Uni

Nemzetközi kutatások és csereprogram: elindulnak a Pannónia és a Hu-rizont programok

UNIside | 2024-01-24
A nemzetközi együttműködések erősítésére útjára indul a diákok nemzetközi csereprogramja, a Pannónia Program, valamint a nemzetközi kutatásokat támogató Hu-rizont program. Míg előbbi a külföldi mobilitás támogatására, utóbbi a nemzetközi kutatások támogatására jött létre.

Előrelépések nemzetközi szinten

Az elmúlt években tudományosan, oktatási kiválóságban, nemzetköziesítésben sokat léptünk előre, ennek az egyik nemzetközi mércéje, hogy immár 12 magyar egyetem tartozik a világ legjobb felsőoktatási intézményeinek 5 százalékához – mondta Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára beszélt az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában – közölte az MTI. Azt, hogy 2030-ra egy magyar egyetem bekerüljön a világ legjobb 100 egyeteme közé, három egyetem pedig az Európai Unió legjobb száz intézménye közé, azt elérendő célként említette az államtitkár. Véleménye szerint ezt a nemzetközi programok és a kutatási együttműködések erősítésével lehet elérni. Ezért indították el útjára idén a diákok nemzetközi csereprogramját, a Pannónia Programot, valamint a nemzetközi kutatásokat támogató Hu-rizont programot.

Elindították idén a diákok nemzetközi csereprogramját, a Pannónia Programot, valamint a nemzetközi kutatásokat támogató Hu-rizont programot. (Fotó:123rf)

Mit kell tudni a Pannónia Programról?

Idén indul el az egyetemi hallgatók, oktatók és munkatársak külföldi mobilitását támogató Pannónia Ösztöndíjprogram, amire 2024 januárjától nyújthatják be pályázataikat a modellváltott felsőoktatási intézmények. Az egyetemek nemzetközi csereprogramjait segíti a kezdeményezés. Idén 10 milliárd forint áll rendelkezésre arra, hogy a modelltváltott egyetemek diákjai, az oktatók és a kutatók a világ vezető egyetemein szerezzenek olyan tapasztalatokat, amit majd hasznosítani tudnak a magyar gazdaság és társadalom fejlesztésére. A program pályázati felhívása a Tempus Közalapítvány honlapján jelent meg.

Hankó Balázs most azt is közölte, hogy úgy számolnak, hogy a program jövőre 8 ezer diáknak, oktatónak és kutatónak teszi lehetővé, hogy a világ bármelyik felsőoktatási intézményében nemzetközi tapasztalatokat szerezzen. Az így szerzett krediteket minden esetben el fogják fogadni a hazai intézmények, illetve a tapasztalatszerzést havi 350-500 ezer forintos ösztöndíjjal is támogatja a Pannónia Program.

Hu-rizont program a nemzetközi együttműködés elősegítésére

A magyar kutatás nemzetközi együttműködését elősegítő program indul HU-rizont néven, amelyre 2024-ben nyolcmilliárd forint áll rendelkezésre. Az új program azon nemzetközi kutatási együttműködéseket fogja továbbvinni magyar egyetemek pályázataival, amelyek a Neumann János-program három fókuszterületére – az egészséges életre, a digitalizációra és a zöldátállásra – koncentrálnak. Nemcsak a magyar egyetemek kutatási költségeit fogja finanszírozni ez a kezdeményezés, hanem az európai és azon kívüli egyetemekét is. A Hu-rizont program mellett 6 milliárd forintot különítettek el annak támogatására, hogy nemzetközi kutatók Magyarországon folytathassák kutatásaikat.

Forrás: MTI