Tudástár

Három nap alatt rendezik meg az idei tanév emelt szintű őszi érettségijeinek szóbeli vizsgarészét

Bodzás Szabolcs | 2023-11-09
Az őszi vizsgákat ma, holnap és jövő hét hétfőn, azaz 2023. november 9-én, 10-én és 13-án tartják.

Hol és hogyan zajlanak majd az őszi vizsgák?

Az őszi emelt szintű szóbeli vizsgák 92 különböző helyszínen, 956 tantárgyi bizottság előtt, több mint 10 500 vizsgával folytatódnak.

Az őszi érettségik általában valamivel nehezebbek a tavasziaknál. (Fotó: 123RF)

Így zajlik a pontozás a főbb tantárgyak esetében:

• a magyar nyelv és irodalom érettségin megszerezhető maximális 150 vizsgapont közül 50-et a szóbelin ítélnek meg
  • a matematika érettségin megszerezhető maximális 150 vizsgapont közül 35-öt a szóbelin ítélnek meg
  • a történelem érettségin megszerezhető maximális 150 pont vizsgapont közül 50-et a szóbelin ítélnek meg
  • bármely idegen nyelvi érettségi esetén a megszerezhető maximális 150 vizsgapont közül 30-at szóbelin ítélnek meg
  • a négy természettudományos tárgy esetén a maximális 150 vizsgapont közül 50-et a szóbelin ítélnek meg

Hogyan alakul ki az osztályzat?

• 60-100% – Jeles (5)
  • 47-59% – Jó (4)
  • 33-46% – Közepes (3)
  • 25-32% – Elégséges (2)
  • 0-24% – Elégtelen (1)

Annulálás

Nem szabad elfelejteni, hogy amennyiben egy diáknak nem sikerül olyan eredményt elérnie az írásbeli vizsgarészen, amilyet szeretett volna, akkor ha nem megy el szóbeli vizsgát tenni, akkor egész egyszerűen annulálja korábbi írásbeli teljesítményét, melynek később soha semmilyen formában nem marad nyoma.

Érdekességek az idei őszi érettségivel kapcsolatban

A mostani őszi érettségi vizsgák az utolsóak, amelyeket még a 2012-es Nemzeti Alaptantervre épülő vizsgakövetelmények alapján tehetnek a diákok. Továbbá ez az utolsó alkalom, hogy lehetőség van informatikából érettségizni, a tanév tavaszi félévében már csak digitális kultúrából lehet.