboratóriumi mérések elvégzéséhez.

 

​​​​​​A vizsgálatok révén a mars- és holdjárók tartósabbá válhatnak (Fotó: 123rf)

 

Barkó György, a MATE Műszaki Intézetének tudományos főmunkatársa elmondta, ez fizikai, kémiai és mechanikai tulajdonságait tekintve rendkívül hasonló az eredeti anyaghoz. A MATE Műszaki Intézetének speciális laboratóriumi műszerével végzett mérések alapján vizsgálni lehet a hold- és marsjárókon lévő fémtengelyeket és tömítéseket. A cél annak kiderítése, hogy extrém terhelési feltételek között hogyan és milyen alapanyagokkal lehetnek a lehető legtovább tartósak.

​​A szakemberek vizsgálati eredményei révén nemcsak a mars- és holdjárók válhatnak tartósabbá. Az űrkutatás szempontjából legalább ilyen fontos, ha nem fontosabb, hogy az űrutazások is biztonságosabbak lehetnek.

Mint emlékezetes, a Challenger űrrepülőgép 1986. január 28-i katasztrófáját is egy elégtelen tömítés okozta. A hideg időjárás károsan befolyásolta egy tömítőgyűrű rugalmasságát. Így az nem volt képes megfelelően betölteni funkcióját és pusztító robbanást okozott.​​​​​​​​

 

Magyarok a világ űrkutatásában

A közemúltban mutatták be azt a négy magyar űrhajósjelöltet, akiknek egyike majd a Nemzetközi Űrállomáson kutathat. A kiválasztott űrhajós hazai űreszközöket fog tesztelni, és kísérleteket végez magyar kutatócsoportok számára. Harminc napos utazását 2024 végén vagy 2025 elejére tervezik a Nemzetközi Űrállomáson.

A magyar tudósok számos eszközzel segítették a múltban és várhatóan fogják a jövőben is a világ űrkutatását. 2022 végén adtunk hírt róla, hogy elkészült a Műegyetem legújabb kisműholdja, amely a Föld körüli elektroszmogot fogja vizsgálni. Az MRC-100 elnevezésű kisműholdat a világ leggazdagabb emberének számító Elon Musk űripari cége, a SpaceX által kifejlesztett Falcon-9 típusú rakéta viszi fel a világűrbe. A kilövés várhatóan májusban lesz.