Mennyi az annyi? Az Eurostat legújabb jelentéséből kiderül, hogy az Európai Unióban hol dolgoznak a legtöbbet, és hol a legkevesebbet a munkavállalók. Bár az uniós átlag heti 36 óra, országonként és szektoronként óriási különbségek vannak.
A görögök például majdnem 40 órát dolgoznak hetente, míg a hollandok 32-t. A tanulmány betekintést nyújt abba is, hogyan hat a foglalkoztatás típusa vagy éppen a gazdasági ágazat a ledolgozott órák számára. Az adatok nemcsak gazdasági, hanem társadalmi szempontból is érdekes következtetésekre adnak lehetőséget.
Az Eurostat legfrissebb, 2024-es adatai szerint az Európai Unióban a 20–64 év közötti foglalkoztatottak átlagosan 36,0 órát dolgoztak hetente főállásukban. Azonban az egyes országok között jelentős eltérések mutatkoznak:
A legkevesebbet dolgozó országokban jellemzően magasabb a részmunkaidős foglalkoztatás aránya, ami hozzájárul az alacsonyabb heti munkaórákhoz.
(Forrás: Eurostat)
Az adatok szerint a legtöbb EU-tagállamban a vállalkozók hosszabb munkahetet teljesítenek, mint az alkalmazottak. Kivételt képez Ciprus, Észtország, Románia, Litvánia és Lettország. A legnagyobb eltérés a két foglalkoztatási forma között Cipruson és Észtországban volt megfigyelhető: ezekben az országokban az alkalmazottak átlagosan 5,6, illetve 4,6 órával dolgoztak többet hetente, mint az vállalkozók.
A különböző gazdasági ágazatokban is jelentős eltérések vannak a heti munkaórák számában:
(Forrás: Eurostat)
A heti munkaórák számát számos tényező befolyásolja:
Az Eurostat adatai rávilágítanak arra, hogy bár az EU-ban az átlagos heti munkaidő 36 óra, az egyes országok és szektorok között jelentős különbségek vannak. Ezeket az eltéréseket számos tényező, például a foglalkoztatási forma, a részmunkaidős foglalkoztatás aránya és a gazdasági ágazat befolyásolja.
Ez a munkaidőbeli eltérés hatással van arra, hogyan tudjuk összehangolni a munkát és a magánéletet, mennyire vagyunk elégedettek a munkahelyünkkel, sőt, akár azt is befolyásolhatja, milyen pályát választunk.
A heti munkaidő tehát nem pusztán statisztikai adat – a munkavállalói jóllét és a gazdaság teljesítőképessége szempontjából is meghatározó tényező.
Forrás: Eurostat