Uni

Szerezz piacképes diplomát a Debreceni Egyetemen!

UNIside | 2024-02-06
Ismerd meg a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karát, a Természettudományi Kart és az Egészségtudományi Kar képzéseit!

A Debreceni Egyetem egyik legdinamikusabban fejlődő kara a húsz éves Gyógyszerésztudományi Kar (GYTK), ahol magyar és angol nyelven egyaránt elérhető ötéves gyógyszerészképzés várja a felvételizőket.

Szeptembertől magyar nyelvű képzésben elindítják a gyógyszerfejlesztési kutatás-menedzsment mesterképzési szakot. A tervek szerint ugyanennek az angol nyelvű képzésben is lesz helye, előkészítése jelenleg is zajlik. A képzést leginkább azoknak ajánlják, akik a gyógyszerkutatások, illetve a gyógyszeripar iránt érdeklődnek.

A Debreceni Egyetem gyógyszerész képzéseinek megítélése Magyarországon kimagasló, a felvételi ponthatár alapján évek óta az első, második helyen áll a hazai gyógyszerészképző helyek között. Nemzetközi megítélése is egyre jobb.

Az intézmény folyamatosan fejleszti az oktatást, az elmúlt évben kurrikulum-reformot hajtott végre.

A Debreceni Egyetem gyógyszerész képzéseinek megítélése Magyarországon kimagasló. (Fotó: Debreceni Egyetem)

Ennek az volt a célja, hogy minél jobban fel tudjuk készíteni hallgatóinkat arra, amit a munkaerőpiac elvár tőlük a diplomaszerzés után. Ez olyan jól sikerült, hogy valamennyi diplomásunk rövid idő alatt elhelyezkedett, többen külföldön vállaltak munkát és gyakorolják a hivatásukat. A nálunk végzettek ráadásul több állásajánlat közül is választhatnak – ismertette Bácskay Ildikó a Gyógyszerésztudományi Kar dékánja.

Kovacsné Bácskay Ildikó Katalin, a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar dékánja. (Fotó: Debreceni Egyetem)

A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara az elmúlt két évtizedben egyre szorosabb kapcsolatokat alakított ki ipari szereplőkkel. A Teva Gyógyszergyárral például Ipari Gyógyszergyártás Kihelyezett Tanszéket hoztak létre Debrecenben. A Richter Gedeon Nyrt., a Meditop Gyógyszeripari Kft. és a Fluart Innovative Vaccines Kft. is stratégiai partnere az egyetem orvos- és egészségtudományi területének.

Nagyon fontos, hogy a közforgalmú gyógyszertárakkal is együttműködjünk, a záróvizsgás gyakorlat négy hónapját ott töltik hallgatóink. Igyekszünk figyelembe venni az oktató gyógyszerészek javaslatait. Ez annál is inkább fontos, mert később ők akár munkáltatókká is válhatnak, hiszen a végzett gyógyszerészhallgatóink 70-80 százaléka gyógyszertárakban helyezkedik el. Nagyon fontos számunkra a kórházi, klinikai gyógyszertárakkal is a kapcsolat – fogalmazott a kar dékánja.

 

Nemzeti Gyártó-Kutató-Oktató üzem kerül átadásra Debrecenben

 Bácskay Ildikó kiemelte, hogy néhány hete zárták le azt a projektet, amelynek keretében hamarosan átadják az egyetem Vezér utcai ipari parkjában felépült Nemzeti Gyártó-Kutató-Oktató Középüzemet és a Gyógyszertudományi Kar ehhez kapcsolódó high-tech épületét.

A komplexumban hallgatóink a szó szoros értelmében közvetlen rálátással rendelkeznek majd a gyógyszeripari folyamatokra, hiszen a két épületet mindössze egy üvegfal választja el, így a kar aulájából rálátás lesz a gyártóüzemre. Ezzel nemzetközi színvonalúvá válik a debreceni gyógyszeripari oktatás – fejtette ki a dékán.

Hamarosan átadják az egyetem Vezér utcai ipari parkjában felépült Nemzeti Gyártó-Kutató-Oktató Középüzemet és a Gyógyszertudományi Kar ehhez kapcsolódó high-tech épületét. (Fotó: Debreceni Egyetem)

A kari vezető megjegyezte, hogy az elmúlt években sikerült oktatóik létszámát jelentősen emelni. A nagy tapasztalattal rendelkező senior oktatók és kutatók mellett sok PhD-val rendelkező fiatal kezdte meg oktatói pályafutását a karon.

Az új nemzedékek tagjai közül többen a dékáni stratégiai tanácsadó testület tagjai lettek. Nagyon sokat dolgoznak, részt vesznek a beiskolázási kampányban, konferenciákat szerveznek, gyógyszeripari folyamatokat valósítanak meg. Csapatban, örömmel végezzük a munkánkat és ezt szeretnénk továbbadni a hallgatóinknak is, hiszen az utánpótlás-nevelés minden szakmai területen kiemelkedően fontos számunkra – magyarázta a dékán.

 

Természetesen az egyetemi évek a tanulás mellett a szórakozásról is szólnak, nincs ez másképp a Gyógyszerésztudományi Karon sem. A hallgatói önkormányzat és a különböző szakkollégiumok igyekeznek folyamatosan változatos programokat szervezni a hallgatóknak.

Természetesen az egyetemi évek a tanulás mellett a szórakozásról is szólnak, nincs ez másképp a Gyógyszerésztudományi Karon sem. (Fotó: Debreceni Egyetem)

 

Szerezz többlet pontokat a felvételi elbeszélgetésen

Újdonság, hogy az idei évben a DE GYTK-ra jelentkezők részt vehetnek egy felvételi elbeszélgetésen, amellyel ötven pluszpontot szerezhetnek a felvételin.

Nem szeretnénk még egyszer leérettségiztetni a diákokat. Az elbeszélgetésen a felvételiző választ témát és rövid prezentációt tart róla, beszélget egy bizottsággal. Arra vagyunk kíváncsiak, mennyire tájékozott a témában, miként kommunikál, hiszen később, az egyetemi évek után a gyógyszerészeknek fontos, hogy szakmai információt tudjanak átadni laikusok számára. A felvételi elbeszélgetés másik részében az elhivatottságot, az empátiát és olyan képességeket mérünk, ami egy gyógyszerész számára előnyös lehet. Összességében ezzel a felvételizők mindenképpen csak nyerhetnek – tette hozzá Lekli István, a kar dékánhelyettese.

 

Aki további információkra kíváncsi a  Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán zajló képzésekről, kattintson az intézmény weboldalára.

 

A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológia Kara

A nemzetközi színvonalú gyógyszerész képzés mellett a Debreceni Egyetem kiterjedt gazdasági kapcsolatrendszerrel rendelkező, gyakorlatorientált képzéseket nyújt a természettudományok területén is.

A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológia Kara 13 alapszakra: anyagmérnöki, biológia, biomérnöki, biotechnológia, edző, fizika, földrajz, földtudomány, kémia, környezettan, matematika, vegyészmérnöki (nappali, levelező), villamosmérnöki (nappali, levelező) és 13 ráépülő mesterszakra (anyagtudomány, alkalmazott matematika, biológus, biomérnöki, biotechnológia, fizikus, geográfus, geoinformatika, hidrobiológus, környezettudomány, matematikus, vegyész, vegyészmérnöki) várja a felvételizőket. Képzései között megtalálható az osztatlan tanárképzés is, ahol a szakpárok lehetséges száma meghaladja a hetvenet. 

A kar képzési kínálatát az ipar és a tudomány fejlődését követve folyamatosan bővíti, a munkaerőpiac igényeihez igazítja. Ennek köszönhetően az utóbbi években több új szak is indult a TTK-n.

Kun Ferenc a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar dékánja. (Fotó: Debreceni Egyetem)

A legújabb képzésünk az anyagmérnöki alapszak, amelyet idén szeptemberben indítunk. A szak különlegessége, hogy itt a fizika és a kémia iránt érdeklődők egyaránt megtalálják a számításukat, kiegészítve a mérnöki, műszaki kompetenciákkal. A világszínvonalú képzéshez a Bem téren lévő Debreceni Egyetem-ATOMKI Anyagtudományi Központunk nyújt kiváló tudományos hátteret, amely bekerült a TOP50 Nemzeti Kutatási Infrastruktúra közé is – ismertette Kun Ferencdékán.

 

Szeptembertől a harmadik évfolyam kezdi meg tanulmányait a biotechnológia alapszakon, amelyet hamarosan angol nyelven is meghirdetnek, hiszen a képzés a világpiacon is versenyképes. A szak nagyon népszerű, a képzés tizenöt hallgatóval indult, az idei tanévre huszonkét diákot vettek fel, most pedig arra számít a kari vezető, hogy 2024 szeptemberében több mint harmincan kezdhetik meg tanulmányaikat.

 Duális képzések a Debreceni Egyetem Természettudományi Karán

 A kar 2016-ban indította el duális képzéseit, amely iránt rendkívül nagy az érdeklődés.

Annyira sikeres ez a képzési forma, hogy a mérnökszakok mellett a természettudományos szakokra is ki tudtuk terjeszteni, ami tényleg egyedülálló az országban. A duális képzést el tudtuk indítani például a geoinformatika, a hidrobiológus, a biológus, sőt még az alkalmazott matematika mesterszakon is. Ez mutatja, hogy az ipar részéről nem csak a mérnök végzettség iránt van igény, hanem a természettudományos képzettséget is igénylik, és meg is fizetik. Folyamatosan tárgyalunk a cégekkel, hogy a képzési programjainkat az ő igényeikhez igazítsuk. Mi garantáljuk, hogy azt tanítjuk a hallgatóknak, amire a cégeknek valóban szükségük van, ezért a vállalatok a képzés után, sőt már a képzési idő alatt tárt karokkal várják a legjobb hallgatókat – hangsúlyozta Kun Ferenc.

Mi garantáljuk, hogy azt tanítjuk a hallgatóknak, amire a cégeknek valóban szükségük van, ezért a vállalatok a képzés után, sőt már a képzési idő alatt tárt karokkal várják a legjobb hallgatókat – hangsúlyozta Kun Ferenc. (Fotó: Debreceni Egyetem)

A duális képzés fontos újdonsága, hogy a felvételt követően a képzés harmadik félévének végéig is csatlakozhatnak a hallgatók ehhez az újszerű képzési formához. A legmegfelelőbb cég kiválasztását Szakmai Napokkal segítik, ahol a kar ipari partnerei mutatkoznak be minden évben a hallgatóság számára. A karon a legmodernebb műszerekkel felszerelt laborokban a legkorszerűbb tudást sajátíthatják el a hallgatók, akik a kutató-fejlesztő munkába is bekapcsolódhatnak, hiszen a TTK-n több, nemzetközi hírű kutatócsoport is működik. A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara oktatói kiválóságban is kiemelkedő. Az oktatók mintegy kilencvenöt százaléka rendelkezik tudományos fokozattal, saját kutatási eredményeikkel is hozzájárulnak szakterületük fejlődéséhez.

 

A TTK szakjai iránt folyamatosan nő az érdeklődés, a felvett hallgatók száma tavaly harminc százalékkal emelkedett az azt megelőző évhez képest. (Fotó: Debreceni Egyetem)

A TTK szakjai iránt folyamatosan nő az érdeklődés, a felvett hallgatók száma tavaly harminc százalékkal emelkedett az azt megelőző évhez képest. A Természettudományi és Technológiai Kar képzései nemzetközi szinten is népszerűek, jelenleg a 2800 hallgatóból 800 külföldi.

A TTK képzési kínálatáról és a felvételiről a Természettudományi és Technológiai Kar honlapján tájékozódhatnak az érdeklődők. 

 A Debreceni Egyetem a természettudományokkal kapcsolatos képzések mellett az egészségtudományok terén is piacképes választási lehetőségeket kínál.

A jelenleg 3500-as hallgatói létszámmal rendelkező Egészségtudományi Kar célja, hogy olyan széles látókörű, tudományosan felkészült szakembereket képezzen, akik többek között az egészségügy területén képesek önálló egészségpolitikai, tervezési és finanszírozási szakértői feladatokat ellátni, kezelni az egészségügyi és szociális problémákat, speciális terápiás és szakápolástani ismeretekkel rendelkeznek.

A Debreceni Egyetem az egészségügyi és társadalomtudományi területen négy alapképzési szakkal (ápolás és betegellátás, egészségügyi gondozás és prevenció, egészségügyi szervező, szociális munka) és hétféle választható szakiránnyal várja a jelentkezőket, akik kellően elhivatottak, hogy segítsenek másoknak.

Móré Marianna, a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar dékánja szerint elsősorban azoknak érdemes a karra jelentkezniük, akik hivatástudatból választják valamelyik képzést.

Móré Marianna, a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karának dékánja. (Fotó: Debreceni Egyetem)

Olyan szakembereket képzünk, akik közvetlen közelről tapasztalhatják meg a szociális és társadalmi vagy éppen egészségügyi nehézségeket. A felvételt nyert hallgatók olyan élethelyzetekkel találkozhatnak, amikor csak rájuk lehet számítani, csak tőlük várhatnak segítséget. Erre mind lelkileg, szellemileg, mind pedig fizikailag is fel kell készülniük. A kar képzései azok számára lehetnek hasznosak, akik mindezekkel tisztában vannak, hiszen legyen szó mentősről, ápolóról, szociális munkásról vagy éppen dietetikusról, bőven érhetik őket olyan váratlan helyzetek, amikor rögtönözniük kell – fogalmazott a kari vezető.

Az alapképzések mellett tizenkét szakirányú továbbképzési szak és angol nyelvű képzések közül is választhatnak a felvételizők. (Fotó: Debreceni Egyetem)

Az alapképzések mellett tizenkét szakirányú továbbképzési szak és angol nyelvű képzések közül is választhatnak a felvételizők. A karon kiemelt jelentőséggel bír a duális képzés: a szociális munka duális képzésben a szakmával foglalkozó szociális szervezetek, partnerintézmények kínálnak céges környezetben történő tapasztalatszerzést a hallgatóknak. Négy vármegyében (Jász-Nagykun-Szolnok, Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Fejér), hét városban (Nyíregyháza, Kisvárda, Budapest, Jászberény, Dabas, Csákvár, Ipolytölgyes) összesen tíz együttműködő partnernél vehetnek részt a gyakorlatorientált képzésben az Egészségtudományi Kar hallgatói. Az együttműködésnek köszönhetően a fiatalok szakemberré válását ugyanúgy segíti az egyetem és a munkahely.

A gyakorlati tudás hangsúlyos szerepet kap a karon, hiszen korszerű gyógyászati eszközökkel, informatikai berendezésekkel felszerelt szimulációs oktatótermekben gyakorolhatnak a hallgatók élethű modelleken, valóságot idéző élethelyzetekben.

A gyakorlati tudás hangsúlyos szerepet kap a karon. (Fotó: Debreceni Egyetem)

 

Új mesterképzések indulnak az Egészségtudományi karon

 A 2024/2025-ös tanévben két új képzési lehetőséget kínál a felvételizőknek a kar: a táplálkozástudományi mesterképzés levelező tagozaton is elérhető lesz, emellett elindul az egészségügyi bioinformatika mesterképzési szak is.

Világszerte és hazánkban egyaránt óriási igényt kielégítő képzésről van szó. Az egészségügyi adatok, komplex rendszerek magas szintű értelmezésére tanítjuk meg a hallgatókat. Ide egészségügyi alapvégzettséggel és a biológia alapszak elvégzésével kerülhetnek be azok, akik nyitottak az informatika, az adatfeldolgozás iránt és erősségeik közé tartozik a genetika ismerete. A mesterdiplomával a versenyszférában is el lehet majd helyezkedni, hiszen a gyógyszergyáraknak, az egészségügyi szolgáltatóknak, vállalatoknak minden eddiginél nagyobb szükségük van az egészségügyi adatok értelmezésére, elemzésére – hangsúlyozta Móré Marianna.

A lehető legmagasabb színtű tudás megszerzése érdekében további kilenc mesterszakot is kínál az intézmény (egészségpolitika, egészségügyi szociális munka, egészségügyi tanár, kiterjesztett hatáskörű ápoló, komplex rehabilitáció, népegészségügyi, szakvédőnő, szociális ismeretek tanára, szociális munka és szociális gazdaság).

Miért válaszd a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karát?

Olyan erős klinikai háttér áll rendelkezésünkre, olyan támogató szakmai közeg van mögöttünk, mely biztosítéka annak, hogy a legújabb, legkorszerűbb ismeretek a lehető legrövidebb idő alatt elérjék a hallgatókat, akik számára a kutatási lehetőségek is szélesebb körűek lehetnek, mintha csak egyetlen kórházhoz kötődne a képzőhely. Erős a kar abban is, hogy egyszerre van jelen az egészségtudományi és a társadalomtudományi képzés, vannak olyan közös tárgyak, melyeket a két tudományterület hallgatói együtt tanulhatnak. Önkéntes munkát ajánlunk számukra, ennek érdekében kapcsolatban vagyunk számos szakmai szervezettel. Ezek közül kiemelkedik a Magyar Speciális Olimpiai Szövetség, mellyel már egy nemzetközi jelentőségű tudományos kutatómunkában is együttműködtünk – tette hozzá a kari vezető.

Nagy előnye a karnak az is, hogy regionális szerepét maximálisan betöltve olyan szakmák számára képez komplex tudású és jelentős gyakorlati tapasztalattal felvértezett szakembereket, akikre a legnagyobb szükség van a térségben. Legyen szó Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok vármegyékről, mindenhol hiány van ápolóból, szülésznőből, mentőtisztből, védőnőből, dietetikusból vagy éppen gyógytornászból.

Az Egészségtudományi Kar képzéseiről, a jelentkezési feltételekről, az egyes szakirányokról és a követelményrendszerről, a kar és az egyetem honlapján, valamint a felvi.hu-n tájékozódhatnak a felvételizők.