Kollégiumokat is bezár a közszolgálati egyetem az energiatakarékosság jegyében

Tar Gábor | 2022-10-11
Kollégiumok téli időszakban történő bezárására is kiterjed a Nemzeti Közszolgálati Egyetem energiatakarékossági intézkedési csomagja. Az október 1-jétől hatályos rendelkezések értelmében az egyetem dísz- és arculati világítását is lekapcsolják este 9 órakor.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen október 1-jén lépett hatályba a 35/2022. számú rektori utasítás, amely az energiatakarékossági intézkedéseket tartalmazza. Az egyetem hallgatói önkormányzatának Facebook-oldalán ismertetett dokumentum szerint az alábbi takarékossági intézkedéseket vezetik be az egyetemen:

• bezárják a kollégiumokat két épület (a Diószegi Úti Kollégium és a ZMLEC) kivételével december 17. és február 11. között;
  • bezárják az egyetemi épületeket a Szárnyépület kivételével december 19. és január 9. között (bezárják a Ludovika Campus Főépületét, a vívótermet, a lövészklubot, a Tóparti Épületet, a Ludovika Oktatási Központot);
  • bezárják a Ludovika Aréna uszodai létesítményét december 19. és január 31. között;
  • az Orczy-park világítását lekapcsolják este 8 és reggel 6 óra között;
  • az egyetem dísz- és arculati világítását lekapcsolják este 9-kor;
  • kültéri sportpályák világítását lekapcsolják teljes, vagy szakaszolt módon;
  • az egyetem épületeiben a melegvíz hőmérsékletét csökkentik;
  • a meleglevegős kézszárítókat kikötik;
  • a világítótestek 50 százalékát kiiktatják;
  • a teakonyhákban maximum egy darab hűtő működtethető;
  • olajradiátorok és hősugárzók nem használhatók;
  • üzemanyagkártyával havonta maximum 40 ezer forintért lehet tankolni.

Fotó: 123rf

Továbbá oktatási kérdésekben az alábbi rendelkezéseket vezetik be:

• preferálni kell a jegymegajánlást és az évközi értékelést,
  • a vizsgaidőszakban szükség szerint alkalmazni kell a távolléti vizsgáztatást,
  • a tavaszi félév szükség szerint távolléti oktatásban indul majd.

A rektori utasítás azt is előírja, hogy az egyetem helyiségeiben, tereiben a fűtés nem haladhatja meg a 18 fokot, kivéve a Ludovika Aréna uszodai létesítményét és az orvosi rendelőket.

Mint ismert, a szeptember közepén megjelent 353/2022. számú kormányrendelet szerint október 1-jétől az állami intézményekben a fűtés nem lehet 18 foknál (a 14. éven aluliakat oktató köznevelési intézményekben 20 foknál) magasabb.

A jogszabály az állami fenntartású egyetemekre – a közszolgálati egyetem mellett például az ELTE-re, BME-re – vonatkozik.

Az egyetemek energiatakarékossági lépései kapcsán a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) két kérdésben (a kollégiumok tervezett bezárása, valamint a 18 fokos fűtési limit kapcsán) is megfogalmazta véleményét. A kollégiumok bezárását elfogadhatatlan energiatakarékossági megoldásnak tartja a felsőoktatási intézmények hallgatóinak érdekképviseleti szervezete, amely azt is kéri, hogy a közintézményekben előírt 18 fokos fűtési limit ne vonatkozzon az állami fenntartású kollégiumokra.