Tudástár

Ugye neked jó a helyesírásod? Ha nem, sok pontot bukhatsz az érettségin

UNIside | 2024-05-04
Rossz hírünk van azok számára, akik küzdenek a magyar nyelvtan szabályaival. Korábban plusz pont járt azért, ha valakinek jó a helyesírása. 2024-től már pontlevonás “díjazzák”, ha a vizsgázó nyelvtani hibákat vér a magyarérettségin.

Több szempontból is átalakul a magyarérettségi a 2024-es tavaszi érettségi időszaktól, erről korábbi cikkünkben részletesen is beszámoltunk. Fontos megjegyezni, hogy a változások többek között a helyesírás pontozását is érintik, eddig ugyanis a vizsgázók a jó helyesírásért „jutalompontokat“ kaptak, 2024-től azonban a helyesírási hibák pontvesztéssel járnak majd.

Ennyi pontot veszíthetsz rossz helyesírással

Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint rossz helyesírással összesen 8, míg rendezetlen, csúnya írásképpel 2 pontot veszíthetnek a vizsgázók. A hibákat a helyesírás szabályainak való megfelelés, és a javítási-értékelési útmutatóban közölt egységes pontozási elv szerint pontozzák. 

A javító tanár mindegyik feladatban jelöli a hibákat, majd a végső minősítésben értékeli az egész dolgozat helyesírását és írásképét.

Segítség a diákok számára, hogy az írásbeli vizsgafeladatok I. és II. részének megoldásakor egyaránt használható a nyomtatott helyesírási szótár. Ebből tantermenként négy példányt biztosítanak a diákok számára.

Rossz helyesírással összesen 8, míg rendezetlen, csúnya írásképpel 2 pontot veszíthetnek a vizsgázók. A hibákat a helyesírás szabályainak való megfelelés, és a javítási-értékelési útmutatóban közölt egységes pontozási elv szerint pontozzák. (Fotó: 123RF)

Így változott a középszintű magyarérettségi

Középszinten az I. feladatlap kitöltésére 90 perc áll rendelkezésre. A vizsgalap egy szövegértési-nyelvi feladatsorból, és egy irodalmi feladatlapból áll. A korábbi években megszokott rövid gyakorlati szöveg megírása a 2024-es érettségin már nem szerepel a feladatok között. Az irodalmi feladatlap kérdései nemcsak műcímekre, műfajokra, költőkre és írókra kérdezhetnek rá, hanem a kötelezően megtanult memoriterekre is.

A II. vizsgarész egy műértelmező szövegalkotás, ami középszinten egy irodalmi mű értelmezését, vagy egy témakifejtő esszé megírását takarja, ezek közül a vizsgázó szabadon választhat. A feladat megoldására a középszinten vizsgázóknak 150 perc áll rendelkezésére. Ennél a vizsgarésznél szabadon használható irodalmi szöveggyűjtemény is, amit az iskola biztosít a diákok számára. 

Az emelt szintű magyarérettségi menete

Emelt szinten a teljes vizsgafeladat megoldására 240 perc áll a diákok rendelkezésére, amit szabadon oszthatnak be. Míg az I. feladatrész a középszinthez hasonló feladatokból áll, a II. feladatrész egy adott mű több szempontú elemzését, vagy két mű több szempont szerinti összehasonlítását jelenti, emellett egy érvelő vagy véleménykifejtő szöveget is meg kell alkotniuk a vizsgázóknak.

Készüljünk az érettségire: ezekkel a módszerekkel sokkal hatékonyabban fog menni a tanulás!