Uni

Milyenek a mai fiatalok?

UNIside | 2023-09-12
Az Ifjúságkutató Intézet és a Budapesti Corvinus Egyetem Marketing– és Kommunikációtudományi Intézete nemzetközi konferenciát szervezett, Clout Culture: Ifjúsági kultúrák a változó társadalmakban címen, amely szeptember 7-én és 8-án került megrendezésre Budapesten.

A konferencia célja az volt, hogy a kultúra aktualitásait, a magas– és a populáris kultúra, a művészetek és a marketing, a nyelv és a kommunikáció, a kortárs és a hagyományos kultúra kérdéseit vizsgálja ifjúsági fókusszal. A konferencián előadások és panelbeszélgetések során osztották meg gondolataikat a meghívottak angol és magyar nyelven.

Sok friss kutatási eredménnyel találkozhattunk, amelyeket elsőként a konferencián ismertettek.

 

Olvasás és kultúrakutatás

Gyulavári Tamás (a Budapesti Corvinus Egyetem Marketing– és Kommunikációtudományi Intézetének vezetője) köszöntője után Böszörményi-Nagy Gergely (a Design Terminal vezetője, a Brain Bar alapítója) gondolatait hallgathatták meg a résztvevők Az olvasók lázadásáról címmel, Szakos Enikő (a Tanuláskutató Intézet intézeti koordinátora) moderálásával.

A kultúrakutatás aktuális kérdései című kerekasztalbeszélgetésén Alexandra Solea (a Rome Business School és a National University of Music in Bucharest docense), Benczes Réka (a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára) és Szálka Zsuzsanna (a Magyar Zene Háza szakmai-koordinációs igazgató-helyettese) volt a színpadon, a moderátor Sullivan Ferenc (az Ifjúságkutató Intézet kutatója) volt.

A délután a world café discussion programmal ért véget, amelynek keretében bemutatók és beszélgetés PhD hallgatókkal folytatott beszélgetések kapták a főszerepet.

Sok friss kutatási eredménnyel találkozhattunk, amelyeket elsőként a konferencián ismertettek. (Fotó: 123RF)

 

Előadók a világ különböző pontjairól

A pénteki nap Szalai Zoltán (az MCC főigazgatója) köszöntőjével indul.

Eztán angol nyelvű előadások következtek, amelyre a világ különböző pontjain lévő egyetemekről érkeztek az előadók:

  • Anna Brosch (a University of Silezia in Katowice adjunktusa)  Jennie Bristow (a Canterbury Christ University adjunktusa)
  • Kárpáti Andrea (a Budapesti Corvinus Egyetem professzora)
  • Kiss-Kozma Georgina (az Ifjúságkutató Intézet kutatója)
  • Uricska Erna (Budapesti Corvinus Egyetem óraadó oktatója)
  • Barnucz Nóra (a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanársegédje)
  • Madhusmita Boruah (a Tezpur University adjunktusa)
  • Swikrita Dowerah (a jaipuri Manipal University adjunktusa)
  • Marija Vorkule (a rigai University of Latvia tanársegédje)
  • Szabó Lilla Petronella (a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa)
  • Amna Zulfiqar (az iszlámábádi National University of Modern Languages adjunktusa)
  • Faiza Khalid (az iszlámábádi National University of Modern Languages tanársegédje) Lorenzo Bernasconi (a firenzei Machiavelli Center for Political and Strategic Studies kutatója)

 

Fesztiválok, tartalomfogyasztás és digitális kultúra

Az ebédszünetet követően rátértek a konferencia magyar nyelvű részére. Az előadásokon az ifjúság tartalomfogyasztásáról, a digitális kultúra generációs jellegzetességeiről és a fiatal fesztiválozókról is szó esett.

Előként Pillók Pétert (a Századvég Társadalomtudományi Kutatócsoportjának igazgatója) hallgathatta meg a közönség, majd Veczán Zoltán (az MCC ösztöndíjas kutatója), Székely Levente (az Ifjúságkutató Intézet igazgatója) és Szabó Júlia (a Babeş-Bolyai Egyetem oktatója) tartott előadást. Itt olyan friss kutatási eredményeket osztottak meg a közönséggel, amiket eddig nem is láthattunk.

 

Ezt követően a fesztiválok szervezői szemmel című kerekasztalbeszélgetés vette kezdetét

Papp Gergely (az MCC Feszt főszervezője) Rés Konrád (a Vibe fesztivál főszervezője), Kolonics Erika (a SZIN főszervezője) és Oszkó-Jakab Natália (a Művészetek Völgye igazgatója) osztották meg tapasztalataikat, a moderátor Szentgyörgyi Boglárka (az MCC Társadalom- és Történelemtudományi Iskolájának diákja)volt.

A tartalomfogyasztás trendjeiről Bokor Tamás (a Budapesti Corvinus Egyetem docense) Falyuna Nóra (a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa)és Guld Ádám (a Pécsi Tudományegyetem docense) gondolatait hallhatta a közönség, a moderátor: Nagy-Béni Alexandra (a Budapesti Corvinus Egyetem tanársegédje) volt

A kultúra szerepe a jövőben címmel, Méry Rebeka (népdalénekes, etnográfus), Somossy Barbara (műsorvezető, rendező) és Juhász Anna (a Petőfi Kulturális Ügynökség programigazgatója, irodalmár) beszélgettek, a moderátor: Tóth Miklós Bálint (az MCC Társadalom- és Történelemtudományi Iskolájának kutatója) volt.

Székely Levente (az Ifjúságkutató Intézet igazgatója) zárszava után Méry Rebeka népdalénekes minikoncertjével ért véget a két napos konferencia.

A kerekasztalbeszélgestéseken elhangzott gondolatokról hamarosan olvashattok az uniside.hu-n.