Uni

Logisztikai folyamatokat szimulál a BGE és a Bosch közös okoslaborja

UNIside | 2023-04-25
Okoslabort adtak át a Hatvani Közösségi Felsőoktatási Képzési Központban. A Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE), a hatvani Robert Bosch Elektronika Kft. és a hatvani önkormányzat által közösen kialakított létesítmény mesterséges intelligenciával támogatott, ipar 4.0-s eszközökkel van felszerelve. Az okoslabor ipari környezetben alkalmazott vezető technológiák megismerése mellett a hallgatók digitális kompetenciáinak továbbfejlesztését is elősegíti.

A Smart Shop Floor Ipar 4.0 Logisztikai Labor az országban szinte egyedülálló módon biztosít lehetőséget termelési és logisztikai folyamatok szimulálására tantermi kereteken belül – emelte ki az okoslabor átadásán Csekő Katalin a BGE külkereskedelmi karának dékánja.

Az okoslabor egyben kiváló környezetet kínál a tudományos publikációkhoz szükséges alapkutatások elvégzésére, valamint hozzájárul a hallgatóik digitális kompetenciáinak fejlesztéséhez.

 

Ipar 4.0-s technológiák

A laborban ipar 4.0-s technológiákkal (például mesterséges intelligenciával, digitális ikerrel, azaz a valós folyamatok virtuális, digitálisan nyomon követhető másával, és az okosgyártásnál használt technológiákkal) szemléltetik a gyártási és az anyagáramlási folyamatokat.

Ezt kiemelten a nyomon követés, az adatgyűjtés és -kiértékelés, azaz az adatbányászat területén mutatják be – derül ki a BGE közleményéből.

Az okoslabor ipari környezetben alkalmazott vezető technológiák megismerése mellett a hallgatók digitális kompetenciáinak továbbfejlesztését is elősegíti (Fotó: Bosch)

Elsősorban olyan eszközöket telepítettek, amelyeket a Bosch hatvani gyárában is alkalmaznak, többek között

  • RTLS-szenzorokat,
  • PLC-programozásra alkalmas szimulációs készletet,
  • RFID-olvasókat,
  • illetve különböző szoftveres megoldásokat.

Ezeknek a megismerése és használatának begyakorlása nagyban segíti a mesterséges intelligenciát használó algoritmusok elsajátítását, a hibakeresések és az öntanulás folyamatát.

Átadták a Bosch és a BME kompetenciaközpontját is

A Bosch egyetemekkel való együttműködése kapcsán pár napja számoltunk be arról, hogy megnyitották a Bosch és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Innovatív Járműtechnológiák Kompetencia Központját a Műegyetem kampuszán. A központban az elektromos járművek hajtásláncainak fejlesztését végzik, ami egyben évente 60-80 egyetemi hallgató szakmai munkáját is támogatja majd.