Tudástár

Holnap írják a központi írásbeli felvételi vizsgát a leendő középiskolások

UNIside | 2024-01-19
Január 20-án szombaton 10 órától 537 helyszínen több mint 72 ezer pályaválasztás előtt álló diák ír matematikából és magyarból írásbeli felvételi vizsgát. A középiskolai felvételi vizsga eredményéről 2024. február 9-ig kapnak tájékoztatást a tanulók attól az intézménytől, ahol vizsgáztak.

Nemcsak a nyolcadikos tanulók izgulhatnak holnap

A központi írásbeli felvételi vizsgát, a kilencedik évfolyamra jelentkező diákok mellett a Belügyminisztérium által meghirdetett Arany János Tehetséggondozó Programba jelentkezőket érinti, de azok a diákok is ekkor írják a felvételi vizsgát, akik a következő tanévben 6 vagy 8 évfolyamos gimnáziumokban szeretnének tanulni.

A 9. évfolyam felvételi írásbeli vizsgára több, mint 55 ezer nyolcadikos jelentkezett. A 6 évfolyamos gimnáziumi írásbelin több mint 10 ezer, míg a 8 évfolyamos gimnázium középiskolai felvételi vizsgájának megírásában közel 7 ezer tanuló vesz részt.

Miért érdemes megírni a központi felvételi írásbelit?

Vannak olyan középiskolák, amelyek felvételi követelményeiben nem szerepel kötelezően a központi felvételi írásbeli vizsga. Ennek ellenére érdemes megírni, mert ha valaki elmulasztja, utána nem jelentkezhet olyan intézménybe, ahol kötelezően előírják ezt a vizsgát.

Az írásbeli felvételit „központi”, egységes írásbeli vizsgának nevezik, mert az Oktatási Hivatal (OH) által megküldött feladatlapok felhasználásával bonyolítják le. A feladatlapokat javítókulcsok alapján, országosan egységesen értékelik.

A felvételi vizsgalapok kitöltésére tantárgyanként 45 perc áll rendelkezésre. (Fotó:123rf)

Vonalzó, körző és szögmérő

A diákoknak két tantárgyból, magyar nyelvből és matematikából kell számot adniuk a tudásukról. Mindkét vizsga 45 perc.

A matematika középfokú felvételi vizsgán zsebszámológépet nem, de vonalzót, körzőt és szögmérőt lehet használni a leendő középiskolásoknak. Azonban a magyar nyelvi feladatlapok kitöltéséhez semmilyen segédeszközt nem lehet használni.

A középiskolai felvételi vizsgán kizárólag a központilag kiadott feladatlapon, és a vizsgát szervező iskola által biztosított, az intézmény bélyegzőjével ellátott pótlapokon lehet dolgozni.

A rajzokat ceruzával, minden egyéb írásbeli munkát kék vagy fekete színű nem halványuló, nem radírozható tintával (golyóstollal) kell elkészíteni a tanulóknak.

A központi írásbeli felvételi vizsga szabályszerű lebonyolítását az illetékes szervek idén is árgus szemmel követik.

A pótló felvételi vizsga időpontja: 2024. január 30. (Fotó:123rf)

Meg lehet ismételni a vizsgát?

Vizsgaismétlésre nincs mód, minden tanulónak egyszer van lehetősége a központi írásbeli felvételi vizsga megírására.

Azok a felvételizők, akik a január 20-ai vizsgán alapos indok miatt nem jelennek meg, pótló felvételi vizsgát írhatnak, amely 2024. január 30-án 14 órától kezdődik. Pótló írásbeli vizsgát azok a tanulók írhatnak, akik az előző írásbeli vizsgáról alapos ok miatt hiányoztak és ezt igazolni tudják.

A vizsgázók által benyújtott, indoklással alátámasztott írásos kérelem mérlegelése, a benyújtott igazolások elfogadása a központi írásbeli vizsgát szervező intézmény igazgatójának jogköre.

Az írásbeli vizsga eredményéről február 9-ig kap tájékoztatást minden felvételiző, attól az intézménytől, ahol a felvételi vizsgát megírta.

A vizsgával kapcsolatos további információk az Oktatási Hivatal honlapján olvashatók.