Ősz végéig áttörés várható Erasmus-ügyben

UNIside | 2023-09-10
Navracsics Tibor, területfejlesztési miniszter és Bóka János, európai uniós ügyekért felelős miniszter közösen kiadott nyilatkozatában arról számolt be, hogy jó hangulatban folyt le Brüsszelben a Johannes Hahnnal, az Európai Bizottság költségvetésért felelős biztosával folytatott tárgyalásunk. Ez azt a reményt kelti, hogy talán az elkövetkező időszakban az áttörésig is eljuthatnak, és sikerül rendezni a még fennálló kérdéseket az Erasmus-ügyben ősz végéig, - olvasható az MTI közleményében.

Navracsics Tibor, területfejlesztési miniszter és Bóka János, európai uniós ügyekért felelős miniszter közösen kiadott nyilatkozatában arról számolt be, hogy jó hangulatban folyt le Brüsszelben a Johannes Hahnnal, az Európai Bizottság költségvetésért felelős biztosával folytatott tárgyalásunk. Ez azt a reményt kelti, hogy talán az elkövetkező időszakban az áttörésig is eljuthatnak, és sikerül rendezni a még fennálló kérdéseket az Erasmus-ügyben ősz végéig, – olvasható az MTI közleményében.

Abban állapodtak meg a biztossal – Navracsics Tibor beszámolója szerint –

hogy felgyorsítják a tárgyalásokat és mihamarabb megoldják a fennálló technikai problémákat. Remélhetőleg november végén megállapodásra jutnak majd, hogy zökkenőmentes legyen a magyar diákok Erasmus-ösztöndíjakban való részvétele.

Remélhetőleg november végén megállapodásra jutnak majd, hogy zökkenőmentes legyen a magyar diákok Erasmus-ösztöndíjakban való részvétele. (Fotó: 123rf)

Hozzátette: a szerdai tárgyalások azt mutatták, hogy az Európai Bizottság rugalmasabb, mint korábban, olyan területeken is, ahol előzőleg a testület és a magyar kormány álláspontja eltért. Mint leszögezte, ezek a kérdések alapvetően nem az egyetemi kuratóriumok tagságára vonatkoznak.

Bóka János szerint a magyar kormány technikai és politikai szinten is kész konstruktívan és a lojális együttműködés szellemében folytatni a tárgyalásokat. (Fotó: 123rf)

„Az értelmezés, amelyben nagyon távol álltunk egymástól, az volt, hogy az európai uniós pénzek védelmére hivatott jogi eszköz használható-e olyan esetben is, amikor valójában európai uniós pénzek felhasználásáról nincsen szó. Vagyis egy általános szabályozást kellene-e nekünk az Európai Bizottság kívánságára bevezetni olyan esetben is, amikor az európai uniós pénzek közelben sincsenek, és nem is akarják használni őket, vagy pedig a mi megítélésünk szerint az eredeti jogi eszköz célját figyelembe véve egy olyan rendszert hozzunk létre, amellyel valóban az európai uniós eszközöket használni kívánó jogi személyeknek az összetételét, áttekinthetőségét vagy átláthatóságát is tudjuk szabályozni” – fogalmazott Navracsics Tibor az MTI közleményében.

Az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalásokon megerősítették, hogy a magyar kormány technikai és politikai szinten is kész konstruktívan és a lojális együttműködés szellemében folytatni a tárgyalásokat. „A bizottság maga is elvégzi a szakmai és a politikai értékelést, és kialakítja erről az álláspontját. Meggyőzően tudjuk igazolni, hogy amit a magyar kormány vállalt, azt időarányosan teljesítette”  – emelte ki Bóka János.