88 iskolából 578 tanuló (289 kétfős csapat) jelentkezett az idén tizenkettedik alkalommal megrendezendő Jakucs László Nemzetközi Középiskolai Földrajzversenyre. Magyarország minden vármegyéjéből és a határon túlról Erdélyből és Délvidékről is érkezett nevezés az SZTE Földrajzi és Földtudományi Intézet Geoinformatikai, Természet- és Környezetföldrajzi Tanszéke által szervezett versenyre.
A verseny első fordulóját online rendezik február 16-án. A középdöntőt – ahová idén már 48 csapat kerülhet be – március 31-én. Míg a 24 csapatos döntőt április elsején tartják Szegeden.
Az első helyezést elért csapat Jakucs László emlékplakettet kap. A geológus három évtizeden át oktatott, kutatott a szegedi egyetemen. (Fotó: SZTE)
A döntőben a csapatok három fordulóban mérik össze tudásukat. Laborfeladatokat oldanak meg, egy szóbeli vitafeladatot adnak elő, és kvíz is várja a versenyzőket – derül ki az SZTE közleményéből.
A döntőbe jutó 24 csapat tanulói az értékes nyeremények mellett egyetemi felvételi többletpontokat is kapnak, ha az SZTE természettudományi karára (TTIK) jelentkeznek.
75 pont pedig a döntő további résztvevőinek az SZTE TTIK alapszakjain. Az ebben a versenyben nyerhető többletpontok 2024-ben érvényesíthetők.
A verseny Jakucs László geológus (1926-2001) nevét viseli, aki az aggteleki Béke-barlangot tudományos következtetésekkel fedezte fel, valamint három évtizeden át oktatott, kutatott a Szegedi Tudományegyetemen.
Októberben külön cikkekben mutattuk be a 2022-es őszi földrajz érettségi feladatsorát, illetve hivatalos megoldókulcsát.