Tudástár

Sikeres a Gazdasági Versenyhivatal Digitális Tudatosság Programja

UNIside | 2024-03-14
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) fiataloknak szóló programja sikeresen indult, már több mint 60 iskola jelezte részvételi szándékát.

A Digitális Tudatosság Program, amelyet a GVH kezdeményezett, az online térben rejlő veszélyekre hívja fel a figyelmet, és segítséget nyújt a fiataloknak a tudatos internethasználatának elsajátításában. Az edukációs program iránt jelentős az érdeklődés, az ország több pontján tartanak interaktív tanórákat a kezdeményezés keretében, melyekre a GVH elnöke, Rigó Csaba Balázs is személyesen ellátogatott.

Országosan elérhető az interaktív tananyag

A program 2023 őszén kezdődött kísérleti jelleggel szerzetesrendi fenntartású iskolákban, majd a sikeres tesztidőszakot követően 2024 elején hivatalosan is elindították az országos szintű programot. Az előadások és tanórák során a GVH szakemberei arra törekszenek, hogy felébresszék a gyermekek digitális tudatosságát, segítsék az utánajárás és gondolkodás kialakítását a digitális tér fogyasztóvédelmi kérdéseivel kapcsolatban, valamint felhívják a figyelmet az online térben megadott személyes adatok fontosságára és értékére.

Az interaktív tanórák jelenleg kétszer 45 percesek, és bár a legfogékonyabb korcsoport a 12-13 éveseké, a program 10-16 éves kor között bármely diák számára hasznosítható, életkoruknak megfelelő csomagot kínálva. Az edukációs program iránt jelentős az érdeklődés, már több mint 60 iskola jelezte részvételi szándékát, többségük pedig több korosztállyal és osztállyal.

A programra bárki jelentkezhet, és a szervezők egy-egy iskolára vagy évfolyamra szabott, egyedi megoldásokra is nyitottak.

Az előadások és tanórák során a GVH szakemberei arra törekszenek, hogy felébresszék a fiatalok digitális tudatosságát, segítsék az utánajárás és gondolkodás kialakítását a digitális tér fogyasztóvédelmi kérdéseivel kapcsolatban, valamint felhívják a figyelmet az online térben megadott személyes adatok fontosságára és értékére. (Fotó: 123RF)

A GVH elkötelezett a fiatalok digitális tudatosságának fejlesztése mellett

A GVH aktívan részt vesz a fiatalok digitális tudatosságának fejlesztésében,  a program terjesztésében és megvalósításában. Januárban, a program indulásakor kiadott közleményében kiemelte, hogy a versenyhivatal 2023-ban is számos olyan versenyfelügyeleti eljárást indított és zárt le, amikben a sérülékenyebb fogyasztókat célzó, jellemzően tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokat vizsgálta.

Az edukációs program részeként Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke személyesen is ellátogatott a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum Csány László Technikumba. Az elnök elmondta, hogy nagy az érdeklődés a program iránt, és a fiatalok nagy nyitottsággal fogadják az előadókat, valamint beszélt a diákoknak a digitális tér veszélyeiről és az adataik védelmének fontosságáról. Hangsúlyozta, hogy az online térben semmi sincs ingyen, és fontos tudni, hogy milyen adatokat osztunk meg az interneten.

Beszédében a GVH elnöke gratulált az intézményben folyó munkához, és kiemelte, hogy a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum Csány László Technikum a technikumok 2024 TOP 100-as kiválósági rangsorában az előkelő 9. helyezést érte el.

Nagy Diák TudatosNet Teszt

A Nagy Diák Tesztek egy három fordulóból álló játéksorozat, aminek keretében a fiatalok különböző témájú teszteken vehetnek részt. A Nagy Diák TudatosNet Teszt február 1-jén indult a Yettel ProSulival együttműködésben, elsősorban a 14-20 éves korosztály számára. A tesztet azonban 2024. május 1-ig bárki kitöltheti, aki fel szeretné mérni a biztonságos internethasználattal kapcsolatos ismereteit.