Free

Így lehet otthonos és kényelmes a szűkös lakhely – hasznos tippek a kollégiumba, albérletbe költözőknek

UNIside | 2023-08-30
A szűk lakhely berendezése komoly fejtörést okozhat, főleg, ha tényleg otthonossá és komfortossá szeretnénk tenni. Összeszedtünk neked pár ötletet, hogyan válhat kényelmes otthon egy kis lakásból vagy kollégiumi szobából.

A szűkös lakhely megoldókulcsa a tervezés

A kicsi lakásokkal és szobákkal az a probléma, hogy minden centiméter számít. Ha bútorozott lakásba költözöl, ezen már nem kell törnöd a fejed, de így is át kell gondolnod, mik azok a létfontosságú dolgok, amiket magaddal viszel. Használj ki minden tárolási lehetőséget, mehetnek megfelelő kosarak és dobozok a szekrények tetejére, az ágy alá, vagy ahol éppen kihasználatlan helyet találsz. Ezek sokat segítenek abban, hogy az összkép rendezett maradjon.

A szűk lakhelyet is otthonossá lehet tenni. (Fotó: 123RF)

 

Otthonos kuckó

Szinte biztos, hogy a saját szobád lesz az a hely, ahol a legtöbb idődet töltöd, főként, ha kollégiumba költözöl, vagy több emberrel osztozol a lakáson, így javasoljuk, hogy erre fordítsd a legtöbb figyelmet és rendezd be úgy, hogy otthon érezd magad benne. Vigyél magaddal kellemes ágyneműt, puha plédet és kispárnákat, esetleg éjjeli lámpát, amik segítik a pihenést. Ha nincs a szobában, tehetsz le szőnyeget – apróságnak tűnik, de sokat javít az otthonosság érzetén. Legyen egy jól berendezett tanulósarkod, ahol van helyed a laptopnak, jegyzeteknek, ahol van megfelelő világítás. Ha szereted a hangulatfényeket, beszerezhetsz néhány égősort is, sokat dobnak a látványon. Lehet, hogy szükséged lesz elosztókra és hosszabbítókra, mert a régebbi lakásokban kevés a konnektor. Dekoráld a szobát úgy, hogy ne érezd magad idegenként benne, mert ez lesz az a hely, ahol kipihened az egyetemi élet fáradalmait, ahol feltöltődsz, ahol a vizsgáidra készülsz!

 

Hogy ne éhezz…

Akár kollégium, akár albérlet, a konyhán valószínűleg több emberrel kell osztoznod. Az otthonosság érzését segíti elő, ha van saját tányérod, bögréd, evőeszközöd, de a legtöbb lakásban ezeket megtalálod. Ugyanez igaz a saját főzőedényre, serpenyőre, fakanálra is. Hasznos lehet még a jól záródó műanyag doboz, a vízforraló, a melegszendvicssütő, a kenyérpirító, valamint sok egyetemista egyik legjobb barátja, a kávéfőző. Mikrót általában már mindenhol találsz, a rohanós hétköznapokon szükség is lesz rá.

 

A fürdőszoba titkai

Erre a helyiségre is igaz, hogy szinte biztos, hogy nem egyedül fogod használni. Érdemes beszerezni neszesszereket, kosarakat a pipereholmijaid tárolására, így elkerülheted, hogy összecseréld őket valakivel, és mindig kéznél is lesznek. Hajszárítót szinte sehol nem biztosítanak, ha hosszú a hajad, erről ne feledkezz meg! Ha nincs mosógép, érdemes körülnézned, hogy milyen mosodai lehetőségek vannak a környéken, így nem kell több kiló szennyes ruhát cipelned, ha hazautazol.

 

Tisztaság – fél egészség

Talán nem kell külön hangsúlyozni, de ez is az önállósodás része – tarts rendet magad körül! Sok albérletben biztosít a főbérlő porszívót, de ha nem, érdemes egy kisebbet beszerezned, gyorsabb és alaposabb, mintha kézzel söprögetnél. Ugyanezt javaslom kollégiumi szobába is, a legkisebb típus éppen elegendő lesz. A tisztítószereket, takarítóeszközöket szintén tarthatod egy tárolókosárban a fürdőben vagy a mosogató alatt, kollégiumban még kevesebbre lesz ezekből szükséged.

Címkék: albérlet   hasznos tippek   kollégium