Tudástár

Matematikaérettségi 2024: valószínűségszámítás és geometria is van a feladatok között

UNIside | 2024-05-07
Folytatódik a 2024-es tavaszi érettségi, a hétfői magyar nyelv és irodalom után kedden matematikából vizsgáznak a diákok. Középszinten 69 047-en, emelt szinten 6616-an adnak ma számot tudásukról.

Frissítés:

II. feladatlap

Sodrófadiagram, gráfok, egyenletek, terület- és térfogatszámítás is van a feladatlapon.

I. feladatlap

A 2024-es középszintű matematikaérettségin első részében százalékszámítással, logaritmussal, halmazzal, függvénnyel, geometriával és  számtani sorozattal is találkoznak a diákok.

Átlagot és szórást is kell számítaniuk, illetve valószínűségszámítást is kaptak. Ezen túl egy aktuális témában kell megmutatniuk, hogy állnak a százalékszámítással: az egyik feladatban egy polgármester-választás eredményeit kell kiszámolniuk az érettségizőknek.

Két részből áll a feladatlap

A matekérettségi a korábbiakhoz hasonlóan két részből áll. Ennek kitöltésére középszinten 180 perc, míg emelt szinten 240 perc áll rendelkezésre.

A középszintű vizsgán az I. feladatlap kitöltésére 45 percet kapnak a vizsgázók, ezután a feladatlapokat a felügyelő tanár összegyűjti. A vizsgalap 10-12 feladatot tartalmaz, amely az alapfogalmak, definíciók, egyszerű összefüggések ismeretét ellenőrzi. A II. feladatlap megoldására 135 perc áll a diákok rendelkezésére. Az A rész három, egyenként 9-14 pontos feladatból áll, míg a B rész három, egyenként 17 pontos feladatot tartalmaz, amiből a vizsgázóknak kettőt kell megoldania.

Változás a témakörökben

A matematikaérettségit illetően a történelemhez hasonlóan szerkezeti változás nem történt, az új NAT miatt a témakörökben történt változás, közép- és emelt szinten egyaránt. A középszintű matekérettségibe bekerültek olyan gazdasági számítások, mint a gyűjtőjáradék, a törlesztőrészlet, a megtakarítási, befektetési és hitelfelvételi lehetőségek és azok kockázati tényezőivel kapcsolatos feladatok, valamint a kvartilisek, mint statisztikai fogalom. Az idei évtől a vizsgázóknak behatóbban ismerniük kell a különböző diagramtípusokat, valamint fel kell ismerniük a grafikus manipulációkat is.

Kiemelt kép: MTI