Tudástár

Tegnap kezdődött a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia Szegeden

UNIside | 2023-08-29
A 35. Nemzetközi Informatikai Diákolimpiát 2023. augusztus 28. és szeptember 4. között rendezik meg Neumann János születésének 120. évfordulójához kapcsolódva Szegeden, a Szegedi Tudományegyetem részvételével.

Az IOI-ról

A Nemzetközi Informatikai Diákolimpia (IOI) középiskolások számára évente megrendezésre kerülő nemzetközi informatikai verseny, az öt nemzetközi természettudományi olimpia egyike, és a világ egyik legrangosabb versenyprogramozási eseménye.

Az eseményt 1989 óta rendezik meg mintegy 100 ország középiskolás diákja számára. A 2023-as verseny szervezésének jogát Magyarország nyerte el, a rendezvény helyszíne Szeged és a Szegedi Tudományegyetem lesz.

A nemzetközi versenyre 90 országból érkeztek diákok. (Kép: Pixabay)

Kilencven ország diákjai gyűlnek Szegeden

A 35. Nemzetközi Informatikai Olimpiát idén második alkalommal rendezik meg Magyarországon. Hazánkban először Veszprém adott otthont az eseménynek, még 1996-ban, idén Szegeden mérik össze tudásukat a világ legjobb fiatal programozói.

A 2023. augusztus 28-tól szeptember 4-ig tartó nyolcnapos versenyen a résztvevők fele kap érmet, arany–, ezüst– és bronzérmet 1:2:3 arányban. Így nem csak az abszolút legjobbakat díjazzák, hanem mindenkit, aki kiemelkedően teljesített. Segítőkkel együtt mintegy 400 résztvevőre számítanak, akik amellett, hogy részt vesznek, felfedezhetik Szegedet és környékét, valamint megismerkedhetnek más nemzetek kultúrájával a világ 90 országából ide utazó fiatalokkal való találkozáson keresztül. Az egyéni megmérettetésre országonként 4 fő kvalifikálhatott előválogató versenyeken, kivéve a szervező országot, amely minden évben 8 versenyzőt delegálhat. Az idei diákolimpia helyszíne a szegedi Pick Aréna, ahol a 360 versenyző két versenynapon mérheti össze tudását olyan feladatokban, mint a problémaelemzés, algoritmusok és adatszerkezetek tervezése, valamint a programozás és tesztelés. A versenyt a Gazdaságfejlesztési Minisztérium támogatásával és szakmai vezetésével a Neumann Technológiai Platform, a Szegedi Tudományegyetem és a TechEd Hungary Zrt. szervezi. A fővédnöke Novák Katalin köztársasági elnök.

Magyar sikerek a Nemzetközi Informatikai Olimpián

A magyar versenyzők nagy sikerrel szerepeltek az elmúlt évtizedekben: 13 arany–, 37 ezüst– és 47 bronzérmet szereztek. Az aranyérmesek között 1992-ben Magyarország adta az abszolút győztest is. Ezen kívül 11 olimpián fordult elő eddig, hogy az összes magyar versenyző érmet szerzett.